Chorvátsky test XC-čka Rock Machine Torrent

Leto je plnom prúde a mne sa pod prsty dostal tohtoročný model Rock Machine Torrent 90-29. Hard trail, ktorý pobaví pomaly každého. Na pár týždňov som sa teda skamarátil s XC-čkom, ktoré mi poskytla firma Sloger-EU s.r.o. výhradný dovozca bicyklov značky Rock Machine na Slovensko.

Torrent 90-29

Pár týždňov srandy s bajkom Rock Machine Torrent

Dovolenka v Chorvátsku je celkom fajn miesto, kde sa dá pozrieť na zub navonok nenápadnej šedej myške s detailmi zelenej “rádioaktívnej“ farby. Ľahké traily a lesné cesty, ktorých je nad magistrálou nekonečne veľa mi padli vhod. Bike Rock Machine Torrent, patriaci do kategórie XC, je vhodný pre ambicióznych hobbíkov, ale aj pre začínajúcich, či už pokročilých pretekárov.

Stará dobrá geometria a pár parametrov

S rámovou geometriou sa už veľmi dobre poznám a tak som vedel čo mám očakávať. Shark Spine EVO rámový koncept, charakteristický aj pre iné modely Rock Machine, vám ponúkne tuhosť, ktorú v zjazdoch a stúpaniach očakávate. Hliníkový rám Alu 6061.T6 Multibutted EVO s kolesami a ostatným osadením má vo veľkosti L rovných 14kg (uvádza výrobca). Model Rock Machine Torrent je vyrábaný v troch veľkostiach M, L a XL. Na svoje si teda prídu na jazdci so 150 cm, ale aj obri cez 190 cm.

Hoci nie je najľahší, vôbec mi nepripadalo, že by som ho musel ťahať do kopca. Pri najazdených cca viac než dvoch stovkách kilometrov som sa vždy cítil komfortne a hmotnosť som vôbec nevnímal.

Vidlica Rock Shox Recon RL Tapered, 15mm, remote LO so zdvihom 120mm je už taká klasika pri týchto typoch bikov a teda veľmi neohúri, ale jednoznačne nesklame a podrží. Ja som ju ocenil vo vyše 20% klesaniach, kde som sa pri nej nemal na čo stažovať. Na cestách, kde sa striedal terén s asfaltom som ocenil uzamykanie vidly na raditkách, ktoré bolo doslova pod palcom ľavej ruky.

Rock Machine Torrent 90 stavil na výbavu od Shimano. Hladké a rýchle radenie SLX krotia hydraulické diskové brzdy BR-M396 180/160mm. Počet rýchlosti 2×11 je pekný komfort, ale viac ako 65 km/h som dole kopcom na asfalte nevytiahol.

Veľký test

Naopak, hore mu to ide ako po masle. Veľký test nastal, keď som sa rozhodol zdolať vrch Sveti Jure, čo je 23 km stále stúpanie s prevýšením 1400m a vrcholom vo výške 1762m, spolu s ďalšími dvoma spolujazdcami. Áno, stále sme v Chorvátsku. V jednom z najťažších stúpaní v Chorvátsku som sa nenechal zahanbiť ani cesťákmi. Pri tejto ceste hore som zvolil vyšší tlak v kolesách až 3,3 baru, ale v teréne som sa držal okolo 2,5. Cestou späť som si nevedel vynachváliť hydraulické brzdy, na jar som sa dole púšťal na cesťáku s gumičkovými klasickými brzdami a tie nebrzdili ani z polovice tak dobre.

Sedlo RM XCP Race je mäkučké sedlo a do ľahkých zjazdov a dlhých jázd vám poskytne dostatočný komfort. 31.8mm predstavec, sedlovka a široké riaditka dopĺňajú tento solídne vybavený celok.

V základe dostanete aj pedále Marwi SP-610, ktoré som ale ja osobne vymenil za pohodlnejšie pedále na tretry.

Nebolo by to pravé orechové, keby toto všetko nebolo osadené na 29 palcových kolesách s plášťami a výpletom WTB. Ani raz ma nenechali v štichu a o defekte ani nehovoriac…

Plusy

-geometria, tuhosť a dizajn

-ovládanie vidlice na riadítkach

-pedále vo výbave

-rýchle a hladké radenie

-vnútorné vedenie káblov

-pohodlné madlá

Mínusy

-dlhý predstavec (mne osobne vyhovuje kratší)

-len jeden farebný variant

-držiak na fľašu len na spodnej rámovej rúre (v týchto letných dňoch by som ocenil 2 fľašky)

-neviem, či je to mínus alebo moja nešikovnosť, ale pomalé otáčanie bolo s týmto bikom dosť zložité

Záverečné slovo

Najvyššia rada tohto hliníkového hardtrailu ponúka vynikajúci pomer cena – výkon, kde za necelých 1400 eur dostanete to, čo sa za túto cenu patri. I keď, možno by som u bicykla Rock Machine Torrent 90-29 uvítal ešte vyššiu jednu karbónovú radu. Bonusom je, že tento model nájdete vo verzii e-biku, čo poteší nejedného cyklistu.

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *