Demontáž a montáž kazety na bicykli – ako na to

Demontáž a montáž kazety na bicykli

Situácia, kedy je potrebná výmena kazety, teda demontáž a montáž kazety na bicykli sa môže vyskytnúť hneď v niekoľkých prípadoch. Najbežnejšou príčinou výmeny kazety na bicykli je prípad veľkého opotrebovania (jednotlivých pastorkov) v dôsledku vysokého počtu odjazdených kilometrov. Druhým najčastejším prípadom na demontáž a …

…výmenu kazety je zanedbaná výmena reťaze, kedy dôjde k značnému opotrebovaniu kazety práve v dôsledku „vyťahania“ reťaze a nová reťaz na viackolečku už nesedí, nesprávne radí rýchlosti, preskakuje a vydáva všemožné zvuky. Ďalším, nie neobvyklým dôvodom na výmenu kazety je výmena existujúcej kazety za kazetu s väčším alebo menším rozsahom ozubení. A v neposlednom rade je nutnosť demontáže kazety v prípade prasknutého výpletu na strane kazety alebo dôkladnejšej údržby náboja.

Na prvý pohľad sa môže výmena kazety na bicykli zdať ako náročný úkon, so správnym náradím to avšak hravo zvládne každý za niekoľko minút.

Aké náradie je potrebné na demontáž a montáž kazety

Náradie na demontáž a montáž kazety
Náradie potrebné na výmenu kazety na bicykli.

Na samotnú demontáž a montáž kazety potrebujete len sťahovák pastorkov (bič) a sťahovák (orech) na povolenie poistného krúžku kaziet. Vhod vám príde aj čistiaci prostriedok, kefka a mazivo. Samozrejme, keď chcete vymeniť kazetu zadného náboja kolesa bicykla, je dobré poznať typ náboja, teda či máte kazetu, alebo skrutkovacie voľnokolo. Takisto je treba zakúpiť kazetu so správnym počtom pastorkov a preferovaným rozsahom počtom zubov. Náradie na demontáž a montáž kazety bicykla musí byť presne na konkrétny typ, inak môže dôjsť k poškodeniu dielov. Potrebné náradia a prípravky si viete zakúpiť na našom Eshope.

Keď máte všetko pripravené, zapnite video a nasledujte jednotlivé kroky.

Prajeme vám úspešnú výmenu reťaze.

Prepis videa: Ako čistiť reťaz na bicykli | Práčka reťaze

Ahojte,

v dnešnom videu Servis s Filipom si ukážeme jeden z najdôležitejších úkonov pri údržbe vášho bicykla a to je konkrétne čistenie ozubených prevodov a cyklistickej reťaze pomocou práčky reťaze alebo umývačky reťaze.

Ako sa hovorí, “Čistota je pol života”, a to isté platí aj pri bicykli a hlavne pri cyklistickej reťazi, na ktorej sa zachytáva piesok a olej, čo má za následok obrusovanie a opotrebenie reťaze a pastorkov. Správnou údržbou cyklistickej reťaze a prevodu si zabezpečíte ľahký a hlavne tichý chod a predĺžite životnosť reťaze. …a bicykel vyzerá krajšie, keď je umytý a čistý.

Cyklistická reťaz sa umýva vždy, keď vyzerá, že je od prachu, blata a starého maziva. Spoznáme to tak, že reťaz je celá mastná a čierna a má na sebe nalepený bordel, ktorý musí ísť preč, ináč reťaz nebude pracovať správne a taktiež sa oveľa rýchlejšie opotrebuje.

Na čistenie budeme potrebovať práčku reťaze, čistiaci prostriedok (u mňa je najosvedčenejší Cyklostar), kefku na čistenie pastorkov, čistú suchú handričku a teplú vodu, aby sme saponát z cyklistickej reťaze ľahko zmyli.

Práčka reťaze, umývačka reťaze, či čistička reťazí sa skladá z troch rotujúcich kefiek, molitanu a silného magnetu, ktorý je na spodku práčky reťaze a zachytáva kovové čiastočky, poprípade úlomky, ktoré sa nachádzajú na reťazi. Umývačku reťaze si teda otvoríme, nasadíme na reťaz, aby sa v nej vedela voľne pohybovať. Následne ju zatvoríme a po rysku nalejeme čistiacu kvapalinu. Ak náhodou prelejete, nič sa nedeje, všetko navyše vytečie na zem. Kvapalinu máme naliatu, teraz nám ostáva len točiť a točiť, aby sa čistiaca kvapalina dostala všade, a kefky čističky reťaze nám vyčistili reťaz.

Po nanesení čistiaceho prípravku počkáme asi 5 minút, aby prípravok poriadne zapôsobil a začal rozpúšťať mastnotu. Ako môžete vidieť, tak tu sa to už celkom “chytá” a mastnota sa pomaličky ale isto rozpúšťa.

Pokiaľ čistiaci prostriedok zaúčinkuje, môžeme si vyliať špinavú čistiacu kvapalinu (vidíte ako sa rýchlo sa zašpinila…) a naliať do čističky reťazí po rysku teplú, čistú vodu, ktorá nám pomôže rozpustiť nečistoty a rozpustiť olej a tuk, ktorý je ešte nalepený na reťazi. Čistiaci prostriedok už zaúčinkoval, tak teraz ho môžeme zbaviť z reťaze pomocou teplej vody. Toto spravíme 2-3x, aby cyklistická reťaz nepenila a nevykazovala známky čistiaceho saponátu alebo nejakej špiny. 

Ako vidíte, cyklistická reťaz je umytá a teraz ju suchou handričkou zbavíme zvyškov vody. Tu môžete vidieť, ako je reťaz krásne vyčistená, ako sa je vrátil lesk. Ešte nám ostáva očistiť kladky prehadzovača a samostatnú kazetu.

Ako na čistenie reťaze na bicykli s práčkou reťaze

Na čistenie kladiek môžeme použiť čistiaci prostriedok napr. Cyklostar, ktorý nastriekame na kladku a na kazetu. Necháme ho zapôsobiť a následne si kladku aj kazetu do sucha a dočista povytierame. To isté spravíme aj s prevodníkom. Vďaka suchej handričke a čistiacemu prostriedku, ktorý som už predtým naniesol na prevodník si ho krásne očistím a zbavím všetkých nečistôt a mastnoty. Na čistenie kazety použijeme kefku, pomocou ktorej zbavíme kazetu hrubých nečistôt, ako je zaschnuté blato, či tráva. Kefka má aj druhý, šikovný koniec, ktorým sa dostaneme hlbšie medzi pastorky.

Na čistenie kazety, používam môj overený postup, kedy si na kazetu najskôr nanesiem čistiaci prostriedok, nechám chvíľku pôsobiť, potom vezmem handričku prehnutú na polovicu, strčím medzi pastorky a poťahovaním čistím. Následne počkám hodinu, nech reťaz poriadne preschne, kým ju namažem. 

Ako môžete vidieť, je to trochu špinavšia robota, ale prejaví sa to na životnosti reťaze.

Cyklistická reťaz je čistá a teraz ju môžeme opäť zašpiniť 🙂

Umývačka reťaze - cyklistická reťaz je čistá

Pokiaľ sa vám toto video páčilo, kľudne nás podporte likeom, alebo odberom správ a vidíme sa nabudúce.

Výmena kazety na bicykli
Výmena kazety na bicykli je úspešne za nami.

*****

Pokiaľ vám toto video pomohlo a aj vďaka nemu ste si vedeli zhodiť a nahodiť novú kazetu na bicykli, budeme radi, ak nám zanecháte lajk, poprípade komentár, ako sa vám darilo.

Tím Život s bicyklom

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *