Výmena brzdového lanka a bowdenu patrí k častému servisu bikerov. Stačí trochu blata, zanedbaná údržba a neostáva nič iné ako lanko a bowden vymeniť. Teda pokiaľ sa nechcete zmieriťs tuhým a aj nepresným chodom radenia či bŕzd. Doma pritom nemusíte mať nič viac než kliešte, olej a kúsok drôtu. Výmena, ktorá zdokonalí prenos informacií z riadítok na brzdy alebo meniče je potom otázkou chvíľky.

Návod ako vymeniť brzdové lanko a bowden na V-brzdách.

Demontáž starého brzdového lanka1. Demontáž starého brzdového lanka uľahčí jeho prestrihnutie v polovici. Kratšie diely sa lahšie dávajú dole z bicykla (obr. vľavo). Ak chcete brzdové lanko zachrániť pre ďalšie použitie, odstrihnite po jeho uvoľnení zo zaťahovacej skrutky iba rozstrapkaný alebo pokrivený koniec (obr. vpravo). Lepšie ho vytiahnete zo starého bovdenu a prevlečiete novým. .

Odmeranie dĺžky lanka a bowdenu2.Montáži bowdenu predchádza vždy nameranie správnej dĺžky. Príliš dlhý bowden prekáža a môže zvyšovať riziko zalomenia a trenia brzdového lanka. Krátky bowden zasa pri zatočení dokáže nežiadúcim spôsobom ovplyvňovať chod radenia aj brzdenia. Koniec bowdenu nasaďte do páky brzdy či páčok radenia, otočte riadítka do maxima a namerajte najkratší oblúk bovdenu. Ak túto nameranú dĺžku pridržíte pri ráme (viď obrázok) a zatočíte riadítka, nemal by druhý koniec bowdenu vyskočiť. Oplatí sa ponechať centimeter dĺžky naviac pre prípad nesprávneho precvaknutia bowdenu. Postačí tiež pomerať nový bowden so starým, ak jeho dĺžka vyhovuje.

Koniec bowdenu
3. Po preštiknutí nesmie byť drôt bowdenu ohnutý, ostrá hrana precvaknútého drôtu nesmie zasahovať do priestoru, kade povedie lanko. Kto má po ruke brúsku, môže konce bowdenu zabrúsiť do čista. U pozdĺžne vinutých bowdenov pre radenie vás neminie použitie silnejších kĺbových klieští. Precvaknutie by nemalo byť šikmé, ale rovné, aby bowden presne zapadol do koncovky. Ak praskne plastová bužírka, bude potreba proces opakovať.

Vyrovnanie otvoru bowdenu4. Nasleduje vyrovnanie otvoru do teflónovej trubičky, ktorá môže byť po cvaknutí stlačená. Najlepšie poslúži drôt z výpletu s htotom zabruseným do špičky (viď obr.). Drôt odpovedá vnútornému priemeru bovdenu. Ak sa precvaknutie bowdenu nepodarilo, zvyčajne prechadzajúci drôt nedostatok odhalí. Prečnievajúcu plastovú bužírku bowdenu jemne dookola prerežeme a stiahneme.

Premazanie bowdenu

5. Nasadeniu koncovky predchádza poslední krok – premazanie bowdenu. Vždy by to mal byť riedky olej. Podľa vybavenia je možné ho do bovdenu vstrieknúť zo spreja, olejničky alebo špeciálnej maznice.

Montáž brzdového lanka6. Po príprave bowdenu sa dostáva ku slovu brzdové lanko a jeho montáž do brzdovej páčky. Pre ľahké zavedenie brzdového lanka majú brzdové páčky prerezané nastavovacie skrutky aj telo. Prevlečenie lanka bovdenom je najlepšie začať od tej strany bowdenu, ktorú ste mazali. Mazadlo sa ľahšie dostane po celej dĺžke bowdenu. Pred zavedením je dobré pretrieť aj brzdové lanko jemnou vrstvou mazadla. Stačí si olej kvapnúť medzi prsti a medzi nimi ľahko lanko pretiahnúť.

Upevnenie brzdového lanka

7. Brzdové lanko utiahnite najskôr iba ľahko a skúste krok brzdy. Až keď sa dostanete k optimu, dotiahnite brzdové lanko pevne. Predídete poškodeniu lanka. Hlavne u radiacého systému, si vedenie laniek často po čase ´´sadne´´, takže je potreba ich znovu dotiahnuť.

Koncovka lanka8. Rozštrbeniu lanka bráni špeciálna koncovka. Na jej upevnenie je lepšie použiť kliešte s nie príliš ostrými čeľusťami (napr. staršie kombinačky a pod.), aby sa predišlo precvaknutiu koncovky pri jej stlačení. Koncovku stlačte na dvoch miestach.
Brzdové lanko nechránené koncovkou sa po čase na konci rozmotá. Pri spätnej montáži neostáva než konce skrátiť – čo sa nedá do nekonečna. Rozštrbený koniec nielen, že vyzerá zle, ale taktiež sa dá oň ľahšie poraniť. Brzdové lanko by za uťahovacou skrutkou nemalo byť príliš krátke, ani príliš dlhé. Pri MTB V-Brake brzdách prečnievajúci koniec brzdového lanka ľahko schováte za brzdovú čeľusť.

V článku sú použité informácie a obrázky zo stránky : http://www.ivelo.cz/

 


Výmena bowdenu v ráme bicykla – Inštruktážne video

Niektoré bicykle majú lanká s bowdenmi vedené v ráme bicykla. Možno ste už narazili na problém ako opotrebovaný, alebo poškodený bowden v ráme vymeniť.
Bikebook priniesol dobrý trik ako starý bowden vedúci rámom bicykla vymeniť.
Ak nerozumiete anglickému komentáru, tu je krátky popis:
Zhruba zmerajte dĺžku bowdenu a pre istotu si nechajte rezervu.
Vytiahnite staré lanko, ale nie bowden z rámu bicykla.
Nové lanko zasuňte najskôr cez nový bowden a potom ho pretiahnite aj starým bowdenom v ráme bicykla.
Potiahnite lankom tak, aby ste nahradili starý bowden novým.
Odstrihnite bowden na požadovanú dĺžku.
Jednoduché, nie?