Rock Machine BLIZZARD e90-27 – ebike na traily.

Rock Machine Blizzard 90-27 25th Anniversary

Dostal som možnosť pojazdiť si a zároveň otestovať najnovší prírastok do rodiny elektrických Rock Machine BLIZZARD e90-27 25th Anniversary. Je to top model Rock Machine v kategórii elektro s kolesami 27,5“.
Približne takto pred rokom som testoval jeho staršieho súrodenca s integrovanou batériou v ráme a s kolesami 27+- Blizzard INT e90 27+. Vďaka tomu môžem obidva modely porovnať hlavne, čo sa týka jazdných vlastností, hmotnosti, alebo aj výbavy.

Výročná kolekcia 25th Anniversary

Ako už napovedá jeho názov, nie je len taký obyčajný ebike RM, ale je to model z kolekcie 25th Anniversary, „oblečený“ v špeciálnom farebnom tmavom obleku k 25. výročiu vzniku značky Rock Machine. V tejto kolekcii nájdete aj niekoľko jeho súrodencov z iných kategórii, v prakticky v rovnakej elegantnej rovnošate. Celú kolekciu nájdete na stránke www.rockmachine.sk.

Rock Machine Blizzard 90-27 batéria

Rozdiely oproti vlaňajšiemu top modelu.

Prejdime k samotnému bicyklu a v čom sa líši od vlaňajšieho integrovaného Blizzarda:
Prvý a zásadný rozdiel je v umiestnení batérie, nový model Blizzarda má tzv. semi-integrovanú batériu umiestnenú na spodnej rámovej rúre. Má to svoje výhody, hlavne v prístupnosti batérie v prípade potreby jej vybratia, napríklad z dôvodu výmeny vybitej batérie. V tomto prípade to urobíte určite rýchlejšie ako u integrovanej batérie. Len vložíte kľúč do spínacej skrinky, odomknete batériu a vyberiete. Aj u integrovaného modelu to tiež nie je problém, ale je to trocha „prplavejšie“, pod batériou je ešte kryt, ktorý treba najskôr odskrutkovať.
Nový Blizzard nemá už obuté plášte 27+, ako jeho starší brat, ale klasické a užšie 27,5×2,4“ a musím povedať, že veľmi pekné dvojfarebné plášte od WTB, konkrétne Trail Boss, aj vďaka nim ebike vyzerá hodnotnejšie. K tej čiernej farbe rámu sa to vyslovene hodí.

Blizzard90-27 odpružená vidla

Ďalší rozdiel je vo zdvihoch pruženia a v použitej vidlici- model 25th Anniversary má zdvihy nižšie o 10 mm a osadenú vidlu tiež od Rock Shoxu , ale model Sector RL so zdvihom 140 mm, tlmič je rovnaký model ako u integrovaného brata- Rock Shox Deluxe Derbon Air, len so zdvihom 130 mm.

Boostové náboje a elektronické radenie

Výborná vec sú použité boostové náboje s pevnými osami. O pozitívach tohto riešenia je zbytočné hovoriť, to už asi všetci vieme.. 🙂
Nový model je osadený štvorpiestovými brzdami MT5 od Magury. Ich účinok je silný a môžete sa na ne spoľahnúť, nezradia Vás.

Brzdy Magura

Elektrická výbava, pohon a ovládanie je rovnaké ako u integrovaného modelu. Tento eBlizzard tiež používa elektronický zadný menič od Shimana XT Di2, takže radenie je viac ako komfortné, ale aj dosť „natvrdo“- nie je tam nejaké prerušovanie toku krútiaceho momentu od motora počas radenia, čo je neduh prakticky všetkých epohonov s motorom v strede a tento spôsob dosť namáha komplet prevodový mechanizmus počas radenia vrátane reťaze, tá trpí asi najviac. Takže netreba zabúdať na jej pravidelnú kontrolu a následnú výmenu.

Nižšia hmotnosť Rock Machine BLIZZARD e90-27

BLIZZARD e90-27 25th An. je priblizne o 2 kg ľahší oproti modelu s integrovanou batériou a 27+ plášťami. Model s veľkosťou M (17“) váži 21,5 kg, čo už je na ebike zaujímavá hmotnosť.
A počas jazdy je to aj cítiť. Keď to otočim na moje pocity, tento eBlizzard pôsobí naozaj ľahším dojmom, jazdné vlastnosti sú super, plášte dobre držia, bike sa škriabe do kopca ako kamzík v Tatrách, samozrejme za výdatnej podpory pohonu od Shimana Steps E8000. Predsa len, už nemám 20 rokov, tak prečo by som si to neuľahčil.. 🙂

Úrovne podpory Shimano Steps

S podporou aj bez podpory elektromotora

Správanie sa na jednotlivých úrovniach podpory epohonu je veľmi podobné. Najsilnejší BOOST je tradične naozaj veľmi silná podpora.
A moja tradičná skúška- to čo ma zaujíma na každom ebiku, na ktorom som jazdil, je jazda s vypnutým pohonom, simulácia vybitej batérie, u tohto modelu dopadla nad očakávanie lepšie. Naozaj, netreba sa báť, keď vám dôjde elektrická šťava. Na tomto bicykli a s pohonom od Shimana sa dá jazdiť aj bez elektriny, samozrejme nie tak rýchlo a svižne a v silnejších kopcoch budete eBlizzardíka tlačiť, ale domov dopedálujete. A to je dobre.
Dojazdy a celková výdrž batérie je na podobne vysokej úrovni ako pri modeloch eBlizzard INT, ale urobíte ešte o pár km viac aj vďaka už spomínanej nižšej hmotnosti a užším plášťom.

Aby som to zhrnul, Rock Machine BLIZZARD e90-27 25th Anniversary je veľmi príjemný elektrobicykel, s ktorým si to ozaj užijete.
Vyskúšajte! 🙂

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *