Demontáž a montáž kazety na bicykli – ako na to

Demontáž a montáž kazety na bicykli

Situácia, kedy je potrebná výmena kazety, teda demontáž a montáž kazety na bicykli sa môže vyskytnúť hneď v niekoľkých prípadoch. Najbežnejšou príčinou výmeny kazety na bicykli je prípad veľkého opotrebovania (jednotlivých pastorkov) v dôsledku vysokého počtu odjazdených kilometrov. Druhým najčastejším prípadom na demontáž a …

…výmenu kazety je zanedbaná výmena reťaze, kedy dôjde k značnému opotrebovaniu kazety práve v dôsledku „vyťahania“ reťaze a nová reťaz na viackolečku už nesedí, nesprávne radí rýchlosti, preskakuje a vydáva všemožné zvuky. Ďalším, nie neobvyklým dôvodom na výmenu kazety je výmena existujúcej kazety za kazetu s väčším alebo menším rozsahom ozubení. A v neposlednom rade je nutnosť demontáže kazety v prípade prasknutého výpletu na strane kazety alebo dôkladnejšej údržby náboja.

Na prvý pohľad sa môže výmena kazety na bicykli zdať ako náročný úkon, so správnym náradím to avšak hravo zvládne každý za niekoľko minút.

Aké náradie je potrebné na demontáž a montáž kazety

Náradie na demontáž a montáž kazety
Náradie potrebné na výmenu kazety na bicykli.

Na samotnú demontáž a montáž kazety potrebujete len sťahovák pastorkov (bič) a sťahovák (orech) na povolenie poistného krúžku kaziet. Vhod vám príde aj čistiaci prostriedok, kefka a mazivo. Samozrejme, keď chcete vymeniť kazetu zadného náboja kolesa bicykla, je dobré poznať typ náboja, teda či máte kazetu, alebo skrutkovacie voľnokolo. Takisto je treba zakúpiť kazetu so správnym počtom pastorkov a preferovaným rozsahom počtom zubov. Náradie na demontáž a montáž kazety bicykla musí byť presne na konkrétny typ, inak môže dôjsť k poškodeniu dielov. Potrebné náradia a prípravky si viete zakúpiť na našom Eshope.

Keď máte všetko pripravené, zapnite video a nasledujte jednotlivé kroky.

Prajeme vám úspešnú výmenu reťaze.

Prepis videa: Ako na montáž a demontáž kazety

Filip: Ahojte. V dnešnom videu si ukážeme ako správne demontovať a následne namontovať kazetu na zadnom kolese bicykla. Demontáž kazety je potrebná vtedy, keď sa chystáte vymeniť svoju starú opotrebovanú kazetu za novú, poprípade sa chystáte zoservisovať si orech spolu s nábojom kolesa bicykla. Alebo keď si len chcete poriadne vyčistiť vašu starú kazetu, tak ju potrebujete rozobrať do poslednej časti a poriadne umyť.

Na demontáž kazety budeme potrebovať na povolenie sťahovák na kazety kliešťový alebo s bičom a sťahovák (orech) na povolenie poistného krúžku kaziet. Ja používam univerzálny sťahovák od Park Toolu, ktorý je vhodný na sťahovanie kaziet, ale aj brzdových kotúčov. Samozrejme na sťahovák potrebujeme kľúč, ktorým ho povolíme. A v neposlednom rade sa nám zíde aj kefka na očistenie jednotlivých pastorkov.

Ak vám niečo chýba zo spomínaného náradia, kľudne navštívte náš Eshop https://eshop.zivotsbicyklom.sk, kde si môžete potrebné náradie na výmenu kazety dokúpiť.

Pretým než sa pustíme do samotnej výmeny kazety na bicykli je dobré, keď si kazetu očistíme od prípadných nánosov blata, nejakej trávy, či nečistôt a taktiež sa nám tam ľahšie bude vsúvať kľúč na sťahovanie, keď tam nebudú žiadne zaschnuté zbytky nečistôt. Ja na to použijem kefku od Park Toolu a zľahka vyčistím všetky prevody, aby tam neboli nejaké hrubé nánosy.

Možeme prejsť teda k samotnej demontáži. Použijeme na to sťahovák na kazety s bičom alebo kliešťový, ktorý je dobré mať, pretože kazeta sa otáča a my si ju bičom zaistíme, aby sa nám neotáčala smerom, ktorým ju ideme povoľovať.

V podstate je jedno, na ktorý pastorok si to zavesíme. Hlavné je, aby nebol ohnutý, aby pekne retiazka na biči zapadla tam, kde má. Ďalej si nasunieme sťahovák (orech) na povolenie krúžku kazety, ktorý sa snažíme zatlačiť čo najhlbšie, aby sme nepoškodili matku. …a následne už len kľúč. Povoľujeme v protismere hodinových ručičiek.

Ešte je dobré, pokiaľ ten kľúč máme smerom nadol, lebo vynaložíme menšie úsilie a väčšiu silu, ako keď tlačíme smerom nahor. Pokiaľ by ste mali problém s povolením kazety, že je tak silno zahryznutá, tak je dobré, ak si dáte nejakú rúrku, alebo predlžovaciu tyč na kľúč a väčšou pákou sa vám to bude ľahšie povoľovať.

Pri demontáži kazety si dávame pozor, lebo pod jednotlivými pastorkami sa nachádzajú plastové podložky, ktoré môžu byť rôznych šírok, takže je dobré dodržať poradie a tak ako tam boli, tak ich dať aj dole. Keď máme starú kazetu dole, môžeme sa pustiť do očistenia orecha kefkou, aby tam nebola špina, blato, poprípade hrdza.

Pred montážou novej kazety alebo pôvodnej kazety, je dobré, aby sme jemne orech natreli tenkou vrstvou vazelínou napr. Park Tool vazelína v tube PT-PPL-1 alebo FORCE mazivo biela plastická vazelína s PTFE a zabránili tak prípadnej korózii, a tiež aby nám nabudúce išla ľahšie dole.

V ďalšom kroku si možeme starú alebo novú kazetu naspať namontovať na orech. Dávame si pozor, lebo väčšinou všetky kazety mávajú na pastorku jednu časť hrubšiu a širšiu, tak je potrebné, aby do orecha pekne zapadla a netreba ju tam dávať nasilu.

Pri doťahovaní kazety na bicykli môžeme použiť momentový kľúč. Kazeta sa väčšinou doťahuje na 40 Nm. Ten kto ho nemá, stačí na doťahovanie kľúč, ktorým kazetu povoľoval. Kazetu treba dotiahnuť čo najviac, ale zase to netreba preháňať.

Výmenu kazety na bicykli máme za sebou. Podarilo sa na ju bez problémov namontovať.

A vidíme sa nabudúce.

Výmena kazety na bicykli
Výmena kazety na bicykli je úspešne za nami.

*****

Pokiaľ vám toto video pomohlo a aj vďaka nemu ste si vedeli zhodiť a nahodiť novú kazetu na bicykli, budeme radi, ak nám zanecháte lajk, poprípade komentár, ako sa vám darilo.

Tím Život s bicyklom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.