Rozmery pneumatík na bicykle majú rôzne označenie : 700x50C, 50-622, 29×2.00, ERTRO, 26, 28 palcov… Mätúce, však? Tento článok, vám pomôže pochopiť, čo rôzne veľkosti pneumatík znamenajú.

Čo značenie veľkostí na pneumatikách bicyklov vlastne znamená?

rozmery-pneumatik
Značenie rozmeru pneumatiky

Pre zjednodušenie značenia veľkosti pneumatík na bicykle sa zaviedlo číslo ETRTO, ako univerzálny štandard, ktorý vychádza z technických rozmerov pneumatík.
V súčasnej dobe sú všetky pneumatiky na bicykle označované podľa Európskych štandardov rozmermi podľa ETRTO (European Tire andRimTechnical Organization). Predsa sa však stále používajú aj staršie anglické a francúzske rozmery pneumatík.

Špecifikácia ETRTO veľkosť 37-622 označuje šírku 37 mm a vnútorný priemer pneumatiky 622 mm. Tento rozmer je zrejmý, a umožňuje presnú klasifikáciu podľa veľkosti ráfika.
Značenie pneumatík na bicykle v palcoch (inch) – napríklad 28 x 1,40 uvádza približný vonkajší priemer (28 palcov) a šírku pneumatiky (1,40 palca). Bežné je tiaž značenie v palcoch napr. 28 x 1 5/8 x 1 3/8 (približný vonkajší priemer x výška x šírka pneumatiky v pneumatikách). Palcové rozmery pneumatík postrádajú presnosť. Napríklad, priemer 559 mm (MTB), 571 mm (Triatlon) a 590 mm (Touring) sú klasifikované ako 26 palcové. Pneumatiky s priemerom 622 mm a 635 mm sú klasifikované ako 28-palcové. Napodiv, pneumatiky na bicykle s vnútorným priemerom 630 mm, sú klasifikované ako 27-palcové.
Tieto klasifikácie pochádzajú ešte z doby bŕzd, ktoré brzdili o pneumatiku. V tej době bol presný vonkajší priemer pneumatiky definovaný pomocou brzdy.

Palcové rozmery sú hlavne používané pre MTB bicykle a v anglicky hovoriacich krajínách. Preto sa bude toto značenie aj naďalej používať pre všetky pneumatiky. Zmena je len v prechode na desatinné značenie rozmerov v pacoch, napr. 26 x 2.25. Nahradí sa tak pôvodné zlomkové značenie 28 x 1 5/8 x 1 3/8.

Keď boli na trh uvedenné 29 palcové MTB pneumatiky, mali rovnaký vnútorný priemer ako 622 mm pneumatiky, ktoré sú v Európe známe ako 28 palcové.

Francúzske značenie veľkosti pneumatík na bicykle (napríklad 700 x 35C) poskytuje tiež len približný vonkajší priemer (700 mm) a šírku (35 mm). Písmeno na konci označuje vnútorný priemer pneumatiky. V tomto prípade, C znamená 622 mm.
Francúzske značenie sa nepoužíva pre všetky rozmery pneumatík. Napríklad vôbec sa nepoužíva na pneumatiky pre MTB bicykle.

Prehľad značenia rozmerov pneumatík na bicykle

rozmery-pneumatik-prehlad
Prehľad rôzneho značenia rozmerov pneumatík na bicykle

 

Koľko rozmerov pneumatík na bicykle existuje?

Bežné rozmery pneumatík na bicykle nájdete v tabuľke Rozmery pneumatík na bicykle (PDF) >>
V tejto tabuľke nájdete zodpovedajúce ETRTO-rozmery pre prakticky každú veľkosť pneumatiky na bicykel.

Súvisiace články :

Ako si vybrať plášť na bicykel >>
Technológia plášťov PANARACER >>
Ako zmeniť bežné plášte na bezdušové >>