Občas sa stane, že si musíte vymeniť prednú vidlu na bicykli. Samozrejme, najlepšie riešenie je zveriť takúto operáciu odbornému servisu. Ale keď my bikeri si tak radi robíme servis sami. Neradi zverujeme svojho miláčika do cudzích rúk 🙂
A práve pre takýchto kutilov sme pripravili v spolupráci s Bikebookom krátku inštruktáž ako si počínať pri inštalácii novej prednej vidly. V tomto návode je ukázaná montáž novej vidlice do rámu bicykla, v ktorom už je namontované integrované hlavové zloženie.
Najprv nasunieme krúžok na spodnú časť stĺpika vidlice.
Nasuňte stĺpik vidlice do rámu a nainštalujte horný krúžok a vrchný kónus prachovky.
Teraz nasuňte na vidlicu všetky dištančné krúžky (spacer), ktoré potrebujete.
Nasuňte predstavec a dotiahnite ho. Označte si horný okraj na stĺpiku vidlice.
Použite nástroj na rezanie trubiek, ktorý zafixuje vidlicu, upevnite ho do zveráka a odpíľte rúrku asi 3 mm pod čiarou, ktorú ste si naznačili.
Jemne zabrúste pilníkom ostré hrany po pílení.
Teraz musíte nainštalovať tzv. ježka. Aby sme ježka pri narážaní nepoškodili alebo ho nenarazili nakrivo, je dobré použiť narážač ježka. Väčšina ľudí takýto nástroj doma nemá a v takom prípade sa dá pômôcť napríklad skrutkovačom a gumovým kladivom. Ježka naklepneme asi 1,5 cm, maximálne však 2cm, do stĺpika vidlice. Buďte opatrní, aby nedošlo k poškodeniu spodnej časti vidlice.
Poriadne natrite vazelínou spodný krúžok a horné ložisko riadenia.
Nasuňte vidlicu, horný krúžok a vrchný kónus.
Pridajte potrebný počet dištančných krúžkov a predstavec. Jemne utiahnite skrutku tak, aby vidlica nemala vôľu.
Utiahnite skrutky predstavca.

Krátke inštruktážne video ako vymeniť vidlicu na bicykli