Generálka zadnej prehadzovačky – časť 2. CAMPAGNOLO® & SRAM®

generálka zadnej prehadzovačky SRAM X0

V 2. časti článku o generálke zadnej prehadzovačky sa budeme venovať značkám CAMPAGNOLO® a SRAM®.

Zadná prehadzovačka CAMPAGNOLO®

Zadné prehadzovačky Campagnolo a Shimano majú veľa podobných funkcií. Horné i spodné otočné čapy majú pružinu. Prehadzovačky sú tak plne servisovateľné.

zadná prehadzovačka Campagnolo-1

1. Odstráňte C-svorku z horného otočného čapu. Použite skrutkovač a ten istý postup, ktorý je uvedený v časti 1. pri modeli Shimano. Všimnite si otvor v podložke, ktorý drží koniec pružiny.

2. Odmontujte skrutky koliesok na kladke a taktiež jej klietku.

3. Povoľte skutku otočného čapu na klietke a pomaly postupujte, pokým sa klietka neuvoľní, čim dôjde k uvoľneniu poistiek.

4. Vytiahnite pružinu z tela prehadzovačky.

5. Očistite všetky súčiastky.

Montáž zadnej prehadzovačky CAMPAGNOLO®

1. Namažte všetky pružiny.

vazelína

2. Umiestnite kratšiu pružinu do horného otočného čapu. Vyberte správny otvor na podložke. Jeden otvor bude vyžadovať aby podložka bola ovinutá vo väčšej miere, čo umožní zvýšenie napätia na hornom otočnom čape. Výsledkom bude odklon prehadzovačky od prevodových kolies.

zadná prehadzovačka Campagnolo-2

3. Bude užitočné upevniť imbusový kľúč vo zveráku, ktorý bude držať telo prehadzovača spolu so skrutkou. Potočte v protismere hodinových ručičiek a zatlačte smerom nadol, aby došlo k prepojeniu poistiek medzi podložkou a telom. S úzkymi kliešťami zaistite C- svorku.

zadná prehadzovačka Campagnolo-3

4. Umiestnite pružinu spodného otočného čapu do prehadzovačky. Zasuňte skrutku cez klietku a na koniec umiestnite dištančnú podložku.

5. Vložte klietku a skrutku do tela prehadzovačky. Následne vložte pružinu do príslušného otvoru.

6. Klietku otočte v smere napätia pružiny.

zadná prehadzovačka Campagnolo-4

7. Po uvoľnení poistiek zasuňte klietku do tela. Opatrne utiahnite skrutku a zaistite.

8. Umiestnite obe skrutky kladky. Horná kladka je označená ako „upper“. Na skrutky kladky použite jemný uťahovač závitov.

Zadná prehadzovačka SRAM® X0

Generálku prehadzovača X0 možno vykonať na otočnom čape spodnej klietky. Upevňovacia skrutka nemá pružinu a obe skrutky je najlepšie nechať na mieste. Na upevňovaciu skrutku otočného čapu sa neodporúča použiť žiadne mazivo.

Pružina SRAM® parallelogramu je veľmi silná. Možno použiť sťahovaciu pásku na uchytenie tela prehadzovačky smerom preč od klietky, čo uľahčí prácu so samotnou klietkou. Prevlečte sťahovaciu pásku cez telo popod poistku lanka a cez jeho vodič. Odtiahnite klietku od tela, akoby ste ju posúvali smerom k väčším prevodovým kolesám, a zaistite sťahovaciu pásku tak, aby držala telo.
generálka prehadzovačky Sram

GENERÁLKA SPODNÉHO OTOČNÉHO ČAPU

1. Potočte klietkou tak, aby bolo vidno zaisťovaciu skrutku, uvoľnite a vytiahnite ju. Klietka sa následne otočí smerom vzad po zaisťovaciu skrutku.
zadná prehadzovačky Sram

2. Uvoľnite klietku, aby sa otočila sa smerom vpred a povoľte napätie pružiny. Zaznačte polohu klietky a prehadzovačky v uvoľnenej pozícií.

3. Klietka kladky je uchytená k telu čapom, ktorý je umiestnený priamo v klietke. Čap má patent D, ktorý je kompatibilný s klinom D. Telo musí byť otočené do príslušnej pozície pred jeho sňatím.
zadná prehadzovačky Sram - klin

4. Existujú tri možnosti nastavenia napätia v klietke, ako môžeme vidieť na obrázku hore. Otvor na pružinu v strede je pre nové prehadzovačky. Aby sa obmedzilo odieranie reťaze, je potrebné zväčšiť napätie pohybom pružiny do jedného z troch otvorov vľavo, ktoré sú viditeľné smerom od čapu.

5. Po odobratí kladkovej klietky povoľte a vytiahnite jej skrutky. Kladky používajú kazetové ložiská. Pri snímaní tesnenia buďte opatrní.
zadná prehadzovačky Sram - kolieska

6. Očistite všetky súčiastky odmasťovačom. Obaľte v mazive tesnenia kladky a umiestnite ich späť na pôvodné miesto. Mazivo taktiež použite na pružinu otočného čapu klietky.

7. Umiestnite otočné čapy kladky a kladkové kotúče do klietky. Na závity sa odporúča použiť jemný uťahovač. Potočte kladkami, aby ste skontrolovali správne zarovnanie po zaistení skrutiek.

8. Umiestnite pružinu do tela prehadzovačky v tom istom smere ako pred jeho sňatím. Vložte koniec pružiny do požadovaného otvoru klietky.

9. Vtlačte klietku do tela prehadzovačky. Klietka musí umožniť patentu D spojiť sa s telom. Odhadnite pozíciu klietky k zarovnaniu patentu D ako je znázornené pod textom.
zadná prehadzovačky Sram - zloženie

10. Potočte klietkou v protismere hodinových ručičiek v smere od polohy, ako je znázornené v obrázku hore. Umiestnite a zaistite zaisťovaciu skrutku klietku. Snímte sťahovaciu pásku. Týmto je prehadzovačka pripravená na inštaláciu.

Zadná prehadzovačka SRAM® FORCE A RIVAL

Kladky a diely prehadzovačky SRAM® FORCE

Zadné prehadzovačky SRAM® Force a Rival používajú horný otočný čap, ktorý nemá vnútornú pružinu. Tieto modely prehadzovačov sa môžu mazať a čistiť bez demontáže. Kladky je možné vytiahnuť za účelom čistenia. Spodný otočný čap klietky sa neodporúča vyberať.

zadná prehadzovačky Sram Force
Odstráňte skrutku kladky pomocou imbusového kľúča.
zadná prehadzovačky Sram Force 2
Kladky a ostatné diely prehadzovačky SRAM® FORCE
Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *