(spájací článok-missinglink)

Spájací článok reťaze na bicykelTakmer bez náradia sa dá manipulovať s modernými rychlospojkami reťazí na bicykel. Takýto spájací článok majú reťaze KMC, ale aj SRAM, WIPPERMANN a reťaze dalších výrobcov.

1. Reťaz skráťte na optimálnu dĺžku, na kococh nechajte iba vnútorné články reťaze, vonkajšie nahradí rýchlospojka. Pred spojovaním opäť nezabudnite zhodiť reťaz z prevodníkov. Ramienka spojky nasaďte na reťaz z protiľahlých strán.

2. Spojte konce reťazí – nasaďte čapy do väčších otvorov v protiľahlom článku a potiahnite za reťaz. Spojenie je dokončené nie je potreba reťaz rozhýbávat.

3. Výrobcovia reťazí na bicykle používajú na spojenie reťaze tzv. spájací článok (missinglink). Mnoho bežných cyklistov o tom nevie a tak reťaz na bicykli rozpájajú často zbytočne roznitovaním. Ak ste sa so spájacím článkom na reťazi ešte nestretli, možno Vám pomôže toto inštruktážne video.

Pri rozpojovaní rýchlospojek sa častokrát nezaobídete bez klieští. Najvhodnejšie je použiť špeciálne kliešte na rozpojovanie a spájanie reťaze, ale v najhoršom pomôžu aj bežné kombinačky.

Rozpojenie tzv. spájacieho článku (missinglink) reťaze na bicykel sa dá najpohodlnejšie urobiť pomocou špeciálnych klieští. V tomto inštruktážnom videu si môžete pozrieť aké je to jenoduché.

Rozpojenie reťaze kliešťami

Ak používate obyčajné kliešte, reťaz bicykla v mieste rýchlospojky zohnite do tvaru „U“. Zoberte kliešte a stlačte rýchlospojku krížom medzi jej čeľusťami. A to tak že čeľuste klieští vždy tlačia na jednu polovičku rýchlospojky v mieste kde je pevný čap. POZOR – nikdy u tej strany článku kde dochádza k rozpojení rychlospojky. Nakoniec stačí mierny stisk a vyvlečenie čapov väčšími otvormi. Reťaz je rozpojená.