Nočné jazdy so svetlom Lezyne Macro Drive 600XL

výkonné svetlo na bicykel Lezyne

Jeseň – čas na výkonné svetlo na bicykel

výkonné svetlá na bicykel LezynePre mnohých cyklistov prevrátením listu v kalendári na predposlednú stranu sezóna končí. K tomu neprijemný a v podstate už nepotrebný posun času to totálne zaklincuje… Ale komu je málo, cestu si nájde, stači, vedieť ako na to.
Už nejaký ten rok sa chodievame po zotmení voziť s čelovkami okolo domu. Výkonné svetlo na bicykel otvára nové možnosti a sto x prejazdené traily sú zrazu opäť ako nové a nepoznané.

Svetlo Lezyne Macro Drive 600XL a jeho tajomstvá

Aktuálne mám možnosť testovať 600 lm svetlo Macro Drive od americkej značky LEZYNE, ktorá má v ponuke tiež pumpy, multikľúče a GPS-ky. CNC obrusené hliníkové telo so slušnou váhou 142g patrí do kategórie odolnosti IPX7, čo znamená výdrž v hĺbke 1m pod vodou po dobu 30min (čiže v teréne sa netreba báť žiadneho dažďa, snehu ani búrky).
Šikovný gumený popruh prináša jednoduché uchytenie bez potreby náradia, aj v zimných rukaviciach. V tmavom lese je ideálne voziť svetlo na prilbe, pretože „kam sa pozerám, tam si svietim“ čo pre riadítka neplatí. Žiaľ, úchyt na prilbu nie je súčasťou, ale z Číny sa už dnes dá objednať hocičo za pár centov 🙂
Úplné nabitie integrovanej batérie Li-Pol trvá asi 6 hodín. Na zadnej strane svetla je síce klasický micro-USB port na dobíjanie, ale treba si dať pozor, dostanete tam zväčša len originál Lezyne kábel dodávaný so svetlom.
Svetlo v sebe skrýva viacero fígľov podľa dĺžky stlačenia gumeného gombíka. Stlačením sa zobrazí indikátor batérie, ktorý podľa farby podsvietenia poskytne info nasledovne: 100% (zelená), 50% (oranžová), 10% (červená) a pri 5% led dióda bliká na červeno.

Lezyne Macro DriveRôzne módy, rôzne výdrže batérie

Dvojsekundovým podržaním gombíka zapneme svetlo do prvého režimu OverDrive, ktorým môžeme prepínať medzi dvoma svietivosťami. Prvý, „economy“ so 150 lm, úplne postačí na výšľap a (v závislosti od podmienok) batéria v tomto režime vydrží približne 7,5 hodiny. Druhý sľubuje výdrž 1,5 hodiny, so svetelným tokom 600 lumenov okamžite prekrojí čierne temno a môžeme si tak užiť vcelku rýchlu jazdu dole kopcom. A práve preto sme tam hore šliapali, nie? 🙂
Po 5 sekundovom stlačení sa svetlo prehodi do módu Macro s viacerými stupňami svietivosti: 400/250/150 lm a ďalšie dva druhy blikania so 150 lm. Tento mód je vhodný na jazdu po ceste, pošetríte batériu.

Viditeľný treba byť aj zozadu.

Nezbytným doplnkom nočného jazdca je tiež zadné svetlo. Traily sú odjazdené, pivko vypité, zážitky vyrozprávané a tak sa ide vačšinou po asfalte domov… V jesennom období je ideálnou súčasťou výbavy batohu malá, šikovná blikačka ako je LEZYNE FEMTO DRIVE, taktiež s hliníkovým odolným telom a váhou len 31 gramov! Univerzálny klip sa da nacvaknúť na batoh alebo pomocou silikónového popruhu na sedlovú trubku. 7 lumenová červená LED dioda má 4 druhy blikania a 1 mód svietenia. Napájaná je dvoma bežne používanými batériami CR2032.
Lezyne Strip DriveNa dlhšie alebo častejšie nočné jazdy po cestách, napriklad z práce, je vhodnejšie zadné svetlo STRIP DRIVE. Má až 25 lumenov a je dobíjateľné cez USB. Až 9 druhov režimov blikania je v podstate zbytočných, ale aspoň ste v tme štýloví :). Váha 69 g nie je vôbec vysoká a 5 vykonných diod zaručuje istotu, že na frekventovaných cestách ste dobre viditeľní.

Slovo na záver

Celkovo ide o spoľahlivé, prepracované svetlá na bicykel s prijemným dizajnom, za dobrú cenu. Jednou z praktických predností je indikator batérií a taktiež pri nízkom stave batérie sa automaticky prepne do šetrnejšieho režimu. Takže vám pomôže k bezpečnemu dojazdu do cieľa.
Koniec vyhovorkám, že už je tma a môžte ist akorád tak na pivo. Dajte dokopy partiu, dobre sa oblečte, zapnúť svoje výkonné svetlo na bicykel a vpred novým dobrodružstvám, lebo kto nevyskúša, „nevidí“ o čo prichadza.

Užívajte, ozzi.

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *