Zámok na bicykel – Ako správne zabezpečiť bicykel proti krádeži

Zámok na bicykel - zabezpečenie

Ako čo najlepšie zabezpečiť bicykel

Milujeme svoje bicykle, niekedy možno viac ako by sme mali. Ale zažívame na nich krásne chvíle, uľahčujú nám dochádzanie do práce, na nákup, na posedenie s kamarátmi. Sú súčasťou našej identity, tak si to nenechajme zobrať.
Aby sme vám pomohli zvoliť si čo najlepšie možné zabezpečenie bicykla pred krádežou, zostavili sme komplexného sprievodcu zabezpečením bicykla za každých okolností.

Pozrime sa na výhody a nevýhody jednotlivých typov zámkov na bicykel, ktoré vám pomôžu vybrať si ten najlepší zámok pre vašu situáciu.

Päť typov zámkov na bicykle

Zlodej so správnym náradím dokáže zdolať akýkoľvek zámok na bicykli za päť minút, ale to neznamená, že všetky zámky sú rovnaké. Je zložitejšia a nápadnejšie, ak musí namáhavo zdolávať U-zámok alebo kvalitnú reťaz z tvrdenej ocele s uhlovou brúskou, takže s najväčšou pravdepodobnosťou si vyberie lacnejší a ľahko zdolateľný káblový zámok, kde mu stačia veľké nožnice alebo malá pílka.
Pri rozhodovaní o tom, aké kvalitné zabezpečenie potrebujete, berte do úvahy na akých miestach bicykel nechávate a čas, ktorý je bicykel bez dozoru.
Zámky na bicykle môžeme rozdeliť na päť základných typov:

U-Zámky – patria medzi najbezpečnejšie zámky na bicykle. Sú vyrábané z tvrdenej ocele a na ich prerezanie bude zlodej potrebovať elektrickú uhlovú brúsku. Nevýhodou je vyššia hmotnosť a cena, protihodnotou je však vysoká bezpečnosť. Ideálne je skombinovať U-zámok s prídavným oceľovým lankom.

Reťazové zámky – sú v bezpečnosti zaraďované na druhé miesto. Záleží však na priemere článkov reťaze. Čím hrubšie sú oká reťaze, tým je reťaz bezpečnejšia, ale samozrejme aj ťažšia. Tenké retiazky, ktoré obvykle nemajú články vyrobené z tvrdenej ocele, váš bicykel príliš neochránia. Ale s reťaz s priemerom článku 9 mm, vyrobeným z extra tvrdenej ocele, dá zlodejovi zabrať aj s elektrickou pílkou.

Skladacie zámky – sú určené pre cyklistov, ktorí potrebujú zámok poskytujúci vyššiu prenosnosť pri zachovaní úctyhodnej úrovne bezpečnosti. Diely skladacích zámkov sa vyrábajú takisto z tvrdenej ocele a prepíliť ich ručnou pílkou dá veľa práce. Stupeň bezpečnosti sa zvyšuje priemerom oceľových článkov, podobne ako u reťazových zámkoch.

Lankové zámky – ich výhodou je skladnosť a nižšia cena, čo však ide na úkor bezpečnosti. Na prestrihnutie oceľového lanka stačia zlodejovi obvykle veľké nožnice na drôt, prípadne pílka. Aj medzi lankovými zámkami však nájdeme také, ktorých bezpečnosť je veľmi vysoká. Jedná sa o pancierové zámky, ktoré majú oceľové lanko chránené prstencami z tvrdenej ocele. Tieto prstence chránia lanko pred prestrihnutím a ich prerezanie sťažuje, že sú voľne otočné.

Rámové zámky – nájdeme ich hlavne na mestských bicykloch a sú pevne pripevnené k rámu bicykla. Ich nevýhodou je, ža uzakmnú len zadné koleso. Je ich však možné kombinovať s oceľovým lankom, ktoré sa upína do rámového zámku a umožní bicykel upevniť o pevný bod a zabrániť tak odneseniu bicykla.

Ako zamknúť bicykel čo najbezpečnejšie

Okrem výberu zámku je dôležité aj bicykel správne s týmto zámkom uzamknúť.

1- Správne uzamknutie bicykla
1. Zamknite si bicykel na pevný stacionárny predmet.

Aby ste zlodejom čo najviac sťažili prácu, je dôležité bicykel pripevniť k stabilnému pevnému objektu. Takto sa zabráni jednoduchému odňatiu a otvoreniu bicykla na inom mieste. Ideálny je napríklad stĺp lampy alebo strom. Objekt, ku ktorému je bicykel uzamknutý, by mal byť minimálne taký silný ako samotný zámok a mal by byť dostatočne vysoký, aby sa zabránilo vysunutiu bicykla spolu so zámkom.

2- Správne uzamknutie bicykla
2. Umiestnite zámok na bicykli tak vysoko, ako je to možné.

Čím vyššie musí zlodej pracovať so svojimi nástrojmi, aby vybral zámok, tým je to pre neho náročnejšie. Ak je možné, aby svoje nástroje položil ako rezačka skrutiek na zem, môže zlodej použiť na zámok čo najviac energie, ako je to možné, len pomocou rúk.

3- Správne uzamknutie bicykla
3. Priestor medzi zámkom a rámom bicykla sa snažte nechať čo najmenší.

Aby ste zlodejom ešte viac sťažili možnosť prerezať zámok na bicykli, udržujte priestor medzi predmetom upevnenia, zámkom a bicyklom čo najmenší. V najlepšom prípade je tento priestor taký malý, že je takmer nemožné použiť pílku alebo iné nástroje. Napríklad reťaz, alebo lankový zámok môžete obtočiť viakrát okolo rámu bicykla.

4- Správne uzamknutie bicykla
4. Zamknite bicykel na dobre osvetlenom a rušnom mieste.

Zlodeji chcú upútať čo najmenšiu pozornosť. Ak bicykel umiestnite na dobre osvetlené a rušné miesto, pravdepodobnosť jeho odcudzenia je nižšia ako napríklad v tmavej uličke alebo v menej frekventovanej priemyselnej oblasti.

5- Správne uzamknutie bicykla
5. Používajte viac typov zámkov.

Je ťažšie rozbiť niekoľko zámkov, pretože rôzne typy zámkov sa musia často otvárať pomocou rôznych nástrojov. Krádež viacerých zaistených bicyklov je tiež oveľa časovo náročnejšia. Ak používate viac zámkov, vždy ich zablokujte podľa hodnoty komponentov bicykla (napr .: hlavný zámok pre rám a / alebo zadné koleso, prídavný zámok pre predné koleso).

6- Správne uzamknutie bicykla
6. Zoberte si z bicykla odnímateľné súčasti.

Nielen samotný bicykel je cenný, ale aj veľa komponentov na bicykli je zaujímavým cieľom pre zlodejov. Svetlá, cyklocomputre alebo batérie elektrobicykla by ste mali mať pri uzamknutí bicykla vždy zobrať so sebou alebo ich dodatočne zabezpečiť.

Úroveň bezpečnosti zámkov na bicykel.

Používajú sa rôzne značenia bezpečnosti pre zámky na bicykle. Väčšinou si každý výrobca vytvára vlastnú škálu číslovania, podstata je ale rovnaká. Jednotlivé stupne ochrany vychádzajú z toho, v akej situácii dokážu bicykel ochrániť pred krádežou. Napríklad firma Trelock používa 6 miestnu stupnicu.

Stupeň bezpečnosti 1-2

Stupeň 1-2 : ochrana proti bežným zlodejom, neprofesionálny zlodej

Sem patria jednoduché lankové zámky a tenké retiazky. Zámky s týmto stupňom zabezpečenia sú určené pre parkovanie bicykla počas dňa na frekventovanej ulici, krátkodobé uzamknutie.
Odporúčané sú pre lacný alebo stredne drahý bicykel.

Stupeň bezpečnosti 3-4

Stupeň 3-4 : vyššia ochrana proti neprofesionálnym zlodejom

Tento stupeň bezpečnosti majú hrubé lankové zámky, rámové zámky, skladacie zámky, lacnejšie U-zámky a menej hrubé reťazové zámky. Zabezpečia parkovanie bicykla aj cez noc na frekventovaných miestach, prípadne dlhšie uzamknutie bicykla počas dňa.

Stupeň bezpečnosti 5-6

Stupeň 5-6 : najvyššia ochrana proti krádeži profesionálnym zlodejom

Sem patria kvalitné U-zámky a hrubé reťazové zámky. Uzamknutie týmito zámkami najlepšie zabezpečí ochranu bicykla proti krádeži na opustených miestach, pri dlhšom čase parkovania.
Určené sú pre drahé bicykle.

Neexistuje žiadna 100 % záruka, že vám bicykel zlodej neukradne. V každom prípade môžete toto riziko minimalizovať a to tak, že si vyberiete ten správny a bezpečný zámok na bicykel. Ďalšou možnosťou je zvýšiť zabezpečenie bicykla tak, že do neho namontujete GPS lokalizátor.

 

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *