Aké pozitíva priniesli obmedzenia?

Becky Gardner

V nasledujúcom príbehu Becky Gardnerová porozprávala o tom, ako Covid-19 ovplyvnil jej život športovca na cestách.

V priebehu minulého roka som doma v Colorade strávila len jeden jediný mesiac, pretože kvôli práci a pretekom som prežila až 90 % svojho času na cestách. Epidémia Covid-19 však môj externý život zásadne obmedzila, čo pre mňa znamená kopu času doma v Salide, v Colorade. Našťastie svoj domov v Colorade milujem, preto sa snažím túto zmenu brať pozitívne a vstrebávať čo najviac z okolitých Rocky Mountains.

Hory v Colorade

Takže čo znamená celonárodný „lockdown“ pre malé horské mestečko?

Momentálne u nás platí rovnaké obmedzenie cestovania ako u väčšiny štátov. Čo ako iste väčšina z vás vie, znamená sedieť doma a svoje príbytky opúšťať len pokiaľ to je nevyhnutné. To ale zahrňuje aj pohybové aktivity, pokiaľ si od ostatných udržiavate dostatočný odstup. Ja sa snažím byť mimo domu každý deň, ale vyhýbanie sa ľuďom je pre mňa prioritou. Tieto dni chodím väčšinou snowboardovať alebo na bicykel. Kľúčom k môjmu šťastiu je slniečko a čerstvý vzduch. Jarné počasie v Colorade je ale veľmi vrtkavé. Jeden deň môže byť 15 stupňov a slnečno, zatiaľ čo na druhý deň napadnú dva metre snehu. Ja ale tieto výkyvy počasia milujem, pretože človeka nútia k flexibilite a plánovať deň po dni, keďže nikdy neviete, aké počasie bude nasledujúce ráno.

Od malička snowboardujem  a jeden čas som sa živila ako trénerka. Tu v Colorade stále sneží a v Salide mám bohaté možnosti s priateľom vyraziť bežkovať bez toho, aby sme niekoho čo i len zahliadli. Snažíme sa využívať jarné lyžiarske podmienky na maximum a vyrážať na sneh vždy, keď to je možné. Niektoré miesta v Colorade obmedzili turistom prístup do odľahlých častí krajiny pre ľudí, aby obmedzili potencionálne výjazdy záchranných zložiek do týchto oblastí. V mojom okolí sa ale nachádza prístupný rovinatý terén, takže mám priestor poriadne sa vyblázniť. Tunajšie lyžiarske stredisko dokonca ľuďom umožňuje si kopec vyšliapať, čím poskytuje výbornú alternatívu bez rizika lavíny.

Keď to počasie dovolí, vyrážam na bicykel. Coloradské cyklotrasy sa už začínajú sprístupňovať a ja tak mám možnosť zajazdiť si na svojich najobľúbenejších endure/downhillových stopách aj takto v úvode cyklo sezóny. Ak chceme jazdiť po ceste, máme na výber obrovské množstvá malých, takmer nepoužívaných vedľajších ciest. Obrovským šťastím sú pre mňa aj moji cyklo parťáci v dobe karantény – môj priateľ a môj pes. Niekedy ale nechám priateľa doma a do terénu vyrazím namiesto bicykla s bežeckými teniskami na nohách. Úplne najdôležitejšie je pre mňa si tieto veci užívať a vyhýbať sa monotónnej rutine.

Okrem jazdenia a lyžovania sa snažím udržiavať vo forme každodenným strečingom, cvičením, jógou a cvikmi na brucho. Pestovanie pevného stredu tela je pre mňa prioritou číslo jeden. Nepríjemná nehoda pred pár rokmi, pri ktorej som utrpela zlomeninu chrbtice, ma naučila, že silný stred tela udržiava môj chrbát zdravý a pripravený na závodnú sezónu. Okrem posilňovania brucha sa popri aktivitách v teréne snažím cvičiť jógu alebo cviky s posilňovacou gumou.

Posledným kúskom mojej skladačky „ako ostať vo forme“ je varenia a zamestnávanie mojej mysle. Varenie zbožňujem a neustále vymýšľam nové zdravé recepty a pochúťky, vďaka ktorým som nielen spokojná, ale aj zdravá. Komplexný prísun živín je kľúčový pri udržiavaní fyzickej aj psychickej kondície. Čas osamote sa snažím využívať aj na kreslenie a maľovanie. Je to pre mňa príjemná zmena popri cvičení a tréningoch. Maľovanie je pre mňa úžasnou formou sebarealizácie a v tomto období udržiava moju myseľ zaneprázdnenú a v pohode.

Toľko teda Becky. Určite ste mnohí, zvyknutí na aktívny pohyb zvolili podobný prístup. A niekoho možno inšpirovala. Rozhodne neprestávajte športovať, ale buďte opatrní.

Originál článku nájdete na https://blog.lezyne.com/put-on-hold/

Ďalšie linky k téme:
Stanovisko firmy LEZYNE k epidémii Covid-19  (anglicky)         
Preklad stanoviska k epidémii Covid-19    
Sledujte Becky na Instragrame

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *