Reťaze KMC vs. Shimano

Reťaze KMC vs. Shimano

Nájsť správnu reťaz na bicykel, podobne ako väčšinu komponentov na bicykle, môže byť zložité. S toľkými značkami na trhu je ľahké spadnúť do pasce nákupu najdrahšej reťaze s pocitom, že cena bude úmerná kvalite. Skúsili sme porovnať reťaze na bicykel dvoch populárnych značiek – reťaze KMC a Shimano. Možno vám to trochu pomôže v rozhodovaní.

Reťaze KMC

Reťaze KMC vyrába firma KMC Chain Industrial Co Ltd., výrobca sídliaci na Taiwane s predajnými centrami v USA a Európe. Vyrábajú reťaze na bicykel, ako aj iné komponenty pod názvom KMC a distribuujú ich iným spoločnostiam vrátane spoločnosti Shimano.

KMC reťaze sú veľmi obľúbené a uznávané pre profesionálnu kvalitu, preto ich často používajú cyklisti aj počas Tour de France a ďalších pretekov ProTour.

Reťaz KMX X12

Vlastnosti reťazí KMC

Reťaz KMC X11 SL DLC má diamantovú povrchovú úpravu pre vysokú odolnosť, duté kolíky a dierované platičky, čo má za následok veľmi nízku hmotnosť reťaze, len 231 gramov. Túto skutočnosť oceňujú cyklisti, ktorí sa usilujú o rýchlosť a dbajú na hmotnosť. Ponúkajú dizajn Double X Bridge pre posun výkonu a sú kompatibilné s 10 rýchlostnými systémami iných značiek, ako je uvedené vyššie.

Tento model reťaze je k dispozícii tiež na 10-stupňové a už aj 12-stupňové systémy. Reťaz KMC X12 SL DLC je najnovší dostupný model ponúkajúci moderným cyklistom ľahkú reťaz, ktora nerobí kompromisy medzi kvalitou a estetikou.

Diamantový povlak (veľmi tenká ochranná vrstva na báze uhlíka na povrchu reťaze) je tiež atraktívnym bonusom, pretože umožňuje plynulé rýchle radenie rýchlostí – niečo, čo každý cyklista hľadá.
Reťaze KMC používajú spájací článok, takže úprava dĺžky reťaze je jednoduchá. Dĺžku reťaze môžete zmeniť pomocou jednoduchého mechanizmu rozpojenia, ktorý umožňuje ľahké pridanie alebo odstránenie ďalších článkov reťaze. To je skvelé pre servis a rýchle opravy reťaze.

Aké sú výhody reťazí KMC?

Jednou z výhod reťazí KMC je, že sú kompatibilné s prevodovými systémami Shimano, Sram aj Campagnolo.

Existuje celá škála šírok reťazí, z ktorých si môžete vybrať napríklad z 3/16, 1/8, 3/32, 11/128 palcov a s vonkajšími šírkami kompatibilnými s jednorýchlostnými aj 6,7,8,9,10 a 11 rýchlostnými systémami. Reťaze sú vyrobené z vysoko legovaných materiálov a nehrdzavejúcej ocele s hríbovým čapom; majú tiež povlak z nitridu titánu a ponúkajú rôzne farby.

Reťaz KMC je odolná voči roztiahnutiu a viac odoláva opotrebeniu, čím umožňuje najazdiť viac kilometrov. Reťazce KMC sú tiež známe svojou rýchlou a plynulou reakciou pri radení medzi prevodovými stupňami.

Výhodou oproti konkurencii je nízka hmotnosť a aj spomínaný spájací článok a možnosť spojenia a rozpojenia bez špeciálneho náradia.

Aké sú nevýhody reťaze KMC?

KMC reťaze sú drahšie ako reťaze Shimano. Reťaz KMC X11SL DLC je dosť drahá, čo vyvoláva otázky či sú tieto náklady opodstatnené vzhľadom na získané výhody. Môžete si však vybrať aj lacnejšiu variantu, napr. reťaz KMC X-11 EL, ktorá síce nemá DLC povrchovú úpravu, ale zas ponúka výborný pomer cena-výkon.

Reťaze Shimano 

Spoločnosť Shimano je japonským nadnárodným výrobcom cyklistických komponentov a iných športových potrieb. Komponenty pre bicykle predstavujú 80% ich produkcie a produkty spoločnosti Shimano tvoria 50% globálneho trhu bicyklových komponentov. Jednou z jeho hlavných zložiek sú reťaze bicyklov.

Reťaz Shimano Ultegra

Aké sú vlastnosti reťazí Shimano?

Reťaze Shimano sú vyrobené z pozinkovanej ocele, ktorá umožňuje výrobu odolnej, ľahkej reťaze, ktoré sú pre svoju kvalitu vyhľadávané výkonnostnými cyklistami.
Reťaz má asymetrickú konštrukciu s prepracovanými vnútornými a vonkajšími platničkami; to zlepšuje kontakt so zadnými ozubenými kolieskami pre hladký a tichý posun. Výhodou je zlepšenie výkonu pri radení, čím sa skráti časové oneskorenie posunu medzi rýchlostnými stupňami. To umožňuje hladký posun a tým aj optimálny prenos výkonu priamo na pedál.

Aké sú výhody reťazí Shimano?

Shimano je jedným z najvýznamnejších výrobcov reťazí a má dlhú a úspešnú históriu kvalitných výrobkov. Sú známe svojou nízkou hmotnosťou, ľahkou údržbou a spoľahlivosťou. Ako cyklista môžete mať istotu, že získate trvácnosť, spoľahlivosť, návratnosť energie, keď investujete svoje peniaze do reťaze Shimano.
Shimano tiež ponúka 11 aj 12-rýchlostnú reťaz Shimano 6800 Ultegra, ktorá má symetrický dizajn a 116 článkov.

Aké sú nevýhody reťaze Shimano?

Bohužiaľ na akékoľvek úpravy reťaze Shimano budete potrebovať odborný nástroj. Nitovač na reťaze ParkTool CT-3 a hroty Shimano HG by však mali byť jediným nástrojom, ktorý potrebujete. Je zrejmé, že to môže byť problém a ak nitovač nemáte, musíte si ho kúpiť alebo vyhľadať odborný servis. To sú samozrejme ďalšie výdavky.

Musíte tiež mať výber pinov – čapov, v závislosti od používanej reťaze Shimano, ktorú potrebujete opraviť alebo nahradiť. Uistite sa, že ste investovali do správnych nástrojov a čapov reťaze Shimano, aby ste sa vyhli akýmkoľvek problémom počas jazdy.

Zhrnutie

Rozdiel medzi reťazami Shimano a KMC je minimálny a vaša voľba bude závisieť od osobných preferencií. Pre jazdca, ktorý hľadá spoľahlivosť, trvanlivosť a plynulý chod nemôžete nič pokaziť s reťazami KMC ani Shimano.

Reťaze KMC ale určite hrajú prvé husle s segmente elektrobicyklov a nájdete ich na bicykloch takmer všetkých významných značiek. O reťaziach na elektrobicykle si napíšeme už čoskoro.

Možno vám pomôže aj článok Kedy vymeniť opotrebovanú reťaz

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *