Shimano Steps ponúka stále viac

Shimano Steps

Dnes sa debaty cyklistov namiesto riešenia či je lepšie Shimano alebo Sram stále viac uberajú smerom či Shimano Steps, Bosh, Yamaha, alebo stačí aj menej známa značka elektropohonu. Jednoducho už nie je ľahké vyhnúť sa elektrobicyklom. Či už jazdíte každý deň do práce, máte radi horskú cyklistiku, alebo len výlety s rodinou, určite stretávate alebo sami jazdíte na e-biku. A vyznať sa v pohonoch, či samotných značkách býva často nadľudská úloha. My vám na našom webe v dvoch článkoch predstavíme elektrosystémy jednej top prémiovej a jednej ekonomickej značky. 

SHIMANO STEPS – útok zo zálohy

Prémiovou značkou v našom výbere je každému z cyklistiky známa značka SHIMANO a jej systém SHIMANO STEPS. Nie, SHIMANO nie je priekopník v e-pohone bicyklov, ale je to firma veľmi invenčná a progresívna, aby vždy priniesla na trh niečo nové, lepšie a hlavne funkčnejšie. Bolo to niekedy v rokoch 2008-2009, keď sa začali objavovať prvé informácie, že tento gigant chystá svoj prvý elektropohon pre bicykle. Pre cyklistov, ktorí poznajú túto firmu ako top producenta komponentov, tretier, batohov, oblečenia… to bol malý šok. SHIMANO a e-biky? To snáď nie.

A predsa. Po pár rokoch, presnejšie v roku 2010, prišla na trh prvá generácia SHIMANO STEPS. Teda SHIMANO TOTAL ELECTRIC POWER SYSTEM. Ako my hovoríme: „the king was born“. Nie, neboli prví, ani v tom čase najlepší, ale postupnými krokmi predbiehali konkurenciu, ktorá tu bola omnoho dlhšie a mala s e-pohonom dlhoročné skúsenosti. A dnes sa bijú o prvé miesto pomyselného rebríčka.

Čo ponúka SHIMANO STEPS na sezónu 2019. 

SHIMANO STEPS to sú už aktuálne 4 verzie výkonu, resp. 4 verzie určené pre rôzne cyklistické použitie. Tohtoročné dva modely 6000 a 8000 doplnili na ďalšiu sezónu ďalšie dva – SHIMANO STEPS 6100 a 7000.
Pre trekkingové a city bicykle sú určené modely SHIMANO STEPS 6000 a STEPS 6100, pre e-MTB bicykle sú to silnejšie elektropohony SHIMANO STEPS 8000 a STEPS 7000. 

Kvalitné Li-Ion batérie

Prvá verzia e-systému SHIMANO STEPS 6000 prišla na trh v roku 2013. Aktuálne je táto verzia určená skôr na city bicykle, teda nie na veľké prevýšenia, kopce, či náročnejšie horské cyklo túry. Pri tejto variante môžete použiť batériu, ktorá je buď na zadnom nosiči alebo na spodnej rámovej rúre a dostupné sú dva typy batérií, s kapacitou 418 a 504 Wh.
Pri ostatných modeloch SHIMANO STEPS sa používa batéria na rámovej rúre, alebo integrovaná batéria v ráme elektrobicykla. Všetky batérie Shimano majú Li-Ion články, teda ich môžete nabíjať aj pri nie celkom vybitej kapacite. Dokonca sa to vyžaduje. Takže nevybíjať do 0, ale priebežne dobíjať. Podľa údajov výrobcu, batériu môžete nabiť cca 1000-krát a nestratíte kapacitu. Paráda. Ale prezradím pikošku. SHIMANO má svoje batérie otestované na 2000 – 2500 nabití bez straty kapacity. A životnosť? Životnosť je 15-25 000 km (5-9 rokov). Nebojte sa, to vám vystačí na stráááášne dlhú dobu. Hmotnosť batérie je okolo 2500 – 2600 gramov podľa typu, či na nosič alebo spodnú rámovku.

Že viac je lepšie, teda 504 Wh je viac ako 418 Wh, je jasné. Môžete najazdiť viac km. O napredovaní v segmente e-pohonov v Shimano svedčí i to, že pri modely SHIMANO STEPS 6100 miniete pri rovnakom výkone elektropohonu o cca 20% energie menej oproti verzii 6000.
Batérie sa dajú nabíjať priamo na bicykli alebo samostatne. Nech nemusíte pratať bike hore schodmi v paneláku. Samozrejme, ak nemáte e-bike s integrovanou batériou. Tú z bicykla nevyberiete.

elektrobicykel Shimano Steps - popis

Rozdiely medzi jednotlivými modelmi SHIMANO STEPS

Porovnanie základných parametrov jednotlivých elektropohonov SHIMANO STEPS môžete vidieť v tabuľke:

  SH. STEPS 8000 SH. STEPS 7000 SH. STEPS 6100 SH. STEPS 6000
Výkon 70 NM (250 W) 60 NM 60 NM 50 NM
Hmotnosť 2,8 kg 2,8 kg 2,88 kg 3,2 kg
Rýchlosť Max 25 km/h Max 25 km/h Max 25 km/h Max 25 km/h
Q-faktor 177 mm (XT) 177 mm 177 mm 177 mm
Batéria 504 Wh 418/504 Wh 418/504 Wh  418/504 Wh 
Kľuky 165, 170, 175 mm 165, 170, 175 mm 170, 175 mm 170, 175 mm

Okrem výkonu a hmotnosti sa jednotlivé modely SHIMANO STEPS tiež líšia dĺžkou kľúk, ktoré sa dajú použiť. Konkrétne pri modeloch 6000 a 6100 sú to kľuky dlhé 170 a 175 mm, pri e-MTB pohonoch 7000 a 8000 sa používajú aj kľuky 165 mm. U výkonnejších elektromotorov kratšie rameno kľuky 165 mm minimalizuje nárazy pedálu, aby sa udržala hladká kadencia a motorová asistencia.

Ďalším rozdielom medzi jednotlivými modelmi je v tzv. krútiacom momente. Pri SHIMANO STEPS 6000 je to 50 NM, pri 6100 už 60 NM. Pri 8000 je to až 70 NM a pri slabšej horskej verzii STEPS 7000 je to 60 NM. Absolútne postačujúce pre bezproblémovú jazdu, ktorú si užijete.

A aby som nezabudol. Všetky e-biky majú obmedzenú rýchlosť na 25 km/h. Je to kvôli bezpečnosti, ale hlavne kvôli európskej legislatíve. Rýchlejšie e-biky by už boli považované na motocykle, či skútre.

Čo je Q-faktor

Veľká výhoda SHIMANO STEPS je tzv. Q-faktor. Je to vlastne vzdialenosť medzi ramenami kľúk na vašom bicykli. Samozrejme, čím je táto vzdialenosť viac podobná obyčajným bicyklom, tým prirodzenejší máte pohyb na bicykli. A čuduj sa svete, Shimano to tak vymakalo, že majú túto vzdialenosť rovnakú ako na bežných bicykloch. To je výhoda oproti konkurencii, ktorú oceníte pri dlhších a častejších jazdách. Prirodzený pohyb.

Hmotnosť elektropohonu

Pohon SHIMANO STEPS 6000 je trošku ťažší, ako jeho súrodenci, váži 3,2 kg. Treba si ale uvedomiť, že hmotnosti konkurenčných pohonov sa hýbu na úrovni  (ani nechcú udať presný údaj 🙂 ) tesne pod 4 kg – Bosch,  pri Yamahe je to 3,5 kg, či 3,2 kg pri Brose, atď. SHIMANO STEPS 6100 váži len 2,88 kg, modely 7000 a 8000 vážia dokonca len 2,8 kg. A to už je rozdiel!

Jazda s vypnutou podporou a v blate

O ďalšej výhode sa musíte presvedčiť sami, keď si SHIMANO STEPS vyskúšate. Ak nepoužívate e-pohon aktívne, samotný motor nekladie takmer žiadny odpor. Och, aký že to rozdiel oproti konkurencii, kde bez pomoci motora nedokážete prakticky jazdiť. Obyčajným stlačením tlačidla do polohy OFF sa z vášho e-biku stáva plnohodnotný klasický bike.

Samotný pohon je vodeodolný , teda nemusíte sa báť ani jazdy za zhoršených podmienok. Pohonu Shimano Steps naozaj nevadí, na rozdiel od niektorých iných elektropohonov, vlhko ani blato.

Nastavenie elektropohonu

Keď som písal o napredovaní, tak SHIMANO STEPS si môžete nastavovať i zo svojho pc alebo mobilu. Spojíte sa cez bluetooth a v obmedzenom režime si viete nastaviť  napr. režim podpory. Či už módy Dynamic, Explorer alebo Custom. Samozrejme rozšírenú verziu na e-servisné zásahy do systému má každý dobrý cyklo shop.

Displej

SHIMANO STEPS ponúka momentálne dva typy displejov. V jednoduchosti  vysvetlené: pre city/trekkingové sady platí, že displej je väčší, prehľadnejší, pre mtb sady, že ide o menší, kompaktný displej. Diplej ukazuje aktuálnu, priemernú a maximálnu rýchlosť a tiež dojazd v km.
Na displeji nielen vidíte dôležité údaje jazdy, ale viete si tam navoliť i podporu Eco, Trail alebo Boost . Pri najvyššej podpore Boost dostanete do nôh až max 300%-nú pomoc k vami vynaloženej sile. A to už je niečo.

Ovládanie

Ovládanie SHIMANO STEPS je intuitívne a ak máte radi SHIMANO produkty, ich ovládanie, bude toto pre vás prirodzené. Ovládanie STEPS slúži aj na tzv. funkciu „walk assist“, teda, keď stlačíte tlačilo ovládania a podržíte ho, bicykel sa rýchlosťou chôdze pohne smerom dopredu a vy môžete pohodlne kráčať vedľa bicykla.

Na záver

Prezradím vám ešte, že SHIMANO STEPS  je jeden z najtichších pohonov pri elektrobicykloch. A to už pri 6100 je menší hluk oproti 8000 o 2 dB. A neuveríte, ale Shimano ide ešte ďalšej a stále vyvíja tichšie a funkčnejšie pohony. Už na jeseň príde 5… Ale to už predbieham.

 

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *