V súčasnosti najpoužívanejšie kategórie bicyklov by sa dali charakterizovať nasledovne :

 • 1. Horské bicykle
  blizzard27_50MTB bike je na svete len niečo vyše tridsať rokov, ale v súčasnosti jasne kraľuje v obľúbenosti medzi amatérskymi cyklistami. Od cestného bicykla sa horský bicykel líši robustným a menším rámom, širokými pneumatikami s hrubším dezénom na lepšie zvládnutie terénnych nerovností a prevodmi prispôsobenými náročnejšej jazde v teréne. Dnes majú už všetky MTB biky odpruženú minimálne prednú vidlicu, niektoré majú odpruženú aj zadnú stavbu. Horské bicykle sú určené hlavne do náročného, členitého terénu, mimo bežných cestných komunikácií. Na MTB biku sa dá jazdiť samozrejme aj po cestách, ale svojou stavbou a typom pneumatík je predurčený prevažne do terénu. Záleží potom na Vašom zhodnotení, či uprednostníte MTB bikeceloodpružený alebo s pevným rámom.
 • 2. Zjazdové bicykle
  Zjazdové bicykle sú vlastne špeciálne MTB biky, určené pre jazdu z kopca vo veľmi náročnom teréne. Na rozdiel od klasických MTB bikov majú menej prevodov, robustnejší rám, širšie pneumatiky a oveľa vyšší zdvih vidlice aj zadného tlmiča. Podobnou kategóriou sú napr. aj 4X bicykle.
 • 3. Krosové a trekkingové bicykle
  Cross bicykle sú využívané hlavne na cykloturistiku, je možné ich používať na ceste aj v ľahkom teréne. Takýto bicykel si vyberte ak plánujete jazdiť hlavne na poľných či lesných cestách a na spevnených komunikáciách. Samozrejme krátkodobo je možné tento bike využívať aj v nenáročnom teréne. Geometria rámu je na rozdiel od MTB biku prispôsobená pohodlnejšiemu – narovnanejšiemu posedu jazdca.
  Trekkingové bicykle sú už svojou plnou výbavou vhodné na využívanie v cestnej premávke, ako bežný dopravný prostriedok. Nie sú určené do terénu, ale hlavne na spevnené cesty.
 • 4. Cestné bicykle
  raceride900Ešte nie tak dávno jediné športové bicykle. Spoznáte ich na prvý pohľad podľa úzkych hladkých pneumatík a typických riadítok – tzv. baranov. Sú určené na športovú jazdu na cestách, alebo uzavretých okruhoch. Cestné bicykle rozhodne nie je vhodné používať v akomkoľvek teréne.
 • 5. BMX a freestyle bicykle
  BMX-ky sú veľmi populárne bicykle medzi mládežou, ktorá na nich dokáže neuveriteľné kúsky. Tieto bicykle sú určené pre využívanie v rôznych skate- a cykloparkoch alebo na spevnených uzavretých priestranstvách určených pre tento typ bicyklov. Nie sú určené na premiestňovanie sa na väčšie vzdialenosti.

 

Prečítajte si aj podrobnejšie o rozdelení bicyklov do podkategórií a viac o správnom výbere bicykla