Veľká modrá kniha o servise bicyklov

Veľká modrá kniha o servise bicyklov

Do rúk sa mi dostala zaujímavá a podrobná kniha o servise bicyklov. Napísal ju Calvin Jones, ktorý v minulosti pôsobil ako mechanik profesionánych a olympijských cyklistických tímov a taktiež aj ako lektor v Barnettovom cyklistickom inštitúte v U.S. Colorado Springs. Od roku 1997 je riaditeľom vzdelávania vo firme Park Tool. Náradie tejto svetoznámej značky je použité prakticky pri všetkých servisných úkonoch uvedených v tejto knihe.

Kniha o servise bicyklov - česká verziaJedná sa už o druhé, rozšírené vydanie, ktoré bolo preložené do českého jazyka, čím sa stalo prístupným aj množstvu cyklistov na Slovensku. O preklad sa postarala a knihu vydala firma PEDALSPORT s.r.o.

Kniha o servise bicyklov má 246 strán a je prehľadne rozdelená do 18 kapitol, na konci knihy sú ešte štyri prílohy označené ako A, B, C, D. V samotnej knihe je všade okrem číslovania strany uvedený aj názov a číslo kapitoly. Na začiatku je príhovor autora a nasleduje predslov majiteľa spoločnosti Park Tool Company Erica Hawkinsa.

Komu je kniha o servise bicyklov určená

Veľká modrá kniha o servise bicyklov je užitočná a zaujímavá ako pre profi cyklomechanikov, tak aj pre hobby mechanikov. Je napísaná tak, aby bola zrozumiteľná aj začiatočníkom, ktorí majú malé praktické skúsenosti so servisom bicyklov. S jej pomocou by ste mali zvládnuť vykonať na svojom bicykli väčšinu nastavení, alebo si vymeniť, či namontovať bežné komponenty. Samozrejme dobre vybavený cyklistický servis táto kniha nenahradí. Na bicykli sú niektoré špecifické komponenty, ktoré sa odlišujú konštrukciou, či servisnými postupmi, alebo vyžadujú špeciálne náradie. Také sú napríklad odpružené vidlice, alebo tlmiče. Tu je lepšie radšej navštíviť profesionálny servis.

predslov ku knihe o servise bicyklovV obsahu knihy sa rýchlo a ľahko zorientujete, sú tam uvedené jednotlivé kapitoly, vrátane podkapitol a ku každej je uvedené číslo strany. Jednotlivé kapitoly sú vytvorené podľa logických následností. 
Pozrime sa na kapitoly knihy bližšie:

Kapitola 1- Základné mechanické vedomosti

V tejto prvej kapitole sa dozviete rôzne zaujímavé veci, užitočné hlavne pre začiatočníkov.

Napríklad je tu pekne rozpísaná problematika závitov, že ich existuje niekoľko štandardov, že na bicykli nájdete aj tzv. ľavotočivé závity a aj ako ich rozoznať pohľadom. Taktiež, že mnohé závitové spoje vyžadujú určitý uťahovací moment a na jeho dosiahnutie sú potrebné špeciálne momentové kľúče.
Je tu spomenuté rozpoznávanie a riešenie mechanických závad, náradie a jeho výber, či praktické rady k domácej dielni.

Kapitola 2- Plášte a duše

Tu je opísaná demontáž kolies, zmontovanie plášťa a duše z ráfika. Ako skontrolovať dušu a ventil na únik vzduchu. No samozrejme tu nájdete postup, ako opraviť defekt.
Užitočná je jednoduchá tabuľka veľkostí a označenia plášťov a ich bežné použitie.
Táto kapitola Vám pomôže s opätovným namontovaním plášťa a duše na ráfik kolesa a následne montáž kolesa na bicykel. Nie sú vynechané ani tzv. pevné osi.

Kapitola 3- Pastorky

Tu sa dozviete všetko o kazetách a voľnobežných pastorkoch. Ich správna demontáž a montáž. Potrebné náradie a servisné postupy. Je tu tiež tabuľka na potrebné tzv. orechy, alebo sťahováky značky Park Tool, vďaka ktorým kazety a voľnobežné pastorky správne a bez poškodenia demontujete.
Nezabudlo sa ani na pevný prevod, alebo tzv. fulšlap.

Kapitola 4- Náboje

U nábojov sa dozviete, ako ich správne servisovať, že na nastavenie kónusov potrebujete špeciálne tenké kónusové kľúče, ktoré má Park Tool samozrejme v ponuke a v mnohých rozmeroch.
Postup nastavenia kónusových nábojov, rovnako aj postup nastavenia nábojov s pevnou osou.
Tiež tu nájdete aj postup demontáže a montáže unášača kaziet, alebo „orecha“, čo je už náročnejši servisný úkon.

Kapitola 5- Centrovanie kolies

Bez centrovania kolesa sa nezaobídete, ak koleso „hádže“ vodorovne, alebo zvislo. Tento dôležitý úkon je tu podrobne opísaný. V kapitole je aj tabuľka potrebných centrovacích kľúčov Park Tool podľa veľkosti niplov.
Každý výplet by mal byť správne napnutý a na to slúži pomôcka s názvom tenziometer, ktorú má Park Tool tiež v ponuke.

Kapitola 6- Pedále

Tu je všetko o pedáloch a o ich servise.
Užitočné je vedieť, akú správnu polohu zaujať pri povoľovaní, ale aj pri doťahovaní pedálov, aby sme sa zbytočne nenarobili.

Kapitola 7- Kľuky s prevodníkmi a stredové zloženia

Postup demontáže a montáže kľúk a ložísk rôznych štandardov. Viacero užitočných tabuliek. Spomenuté je aj frézovanie čelných plôch stredovej spojky, ale aj rezanie vnútorných závitov.

Kapitola 8- Reťaze

Veľmi dôležitá súčasť bicykla. Sú tu opísané postupy na montáž, nitovanie, skracovanie, na správne zmeranie opotrebenia, ale aj čistenie reťaze.
Zaujímavosť- dozviete sa ako opraviť zatuhnutý článok.

Kapitola 9- Meniče prevodov

Všetko k prehadzovačkám, a taktiež aj k predným meničom prevodov. Dozviete sa, ako správne stanoviť dĺžku bovdenu, aby prehadzovač správne fungoval.
Servis jednotlivých systémov radenia.
Podrobný postup nastavenia prehadzovačov a predných meničov.
Na konci kapitoly je tabuľka porúch radenia a možné riešenia.

Kapitola 10- Náboje s vnútorným radením

Sú tu spomenuté jednotlivé systémy a servis napr. radenia, či výmeny lanka.

Kapitola 11- Kotúčové brzdy

Postup nastavenia hydraulických, ale aj mechanických bŕzd. Nastavenie brzd. strmeňov a postup odvzdušnenia hydraulických brźd.
Demontáž a montáž brzdových kotúčov a ich vyrovnanie, keď majú stranovú hádzavosť.

Kapitola 12- Ráfikové brzdy

Nájdete tu popísané rôzne systémy ráfikových bŕzd, ich servisovanie a nastavenie. Je tu opísané aj mazanie laniek, či nastavenie brzdových špalíkov.

Kapitola 13- Riadítka, predstavce, sedlá a sedlovky

Problematika venovaná týmto komponentom, ich servisu a nastaveniu.

Kapitola 14- Hlavové zloženia

Sú tu popísané obidva typy hlavových zložení, opracovanie čelných plôch frézou, ich servis. Nalisovanie misiek, montáž obidvoch typov hlavových zložení.
Opísané aj je skracovanie stĺpikov vidlíc u Ahead zloženia.

Kapitola 15- Rám a predná vidlica

Tu sa dozviete, z akých častí sa skladá rám bicykla a časti sú aj jednotlivo a podrobne opísané.
Akú údržbu vyžaduje taký rám aj podľa druhu materiálu, z ktorého je vyrobený.

Kapitola 16- Odpruženie

Kvalitný bicykel potrebuje aj kvalitné odpruženie. Popis jednotlivých systémov pruženia a tlmenia.

Kapitola 17- Opravy na ceste

Postup a opravy rôznych problémov, ktoré Vás môžu stretnúť na ceste.
Doporučené náradie Park Tool, ktoré by nemalo chýbať vo Vašej výbave.

Kapitola 18- Umývanie bicykla

Chcete vedieť ako správne čistiť jednotlivé časti bicykla? Tak v tejto kapitole sa to dozviete podrobne.

 

Na konci knihy ešte nájdete Prílohy A- D, kde sú uvedené rôzne zaujímavé a užitočné veci, ako napr. zoznam náradia Park Tool, slovníček, či doporučené uťahovacie momenty jednotlivých komponentov bicykla.

 

P.S.: ak ste sa dočítali až sem, tak Vás asi Veľká modrá kniha o servise bicyklov zaujala a ja Vám ju vrelo doporučujem.. 🙂

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *