Mazanie a čistenie reťaze na bicykli

Prečo je čistenie reťaze dôležité? Život reťaze na bicykli je ozaj ťažký. Pri reťazi na horskom bicykli to platí dvojnásobne. Reťaz je vystavená náročným klimatickým podmienkam. Je neustále namáhaná v prachu, daždi a blate, po čase sa vytvorí z nečistôt medzi článkami reťaze brúsna pasta. Dochádza k obrusovaniu pastorkov a prevodníkov, ale hlavne sa zväčšuje vôľa v jednotlivých spojoch reťaze bicykla. Opotrebenie reťaze nezávisí až tak od sily vyvinutej na kľukách, ako na prostredí, v ktorom se reťaz najčastejšie pohybuje. Často už po 100 km MTB maratónu v blate je reťaz opotrebovaná viac ako na polovicu životnosti novej reťaze strednej kvalitatívnej triedy. V čom vadí vyťahaná reťaz pohonu? Dlhšia reťaz si potrebuje zabezpečiť miesto na ozubení pastorkov a začne nadmerne opotrebovávať hrany zubov. Takisto sa zníži presnosť radenia.
Predchádzať takémuto opotrebovaniu reťaze je celkom jednoduché. Reťaz bicykla treba pravidelne čistiť a mazať kvalitným, k tomuto účelu určeným mazivom.
Najlepšie reťaz vyčistíte, keď je rozpojená a zložená z bicykla. Pravidelné čistenie reťaze je však treba prevádzať častejšie. Ako reťaz jednoducho vyčistíte a namažete na bicykli Vám ukáže toto inštruktážne video. Použiť môžete tiež práčku na reťaz.

Mazanie reťaze
Po vyčistení je dôležité reťaz správne namazať. Ak čistíte reťaz na bicykli, nanášajte mazivo na reťaz na pastorkoch. Zamedzíte tak, aby mazivo dostalo na tie časti bicykla, kde to nechceme. Je dobré pred mazaním chániť hlavne ráfky, brzdové kotúče a plášte zakrytím. Pri mazaní točte pomaly kľukami dozadu a nanášajte mazivo hlavne na spoje článkov reťaze. Nechajte mazivo zatiecťa potom utrite povrch reťaze handrou.
Existuje široká ponuka mazív na reťaz. Rozhodne neodporúčame používať tzv. univerzálne mazivá ako WD40.
Používajte iba mazivá určené na mazanie reťaze na bicykle. Aj tieto sú však rôzne, do rozličných podmienok.
Doporučujeme mazivá na reťaz osvedčených značiek Muc Off, ParkTool, Force.