Ako pripraviť elektrobicykel na zimu

uskladniť elektrobicykel

E-bikerov je aj na Slovensku stále viac a mnohí si s príchodom jesene a zimy kladú otázku ako správne uskladniť elektrobicykel mimo sezóny. Treba sa o ebike špeciálne postarať a pripraviť ho na zimu? Alebo bicykel radšej nechám špinavý, tak ako je, však blato konzervuje a vytiahnem ho až keď bude na jar znovu pekne?
Správna odpoveď je, že sa treba o elektrobicykel postarať a pripraviť ho na zimu, slangovo povedané zazimovať. Takisto ako sa ukladajú medvede na spánok je potrebné uložiť aj bicykel na vhodné miesto a vhodne pripravený. Ale ako? Typy a triky ktoré potrebujete pri uskladnení vášho ebiku počas zimných mesiacov si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Uskladnenie elektrobicykla

Uskladniť elektrobicykel počas zimy znamená, že ho budete odkladať na dlhší čas, nie iba 3-5 dní ako ste bežne zvyknutí. Zima so sebou prináša aj hrozbu extrémnych podmienok, dlho trvajúcich dažďov alebo snehu a extrémne nízkych teplôt (teda aspoň zatiaľ, uvidíme ako to bude v ďalších rokoch). Všetky tieto faktory je potrebné zohľadniť pri skladovaní ebiku v zimných mesiacoch.

Pred uskladnením umyte

Rovnako ako auto, aj ebike by sa mal pravidelne čistiť. Elektrobicykle sú odolné voči vode, čo znamená, že striekanie vody z hadice z ľubovoľného smeru im neublíži. Znamená to, že bicykel môžete vyčistiť pomocou vedra a špongie, ale nemali by ste na umývanie bicykla používať stlačenú vodu, ako je napríklad prúd záhradnej hadice alebo tlakový čistič. Skôr si nastavte na záhradnej hadici jemnejší prúd ako postrek. Z elektrobicykla by ste mali odstrániť všetky nečistoty a potom ho utrieť suchou handričkou. Nezabudnite skontrolovať, či sú kontakty batérie čisté a suché aby ste zabránili korózii. Odporúčame použiť ľahký kontaktný sprej alebo tenkú vrstvu technickej vazelíny. Po umytí a vysušení nasleduje mazanie. Reťaz premažte, aby ste ju ochránili a tiež nakvapkajte pár kvapiek oleja na pohyblivé časti prehadzovača. Mazať by ste mali hustejším olejom, ktorý je určený do horších, mokrých podmienok.

Ako a kde uskladniť elektrobicykel?

Elektrické zariadenia a kontakty, ktoré sa nachádzajú v bicykli sú citlivé na extrémne teploty. V ideálnom prípade by mal byť váš ebike uložený na chladnom a suchom mieste, mimo vysokej vlhkosti.  Ideálne garáž, pivnica alebo kôlňa. Teplota na uskladnenie bicykla by nemala klesnúť pod bod mrazu, čiže ideálne je sa pohybovať medzi bodom mrazu a izbovou teplotou. Elektrické bicykle je možné skladovať aj pri teplotách do – 22 °C, avšak elektronické prvky vášho bicykla nemajú radi dlhodobé nízke teploty a preto to neodporúčame.

zazimovanie elektrobicykla

Uskladnenie batérie elektrobicykla

Pred uskladnením elektrobicykla je potrebné z neho vytiahnuť batériu. Batéria je srdce celého ebiku a rovnako ako ľudské srdce sú najcitlivejšou časťou celého systému. Postupom času a vplyvom teplôt všetky batérie strácajú postupne kapacitu. Správna starostlivosť o batériu chráni jej kapacitu nabíjania a tým maximalizuje jej životnosť.
Batéria by sa mala skladovať na suchom a chladnom mieste kde nemrzne, napríklad drevená polička v garáži. Batérie sa najlepšie skladujú pri izbovej teplote ale dokážu odolávať extrémnym teplotám v oboch smeroch, avšak iba na krátky čas, kým teplota nezačne ovplyvňovať ich chémiu.
Existuje veľké množstvo rôznych typov batérií, no najčastejšie sa stretnete s lítium-iónovov batériou. Tieto batérie by sa nikdy nemali skladovať s úplne vybitou úrovňou nabitia, pretože by to mohlo byť pre batériu smrteľné. Batéria by mala byť skoro plne nabitá cca 70 % a priebežne by sa mala dobíjať a kontrolovať jej kapacita.
Batérie by sa nemali skladovať ani pripojené v nabíjačke. Keď teda odkladáte batériu na zimné uskladnenie, uistite sa, že je dostatočne nabitá a vypnutá.

Po zimnom uskladnení

Po uložení elektrobicykla je dôležité, aby ste ho pripravili na novú cyklistickú sezónu. Najlepším a najpoholdnejším spôsobom ako to urobiť, je odviesť bicykel do miestneho obchodu s bicyklami, prípadne špecializovaného servisu. Tu skontrolujú aj iné časti bicykla ako napríklad brzdy a radenie či pracujú tak ako majú. Skontrolujú brzdové obloženie, odmerajú opotrebenie reťaze, nastavia radenie rýchlostí a ďalšie náležitosti aby ste po návrate do sedla mali bezpečný a perfektne fungujúci bicykel.
Po nastavení bicykla sa vyberte na krátku testovaciu jazdu, aby ste sa uistili, že všetko funguje správne. Skontrolujte brzdy, prevodové stupne a uistite sa, že je všetko tak ako sa vám páči. Ak zistíte, že niečo nepracuje správne, vráťte sa späť do obchodu s bicyklami kde vám radi chybu odstránia.
Ak ste menej zručný a nemáte čas a priestor si bicykel zazimovať, opýtajte sa u svojho predajcu. Ak ste z Levíc a okolia, navštívte predajňu a servis Život s Bicyklom. Tu sa vám radi postarajú o uskladnenie elektrobicykla počas zimy a tiež o prípravu bicykla pred novou sezónou.

Čo ak dostanem chuť si zajazdiť?

Počas obdobia kedy máte elektrobicykel zazimovaný sa môže vyskytnúť deň alebo víkend keď zistíte, že chcete vybehnúť von na bicykel a povoziť sa. To je samozrejme dovolené, prebudiť ebike zo zimného spánku a vypadnúť von. Len sa uistite, že ste úplne nabili batériu a na začiatok sa vyberte na krátku skúšobnú jazdu na bicykli, aby ste sa uistili a vyskúšali brzdy a rýchlostné stupne skôr ako sa vydáte za dobrodružstvom na dlhšiu cestu.

Problém s vhodným miestom na uskladnenie elektrobicykla

Ak nemáte doma vhodné miesto na uskladnenie elektrobicykla alebo si netrúfate na jeho zoservisovanie, využite služby cykloservisu. Viacerí predajcovia a servisy ponúkajú službu zimného udkladnenia elektrobicyklov. Ceny za takúto službu si môžete pozrieť na stránkach cykloservisu Život s bicyklom v Leviciach.

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *