Cyklocomputer Sigma ROX 10.0 – na vlastnej koži

cyklocomputer sigma Rox 10

do Súľova scyklocomputrom Rox 10Tento víkend som konečne dostal možnosť vyskúšať cyklocomputer Sigma ROX 10.0 na vlastných rajdoch. Zameral som sa hlavne na funkciu GPS navigácie. Odhodlal som sa ísť si prezrieť budúcu 86 kilometrovú trať XCM rovno do Súľova, len s mojím bicyklom a cyklonavigáciou ROX 10.
Priznám sa, mám problémy s blúdením. Môj orientačný zmysel ma už mnoho krát priviedol na nesprávne chodníky a takmer k šialenstvu. Keďže som študent, hľadal som niečo cenovo dostupnejšie ako napr. Garmin ale s rovnakými funkciami a efektom.

Cyklocomputer Sigma ROX 10.0

Cyklopočítač s GPS navigáciou Sigma ROX 10.0 patrí medzi absolútnu špičku medzi cyklocomputrami Sigma. Disponuje obrovským množstvom funkcií, ktoré je možné kombinovať a je dostupný za rozumnú cenu. Je určený pre tých, ktorí svoje jazdenie na bicykli berú vážnejšie a chcú sa posúvať vpred. Nájdeme ho v profi pelotóne cestnej cyklistiky (Europcar), ale aj v MTB tímoch (Ghost).

balenie sigma rox 10Cyklocomputer Sigma ROX 10.0 sa predáva v dvoch verziách a farbách. Basic a ANT+ set. Farba čierna alebo biela. Balenie ANT+ set obsahuje na rozdiel od verzie Basic aj hrudný pás, snímač rýchlosti a kadencie. CD s programom Data Center obsahujú obe. Stačí ale iba zadarmo stiahnuť program z oficiálneho webu Sigma a zadať licenčný kód, ktorý nájdete napísaný v obale s CD (zdarma je iba pre majiteľov ROX 10, pre nižšie modely ponúka Sigma 50% zľavu.)

ROX 10 disponuje kvalitným navigačným systémom. Trať si môžete vytvoriť sami (napr. aj v originálnom programe sigma – Data Center) alebo stiahnuť a cez spomenutý program a preniesť do zariadenia. ROX podporuje všetky známe formáty (gpx, klm, kmz, ssf, atď…) Ovládanie tohto programu je jednoduché a aj menej zdatný v tomto smere to ľahko zvládne.
prehľad trate

Na určenie rýchlosti a vzdialenosti stačí v podstate iba signál GPS (tak funguje základná verzia Basic). Presnejšie to však určí snímač rýchlosti, ktorý musíte najprv zosynchronizovať s bicyklom. nastaviť môžete až 3 rôzne bicykle. Takto je potrebné zosynchronizovať aj merač kadencie a hrudného pásu. Všetko je jednoducho vysvetlené v návode ktorý taktiež nájdete na CD, na web stránke Sigma-rox.com alebo v slovenčine tu :
Návod – cyklocomputer Sigma ROX 10.0 GPS

Display cyklopočítača ROX 10.0 GPS

Na obrazovke si môžete ľubovoľne nastaviť až 28 funkcií. Samozrejme nie je možné aby vám ukazovalo naraz toľko funkcií a postupne zistíte, ktoré potrebujete práve vy. Cyklocomputer Sigma ROX 10.0 ponúka 4 režimy (okienka, ktoré môžete prepínať) a to cyklopočítač, trasa, profil a môžete si nastaviť aj svoj vlastný režim (custom view). Ak niektorý režim nepotrebujete, môžete ho uzavrieť. Sigma ROX 10.0 ponúka naozaj veľa variácií nastavení. Nastaviť si ho môže každý na mieru. Do režimu cyklopočítač môžete zvoliť okrem predvolených funkcii (rýchlosť, nadmorská výška, tep, kadencia a sklon) ešte 10 funkcií (napr. čas, vzdialenosť, teplota, kalórie, nastúpané metre atď.), ktoré prepínate po jednom. Do každého z režimu trasa (track view) a profil (profil view) môžete zvoliť 6 funkcií, ktoré prepínate po dvoch. Nakoniec do vlastného režimu je možné zvoliť 6 funkcií naraz. Tento režim je obzvlášť vhodný pre vlastné špecifické workouty.
displeje navigacie rox 10

Navigácia s cyklocomputrom Sigma ROX 10.0

Vytvorenú alebo stiahnutú trasu presuniete z PC do programu Data Center. Potom musíte presunúť súbor z programu do zariadenia (import files to device). Zariadenie môžete odpojiť a trasu načítať cez load track. Pozor! Je potrebné mať aktualizovanú najnovšiu verziu Datacentra. V opačnom prípade vám nemusí načítať trasu alebo ju v zariadení vôbec nenájdete.Dashboard

Rock Machine ExplosionPo načítaní trate už stačí len vyštartovať. Na prehľadnom malom displeji sa vám zobrazí smer a trasa. Trasu si môžete priblížiť v rôznych mierkach (50, 100,500m,1km a 2km). Môžete tiež využiť aj auto- zoom ktorý je veľmi praktický a funkčný. Keď sa priblížime k nejakej zákrute či serpentíne, trasu vám automaticky priblíži. Je možné nastaviť aj rotáciu trasy. Na vybočenie s trasy vás ROX 10 upozorní po určitej vzdialenosti, ktorú si ľubovoľne nastavíte. Samozrejmosťou je upozornenie na zlý smer a autostop. Navigovanie je naozaj kvalitné a jasné aj napriek tomu že zariadenie neukazuje podkladové mapy. Toto môže byť niekedy problém najmä ak sú cesty blízko seba, “nad sebou” alebo sa dlho rozdvojujú v tvare Y. Osobne si myslím, že každý trochu chytrejší biker sa bez toho zaobíde. Počas 5+ hodinovej jazdy som mal problém iba raz.

trasa v cyklocomputri rox 10Chcel by som tiež vyzdvihnúť intenzitu signálu zariadenia. Jazdil som v Súľovských skalách. A problém nemal cyklocomputer Sigma ROX 10.0 ani v Manínskej tiesňave medzi dvoma obrovskými skalnými stenami! Výdrž batérie je takisto prekvapivá. Počas tejto jazdy plnej prestávok a nastavovania mi batériu znížilo iba o 10 percent. (+ inú spotrebou bude mať pekná plynulá jazda).

Nakoniec pekne, bez zbytočných obáv o lokalite a stave batérií som si preštudoval budúcu víkendovú 87 km trasu slovenského pohára v XCM. Po tomto „tréningu“ som si v pokoji sadol k notebooku a vychutnávajúc si regeneračný nápoj zanalyzoval tréning v programe Datacenter. Určite ho plánujem použiť aj počas pretekov, kedy ma včas upozorní na prudké zákruty, či stúpania. Po mojej skúseností z víkendu môžem cyklocomputer Sigma ROX 10.0 vrelo odporučiť.
vyhodnotenie tréningu

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

2 názory na “Cyklocomputer Sigma ROX 10.0 – na vlastnej koži

  1. Cyklista napísal:

    Ja často jazdím neplánované trasy, takže mi mapa v Sigme chýba. Ale ak vieš dopredu kam ideš, trénuješ a pod., tak je ROX 10.0 veľmi spoľahlivý partner.

    • Marek napísal:

      Pravda. Ja si dopredu naplánujem trasu na hiking.sk a prenesiem do rox. 🙂 je to zaujímavé keď zistím čo som vybral ….

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *