Smart zámky na bicykel

Trelock Smart Zámky

Po smart hodinkách aj smart zámky na bicykel

Na tohtoročnej výstave Eurobike mohli návštevníci vidieť po smart hodinkách aj prvé smart zámky na bicykle. Aj keď u oboch sa jedná o tzv. rámový zámok, ktorý zatiaľ u nás nie je taký populárny ako v Nemecku, či Holandsku, táto technológia nás zaujala a prinášame porovnanie oboch smart zámkov.

Trelock SL 460 SMARTLOCK®

Trelock Smart ZámkyNemecký tradičný výrobca cyklozámkov Trelock ukázal svoju koncepciu smart zámku už na minuloročnom Eurobiku, ale finálnu verziu predstavil až tento rok. SL 460 SMARTLOCK® je prvým zámkom na bicykel ovládaným NFC technológiou. Je možné ho jednoducho ovládať smartfónom bez potreby kľúča. Použitá NFC technológia je bezpečnejšia ako Bluetooth a okrem toho prenesie zo smartfónu dostatok energie potrebnej na uzamknutie zámku, takže smart zámok nepotrebuje žiadnu batériu, či dobíjanie. Zámok SL 460 SMARTLOCK® je vďaka tomu celkom ľahký. Nevýhodou je, že aplikácia pracuje len so smartfónmi s Androidom. Majitelia iPhonov však môžu použiť praktický e-kľúčik, ktorý sa hodí aj ak sa vám napr. smartfón vybije.

Linka – startup z Californie

Smart Zámky LinkaDruhou značkou, ktorá predstavila smart zámky je Linka. Jedná sa o novú firmu, založenú v roku 2015 v San Franciscu ako startup zanieteného cyklistu Mohameda Mohameda, ktorý zdieľal frustráciu cyklistov kvôli krádežiam bicyklov a rozhodol sa vyriešiť tento problém. Linka pracuje na rozdiel od Trelocku s technológiou Bluetooth 4.0. Má aplikáciu pre Anroid aj iOS a je možné ju nastaviť tak, že zámok sa pri prerušení bluetooth spojenia automaticky zamkne a keď sa k bicyklu vrátite, tak sa sám odomkne. Táto funkcia sa dá samozrejme vypnúť. Asi by bolo nepríjemné, ak by vám telefón počas jazdy vypadol 🙂
V zámku je integrovaná micro-USB dobíjateľná batéria, takže hmotnosť zámku je značne vysoká.
Linka obsahuje senzor, ktorý vás upozorní, ak sa niekto snaží bicykel odniesť a tiež sirénu, ktorá upozorní na pokus o krádež.

Zhrnutie

Oba smart zámky – Trelock SL 460 SMARTLOCK®  aj LINKA určite zaujmú novou technológiou a poskytujú dostatočnú ochranu proti krádeži. Ak si chcete bicykel zároveň pripevniť napríklad o strom, obe značky ponúkajú dodatočnú reťaz, ktorá sa zapne do smart zámku. Linka ponúka viac funkcií, využíva však menej bezpečné bluetooth prepojenie a je podstatne ťažšia. Výhodou oproti Trelocku je zas aplikácia aj pre iOS.
Určite si každý zo smart zámkov nájde svojich zákazníkov, ktorí radi všetko ovládajú mobilom. Trelock plánuje už čoskoro ponúknuť smart spôsob zamykania aj u ďalších svojich zámkov. A možno už o pár rokov klúče vymiznú celkom.

Smart zámky vo videu

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *