Bicykel treba čistiť pravidelne, ale na konci sezóny je konečne čas to urobiť dôkladne. V servisnom videu firmy Parktool vám ukážeme ako si dôkladne umyť všetky komponenty na bicykli, od reťaze cez pílu až po kolesá a rám. Nepodceňujte túto činnosť aj keď sa vám nebude chcieť. Je to to najlepšie čo môžete urobiť pre svoju mašinu po náročnej jazde v teréne alebo pred uskladnením bicykla po sezóne. Prach, blato, drobné nečistoty vedia bicyklu ublížiť . Správnym ošetrením si predĺžite životnosť bicykla a hlavne budete znova vidieť na čom vlastne jazdíte 🙂


Čo k čisteniu bicykla potrebujete:
Stojan -napr. montážny stojan Home Mechanic Parktool (bicykel sa dá zavesiť aj na strom)
Kefky na čistenie – napr. sada kefiek na čistenie od ParkTool
Rukavice – napr. ochranné rukavice Parktool
Čistič reťaze Cyclone Parktool
Mazivo na reťaz – doporučujeme mazivo s obsahom teflónu Parktool
Kefka na pastorky Parktool
Zástera – napr. montážna zástera deluxe Parktool
Handry a špongie
2 vedrá
Mydlo: kvalitný čistiaci prípravok
Hadica na zmytie nečistôt
Uvádzame náradie na čistenie bicykla použité vo videu, ale samozrejme použite aké máte k dispozícii.

Poďme na to:
1. Umývanie bicykla je špinavá práca . Začnite tým, že sa oblečiete do niečoho čo si môžete zašpiniť, vhodné je použiť montážnu zásteru. Nájdite si vhodný pracovný priestor a zhromaždite si všetky materiály k čisteniu, viď. hore uvedený zoznam.
náradie na čistenie bicykla2. Naplňte vedrá s horúcou vodou. Rovnako ako pri umývaní riadu, teplá voda čistí lepšie. Použitie biologicky odbúrateľný čistiaci prostriedok (šetrí ŽP:) na umývanie riadu alebo mydlo – nalejte ho do vedra a zamiešajte.
3. Očistite si najprv montážny stojan od nečistôt, hlavné tú časť za ktorú uchytíte bicykel.čistenie stojana na bicykel4. Začnite umývať tie najšpinavšie časti bicykla čo sú zvyčajne: reťaz a píla. Odporúčame použiť čistiť reťaze Cyclone od Parktoolu do ktorého pridáte Mazivo na reťaz s obsahom teflónu Parktool.čistenie reťaze bicykla5. Použite kefu na očistenie prehadzovačky a píly od mastnoty a špiny. Použitie rozpúšťadlo na mastnoty ale nekvapkajte ho priamo do ložísk alebo čapov.čistenie prevodov bicykla6. Po očistení reťaze vyprázdnite čistič a naplňte ho mydlovou vodou. Použite dva rôzne typy rozpúšťadiel: proti mastnote a mydlo. Mydlo je veľmi účinné pri čistení reťazí a odstraňovaní piesku.
čistička reťaze7. Na hadru si neste menšie množstvo maziva na čistenie reťaze s obsahom teflónu a uchiťte handrou reťaz. Druhou rukou uchopte pedál a začnite pedálovať. Mazivo z handry sa dostane do každej časti reťaze zatikal čo ju budete točiť.
mazanie reťaze8. Opláchnite reťaz čistou vodou.
opláchnutie reťaze bicykla9. Špinavé kolesá očistíte najlepšie tak keď ich odmontujete z bicykla a samostatne ich opláchnete vodou za použitia kefy/špongie a čistiaceho prostriedku. Na očistenie zadnej kazety použite osvedčený Parktool nástroj kefa na pastorky. Táto kefa je súčasťou sady kefiek.
čistenie kolesa bicykla10. Nezabudni umyte rám a komponenty bicykla. Použite špongiu s mydlovou vodou. Ťažko prístupné miesta/detaily bicykla očistite kefami.
umývanie bicykla11. Ak použijete na záverečné opláchnutie hadicu, tak si ju nastavte na nízky tlak a široký sprej. Nechajte vodu odkvapkať. Na opláchnutie môžete použiť aj fľašu s čistou vodou.
čistenie bicyklaPo opláchnutí nechajte bicykel uschnúť. Ak máte k dispozícii stlačený vzduch tak ním jemne prejdite po bicykli aspoň vám rýchlejšie uschne. Opatrne pri ložiskách! Na záver použite ľahké mazivo ako napríklad:  Mazivo na reťaz s obsahom teflónu Parktool. Toto mazivo je univerzálne a je vhodné na reťaz, bowdeny, čapy, brzdy a meniče. Znižuje trenie, opotrebenie a zabraňuje korózii.
Keď ste s umytím bicykla skončili, prepláchnite si aj použité náradie a očistite montážny stojan.

Do čistenia priatelia 🙂

Všetko použité servisné náradie Parktool si môžete zakúpiť aj v eshope Život s bicyklom.