Tabuľka nastavenia pozícií MTB bicykla

Tento článok sa venuje popisu použitia tabuľky pre nastavenie pozícií  pre pretekárske horské bicykle, ale samozrejme použiť ho každý športovo jazdiaci cyklista. Tabuľka MTB nastavenia pozícií je užitočná pomôcka a jej použitie nestojí ani veľa námahy.

1. TABUĽKA

Tabuľka je určená predovšetkým pre mechanikov na kvantifikáciu a zaznamenávanie rôznych aspektov nastavenia cyklistických pozícií jednotlivých komponentov. Využijú ju servismeni pretekárov, ale rovnako aj bežné cykloservisy, kde si servisák takto zaznačí nastavenie bicykla skôr ako jednotlivé diely demontuje.
Tabuľka MTB nastavenia pozícií môže byť tiež užitočná aj pre cyklistu, ktorý si s jej pomocou môže sledovať a meniť svoju pozíciu. Napríklad keď sa zvýši výška sedadla, novú výšku si spoločne s dátumom zmeny môže poznačiť. Toto umožní jazdcom sledovať zmeny vo svojej výkonnosti. Okrem toho, ak sa bicykel stratí alebo je vymenený za novší model, táto tabuľka pomôže urýchlene nastaviť nový bicykel čo najbližšie k originálnej pozícii.

Tabuľku si môžete stiahnuť vo formáte PDF. Dáta môžete vpisovať po stiahnutí rovno do tabuľky.

Tabuľka nastavenia pozícií MTB KTORÉ NÁSTROJE NA TO POTREBUJEM?

Tabuľka MTB nastavenie pozícií
Pero alebo ceruzka
Zvinovací meter, ako napr. ParkTool RR-12
Uhlomer
Olovnica (závažie uviazané na šnúrke)
Pravítko
Posuvné meradlo, ako napr. ParkTool DC-1

2. POSTUP

Začnite umiestnením bicykla na rovný povrch. Ak je to možné, namontujte bicykel na trenažér a dajte ho do vodorovnej polohy, čo môžete skontrolovať zmeraním vzdialeností medzi osami kolies a podlahou, ktorá by mala byť rovnaká.

Zvyčajne existuje viac ako jedna metóda na odmeranie komponentu alebo pozície. Je preto dôležité, aby ste postupovali stále rovnako a poznamenali si metódu merania. Zaznamenajte si všetky jednotky merania. Napríklad si poznačte „50cm“ pre 50 centimetrov a „50mm“ pre 50 milimetrov. Dokončite tabuľku a spravte si do nej poznámky, pričom predpokladajte, že príde niekto iný, kto si bude chcieť nastaviť svoj bicykel len s použitím tejto tabuľky.

Tabuľka MTB nastavenia pozícií – zaznamenajte si informácie

Začnite zaznamenaním informácií o jazdcovi/zákazníkovi, ako sú meno, adresa, a podobne. Tiež si poznačte výrobcu bicykla, model, rok výroby a výrobné číslo. Taktiež aj farby bicykla a všetky unikátne alebo na prvý pohľad zjavné charakteristiky, ktoré môžu bicykel odlíšiť. Predstavte si, že sa tieto informácie budú používať pri policajnom vyšetrovaní. Taktiež sa odporúča, hlavne jazdcom-cestovateľom, mať pri sebe nedávnu fotografiu bicykla.

A:Výška sedadla

Zapíšte si výšku sedadla ako aj spôsob merania. Jednoduchou metódou je položenie rovnej hrany na vrch sedadla a zmerať vzdialenosť od stredu prešmykovača k spodnému okraju hrany. Merajte pozdĺž sedlovky.

výška sedadla

B: Výška sedadla v pomere k riadítkam

Zmerajte rozdiel vo výške medzi sedadlom a riadítkami. Jednoduchým spôsobom je odmeranie kolmej vzdialenosti sedadla k zemi a riadítok k zemi a ich následný rozdiel. Opäť na použite rovnú hranu a merajte k/od jej spodného kraja.

Inou možnosťou je použitie dlhej rovnej hrany a vodováhy. Pomocou vodováhy udržujte rovnú hranu v horizontálnej polohe voči sedadlu. Vzdialenosť merajte medzi spodným okrajom hrany a vrchom riadítok.

výška sedla k riadítkam

Ešte ďalšou možnosťou je merať od osy kolesa k vrchu riadítok. Tento spôsob je užitočný ak sledujete zmeny v pozícii na tom istom bicykli. Avšak toto meranie je menej použiteľné ak chcete nastaviť duplicitnú pozíciu na inom ráme, pretože výsledné číslo ovplyvňujú tiež dĺžka predstavca riadítok, vidlica a zavesenie kolesa.

Pozícia riadítok

C: Vzdialenosť medzi sedadlom a riadítkami

Merajte od špičky sedadla do stredu riadítok. Toto vám napovie, aký je dosah riadítok.

Vzdialenosť predstavec - sedadlo

 

D: Naklonenie alebo uhol sedadla

Odmerajte uhol sedadla za pomoci rovnej hrany, ktorú položíte na vrchol sedadla. Ak je predok sedadla vyvýšený, poznamenajte si stúpajúci uhol sedadla ako kladné (+) číslo. Ak smeruje predok dole, použite záporné (-) číslo.

Uhol sedadla

E: Posed na sedadle

Zo špičky sedadla zaveste olovnicu a odmerajte vzdialenosť od šnúrky k stredu stredovej osky. Jednoduchšie sa meria, keď si šnúrku k sedadlu prilepíte lepiacou páskou.

F: Značka sedadla a model

Poznamenajte si značku sedadla a model.

G: Dĺžka predstavca

Odmerajte vzdialenosť od napojenia predstavca na stĺpik vidlice po stred riadítok.

Dĺžka predstavca

H: Uhol predstavca

Uhol predstavca merajte horizontálne. Predovšetkým pri kratších predstavcoch jednoducho použite uhlomer. Ak predstavec stúpa, zaznamenajte kladné číslo, ak klesá, záporné.

uhol predstavca

POZNÁMKA: Niektorí výrobcovia špecifikujú uhol predstavca odkazom na stĺpik riadenia. Ak poznáte tento údaj, tiež si ho poznamenajte. Uhol, udávaný výrobcom, možno odmerať tak, že si vezmeme uhol predstavca a uhol stĺpika riadenia. Opäť, stúpajúci uhol je v kladných číslach a klesajúci v záporných. Napríklad, nameraný uhol od pravého uhlu je 18-stupňov (rúra hlavice je pod 72° uhlom). Uhol od horizontálnej pozície je 25-stupňov. Výrobcov uhol potom je 90-18+25=97 stupňov. V obrázku vpravo dole predpokladajme, že predstavec klesá pod uhlom 6°. Výrobcov uhol potom bude 90-18+(-6), alebo 66 stupňov.

hly predstavcov MTB bicykla

I: Značka a model riadítok

Riadítka sa líšia v tvare a dizajne. Poznačte si značku a model.

J: Šírka riadítok

Zmerajte na rovnej strane šírku riadítok z jedného konca k druhému.

Šírka riadítok

K: Naklonenie alebo uhol riadítok

Meranie rotácie riadítok s rovnými riadítkami je neľahké. Riadítka sú vyrobené s určitým zahnutím. Pomocou uhlomeru sa dá nájsť uhol riadítok, ale kvôli gripom nie je jednoduché nájsť rovný referenčný bod. Ako úplné minimum si aspoň poznamenajte, či sú riadítka vytočenéa smerom hore, dole alebo vôbec, ak sú rovné.

L: Uhol rohov na riadítka

Ak máte na riadítkach rohy, uhol odmeriate z horizontálnej polohy (viď obrázok v tabuľke).

M: Poloha brzdovej páčky

Poznačte si do tabuľky MTB nastavenia pozícií aj uhol brzdovej páčky. Môže sa stať, že nebudete mať žiadny rovný, plochý referenčný bod. Stlačte páku a sledujte pohyb. Toto je uhol, ktorý chcete odmerať.

Pozícia brzdovej páčky

N: Vzdialenosť brzdových páčok

Odmerajte vzdialenosť od riadítok k brzdovým páčkam keď sú páčky nestlačené. Túto vzdialenosť si u väčšiny brzdových páčok môžete sami nastaviť podľa vlastných predstáv.

Vzdialenosť brzdovej páčky

O: Bočná pozícia brzdovej páčky

Zaznamenajte bočnú pozíciu páčok od konca riadítok.

Bočná vzdialenosť brzdovej páčky

P: Dĺžka prevodníka / reťaze

Poznačte si dĺžku kľuky prevodníka.

Teraz je tabuľka MTB nastavenia pozícií vyplnená. Pri najbližšej návšeteve zákazníka budete mať ľahšiu prácu. 
V tabuľke sú aj kolónky na pedále a tretry, ktoré tiež odporúčame vyplniť.
Celkom jednoduché, nie?

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *