Konštrukcia kľúk, ich spojenie so stredovým zložením aj samotné stredové zloženie prešli v poslednom období mnohými zmenami. Klasický štvorhran nahradili rôzne drážkované osky ako ISIS, Octalink až po novú technológiu od Shimana – Hollowtech II. Výhodou je vyššia tuhosť a pevnosť setu oproti predošlým systémom. Vďaka napevno spojenej oske k pavúku a väčšom priemere dutej osi /24 mm/ sa podarilo znížiť aj hmotnosť celku. Ďalšou výhodou je aj jednoduchšia údržba, pretože kľuky demontujete bez pomoci sťahováka kľúk tak, ako je to pri štvorhranných, Octalink alebo ISIS systémoch.
V súčastnosti sa síce ešte stále používajú rôzne typy stredových zložení, ale v poslednej dobe je asi najobľúbenejším stredové zloženie práve s kľukami technológie Hollowtech II. Rovnaký alebo veľmi podobný systém robí napríklad značka FSA s označením MegaExo, Truvativ – GXP alebo Race Face so svojim X-type.

Krátke inštruktážne video vám priblíži spôsob údržby práve stredového zloženia Hollowtech II.

Postup:
1. Uvoľnite pomocou inbusového kľúča ľavú kľuku.
2. Skrutkovačom vysuňte poistku a ľahkým poklepaním ľavú kľuku demontujte zo stredovej osky. Následne pomocou gumeného kladivka vysuňte pravú kľuku s integrovanou oskou.
3. Čistou handričkou odstráňte nečistoty a starú vazelínu z misiek stredovéjo zloženia.
4. Naneste na osku kvalitnú vazelínu a osku opätovne zasuňte do misiek stredového zloženia. Aby ste predišli nepríjemným zvukom, drážk yako v kľuke, tak aj na oske dôkladne vyčistíte a jemne namažte vazelínou.
5. Nasuňte ľavú kľuku do správnej polohy oproti pavej kľuke a dotiahnite skrutky. Pozor : šetrite silou, výrobca doporučuje maximálne 10-15 Nm, aby nedošlo k strhnutiu závitu a tým k znehodnoteniu celej kľuky. Skrutky uťahujte striedavo, nie jeden nadoraz a až potom druhý.

Stredové zloženie na bicykli patrí medzi jeho najnamáhanejšie časti. Preto je dôležité stredové zloženie pravidelne kontrolovať, čistiť a mazať.