Galusky na cestný bicykel | Dezén, zmes, šírka, veľkosť, ceny

Galusky na cestný bicykel

Galusky | V predošlom článku a videu Ako nahodiť galusku na cestný bicykel sme vám ukázali, ako si v prípade defektu, opotrebovania alebo prípravy cestného bicykla pre iné podmienky jazdenia, môžete vymeniť galusky. Dnes vám viac priblížime informácie o ich vlastnostiach, typoch a variabilnostiach použitia. Tieto informácie sa vám zídu, hlavne keď stojíte pred rozhodnutím kúpiť novú sadu galusiek z dôvodu opotrebenia tých súčasných, alebo pri prechode jazdenia na odlišný povrch.

Galusky na cestný bicykel - typy, dezén, zmes
Galusky na cestný bicykel – typy, dezén, zmes

4 veci, ktoré potrebujete vedieť o galuskách pred ich kúpou

Výber galusiek má obrovský vplyv na vašu jazdu, pričom všetci hľadáme dokonalú rovnováhu medzi priľnavosťou, rýchlosťou a ochranou proti prerazeniu alebo prederaveniu plášťa. Z tohto dôvodu sa galusky vyrábajú v rozličných variantách a pre rozličné účely. Preto si pred kúpou potrebujete zodpovedať, aký dezén, zmes, hrúbku a veľkosť galusiek budete potrebovať zakúpiť pre váš cestný bicykel.

Galusky a dezén

Galusky s hladkým dezénom

Ak jazdite prevažne po spevnených a hladkých povrchoch, tak najskôr budete preferovať galusky s hladkým dezénom. Galusky s hladkým dezénom poskytujú najmenší valivý odpor a tým aj dosahovanie maximálnych rýchlostí počas bicyklovania. Pre svoj hladký dezén taktiež poskytujú väčšiu kontaktnú plochu a tým aj priľnavosť k povrchom (asfalt, betón), ako galusky s dezénom, ako sú napr. galusky cyklokrosové.

Galusky s hladkým dezénom
Galusky s hladkým dezénom

Galusky s dezénom

Keď ale jazdíte dlhé vzdialenosti po nerovných alebo štrkových cestách, budete zase preferovať galusky s dezénom. Galusky s dezénom zvyknú byť hrubšie a ťažšie, ale poskytnú vám väčšiu trakciu a grip na nerovnom povrchu. Treba mať však na pamäti, že galusky s hlbším dezénom strácajú túto priľnavosť pri jazde na hladkom spevnenom povrchu.

Galusky na cestný bicykel s dezénom
Galusky na cestný bicykel s dezénom

Zmes galusiek

Galusky nie sú vyrobené len z prírodného kaučuku, ale sú zmesou organických a anorganických polymérov. To znamená, že si môžete vybrať galusky s rozdielnou zmesou, napríklad zmes galusiek, ktoré sú tvrdšie v strede (pre rýchlejšie odvaľovanie sa) a mäkšie na okrajoch pneumatiky (uspôsobené pre zvýšenú priľnavosť). Takto a podobne kombinované zmesy galusiek poskytujú jazdcom to najlepšie z oboch svetov. Preto pri výbere galusiek uprednostnite kombinácie zmesí, ktoré budú najviac vyhovovať vášmu typu a druhu jazdenia na bicykli.

Zmes galusiek - tvrdšie a mäkšie
Zmes galusiek – tvrdšie a mäkšie

Šírka galusiek

Šírka galusiek sa v poslednom období prekvapivo presunula opačným smerom, ako by to niekto predvídal. Širšie galusky začali byť populárnejšie a pritom nejde o módny výstrelok. Zatiaľčo sa kedysi jazdilo výhradne na galuskách o šírke 23 mm, v poslednom období sa začalo prechádzať na šírky 25, 28 a 32 mm. Ponúkajú totiž lepšiu kontrolu, viac pohodlia a lepšiu priľnavosť v zákrutách. Širšie pneumatiky skrátka poskytnú viac pohodlia, pretože môžete jazdiť s nižším tlakom v pneumatikách bez toho, aby ste riskovali ich prerazenie o ráfik v prípade nabehnutia na nerovnosti (diera v asfalte, kameň na ceste a pod.) Meraniami sa totiž prišlo na to, že vo všeobecnosti valivý odpor pre každú zo spomínaných šírok galusiek je približne rovnaký. A že väčšia šírka galusiek nie je módnym trendom svedčí aj to, že väčšina cestných pretekárov v súčasnosti už prešla z 23 mm galusiek na galusky o šírke 25 mm.

Veľkosť galusiek

Posledná vec, ktorú pred kúpou galusiek potrebujete vedieť je, akú veľkosť galusiek potrebujete na svoj bicykel zakúpiť. Najjednoduchšie to zistite tak, že sa pozriete na jednu z galusiek na svojom bicykli, kde na jednej z jej strán nájdete všetky potrebné údaje.

Vo všeobecnosti sa vyrábajú galusky v štandartných veľkostiach a na cestný bicykel a to je 700, niekedy označované aj ako 700c alebo 28″.

Tiež si treba dať pozor na šírku ráfika kolesa. Podľa organizácie ETRTO (The European Tire and Rim Technical Organisation), ktorá sa zaoberá štandardami v oblasti ráfikov a plášťov, odporúča vnútornú šírku ráfika v rozmedzí 32-70% reálnej šírky plášťa. Pre príklad na plášti širokom 2,25″ vyplíva, že šírka ráfika by sa mala pohybovať medzi 18,24 až 39,9 mm.

Značky a cena galusiek

Na našom trhu viete nájsť značky galusiek od výrobcov Tufo, Vittoria, Continental, Barum, Pirelli, Schwalbe, Specialized a radu ďalších. Čo sa týka cien, tak cena galusiek zavisí od mnohých faktorov, obvykle sa však pohybuje od 20 do 110€.

*****

Dúfame, že vám tento článok pomôže pri budúcom výbere a kúpe galusiek. Ale ak máte ďalšie otázky na tému „Galusky na cestný bicykel | Dezén, zmes, šírka, veľkosť, ceny“, napíšte nám ich prosím do koment sekcie a zodpovieme vám na nich.

Veľa šťastne nabehaných kilometrov na bicykli vám praje

Tím Život s bicyklom

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *