Svetlo LEZYNE LASER DRIVE – bezpečné osvetlenie na celý deň

Lezyne Laser Drive top

Zadné svetlo LEZYNE Laser Drive je jednou z najzaujímavejších noviniek značky Lezyne, založenej ikonou cyklo priemyslu Mickim Kozuschekom. Nie je to hocijaké svetlo. Výnimočné je tým, že na cestu vykresľuje akúsi ochrannú zónu pomocou dvoch laserov. Laser, ktorý je zabudovaný v tomto svetle vyžaruje dve bezpečnostné línie na povrchu cesty za bicyklom, takže vás včas spozorujú účastníci cestnej premávky. Toto kompaktné svetlo je možné namontovať na každý rozmer sedlovky.

Inžiniering Lezyne

Už pri prvom pohľade vidieť, že značka Lezyne dbá na stránku dizajnu. Pekne zabalené svetlo so zaujímavým blistrom hneď udrie do očí. Na obale nájdeme základný popis svetla ako aj maximálnu svietivosť 250 lumenov. Zaujímavá je hlavne predná strana svetla, ktorá je vyrobená z priesvitného oranžového plastu pod ktorým sa skrývajú 3 vysoko svietivé diódy ktoré je super vidieť aj za slnečného dňa.

Váha svetla sa pohybuje okolo 84 gramov čo nie je až tak veľa. Na zadnej strane svetla nájdeme gumenú drážku, pomocou ktorej svetlo jednoducho pripevníme na každú sedlovku. Svetlo na sedlovke nedrží samé, ale na uchytenie je treba gumenný pás, ktorý je dodávaný v balení. Vďaka nemu je inštalácia a odkladanie svetla neuveriteľne jednoduché.

Jediná nevýhoda takéhoto upínacieho systému je, že svetlo treba detailne nastaviť aby laserové čiary boli rovnobežne s bicyklom. Pri nastavovaní sa môžeme hrať so šírkou laserových lúčov upevnením svetla vyššie alebo nižšie na sedlovke. Čím vyššie je svetlo, tým širšie budú laserové lúče oddelené.

Nabíjanie svetla je riešené prostredníctvom USB kábla, ktorý je dodávaný v balení. Na zadnej strane svetla sa nachádza silikónový kryt, ktorý slúži ako ochrana pred vodou a nečistotami. Pod krytom je konektor vďaka ktorému sa celé svetlo nabíja. Pripojenie je pomerne jednoduché a nabitie svetla trvá 3 až 4 hodiny. Plne nabitú baterku signalizuje zelená dióda. Pred výjazdom sa ale neoplatí riskovať a preto odporúčam svetlo poriadne nabiť.

 

Čo všetko svetlo Lezyne Laser Drive dokáže

Svetlo Lezyne Laser Drive môže byť zapnuté až v deviatich zaujímavých režimoch, ktoré ako som už spomínal vyžarujú tri (veľmi jasné) LED diódy. Taktiež sa môžeme rozhodnúť použiť iba dva režimy pre laser stlačením a podržaním tlačidla napájania –  v prvom režime svietia a v druhom blikajú, taktiež môže byť zapnutá len štvrtá slabšia dióda, ktorá sprevádza lasery. Svetlo si pamätá posledný režim, takže nemusíte zakaždým preklikávať pokiaľ nájdete ten svoj obľúbený. Pri jednotlivých režimoch sa životnosť batérie prirodzene mení, ale pokiaľ necháte svetlo zapnuté v najekonomickejšom režime tak životnosť batérie sa pohybuje okolo 17,5 hod. S najväčšiu svietivosťou sa životnosť pohybuje okolo 2,5 hod. Svetlo obsahuje veľa zaujímavých režimov, ktoré stoja za vyskúšanie.  Okrem všetkého na svetle svietia dve malé LED diódy, ktoré indikujú stav batérie. Aktivujú sa krátkym stlačením zapínacieho tlačidla. Pokiaľ svieti zelená dióda, znamená to, že svetlo je nabité na 100%. Červená a zelená znamená úroveň vybitia 50% a samotná červená signalizuje 30% životnosť. Posledným znamením je pri 10% kedy dióda začne blikať na červeno.

 

Jasné a viditeľné

Nielenže je svetlo jasné ale hlavne je viditeľne aj z boku vďaka 180 stupňovej šošovke a je prakticky vhodné pre akýkoľvek typ bicykla. Laserové lúče sú od seba vzdialené asi 1,5 metra a vytvárajú ochrannú líniu dlhú približne 3 metre.

Zhrnutie

Aby sme mohli ísť vo večerných hodinách na bicykel s dobrým pocitom, dobré osvetlenie je nevyhnutné. Svetlo Lezyne Laser Drive je viac ako len zadné svetlo, toto svetlo skrýva v sebe niečo futuristické. Vďaka rôznym režimom blikania zaručuje bezpečnosť na ceste. Pritom z každej strany sú jasne viditeľné lúče vďaka ktorým si účastníci dopravy vedia určiť koľko miesta na vozovke potrebujete. Svetlo LEZYNE mi dáva pocit, že som oveľa viditeľnejší pre ostatných účastníkov cestnej premávky a tým pádom sa na bicykli cítim lepšie. Batéria vydrží dlhšiu dobu pokiaľ si ju nenastavíte na maximum. Podľa môjho názoru je zbytočné ju púšťať naplno nakoľko s výkonom 250 lumenov je svetlo skôr oslepujúce ako nápadné počas noci. Maximálny výkon je vhodný za slnečného dňa.

 • Aerodynamický dizajn
 • Kompaktné zadné svetlo s jasným svetelným lúčom
 • Laserové lúče zabezpečujú na povrchu vozovky dve viditeľné línie
 • Futuristický, vodotesný a odolný obal
 • Kompatibilné s každým sedadlom
 • Intenzita svetla až 250 lumenov
 • 9 rôznych režimov blikania a svietenie
 • Viditeľnosť 180 stupňov
 • Nabíjanie cez Micro-usb
 • Hmotnosť 84 gramov
 • Minimálna životnosť batérie 2,5 hod
 • Maximálna životnosť batérie 17,5 hod
 • Cena 59,35 Eura

Nakoniec pár technických parametrov svetla Lezyne Laser Drive

Režimy svetla a výdrž:
Svietenie: 40 lm / 2,5 hod
Enduro: 20 lm / 5 hod
Economy: 6 lm / 15,5 hod
Blikanie 1: 20 lm / 9,5 hod
Blikanie 2: 10 lm / 17,5 hod
Blikanie 3: 20 lm / 8,5 hod
Blikanie 4: 20 lm / 13 hod
Denné blikanie 1: 250 lm / 4 hod
Denné blikanie 2: 125 lm / 7 hod

Iba laser:
Pevný lúč: 7:45 hod
Blikanie: 15 hod

 

 

 

 

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *