V tomto článku sa budeme zaoberať demontážou a montážou kazety a voľnokola na bicykloch s prehadzovačom a na voľnokole u jednorýchlostných BMX a Freestyle bicyklov.

Potrebné náradie a doplnky Park Tool:

  • Sťahovák na kazetu FR série
  • Reťazový sťahovák, tzv. bič. Vyberte podľa potreby: SR-1, SR-2, SR-11, HCW-16
  • Kľúč na sťahovák na voľnokolo FRW-1, prípadne náhrada – veľký nastaviteľný kľúč alebo zverák
  • Vazelína, ako je PPL-1 alebo ASC-1 mazivo proti zadretiu

kazetovy naboj Zadné ozubené kolečká môžu byť k náboju pripevnené dvoma spôsobmi. Novšie kolesá používajú kazetové náboje. Kazetový náboj má sytém voľnokola s tzv. orechom, ktorý je namontovaný priamo na telese náboja. Orech na zadnom náboji má na vonkajšej strane rad drážok, na ktoré sa nasúva kazeta. Ozubené kolieska kazety vkĺznu do týchto drážok. Do orecha sa zasunie zaisťovací krúžok – lockring, ktorý drží ozubené kolieska na mieste. Keď sa kazeta stiahne, orech zostáva na tele náboja. Väčšina moderných kolies používa práve tento systém. Pozrite sa na typický kazetový náboj na obrázku vpravo.

skrutkovacie volnokolecko Staršie kolesá môžu používať skrutkovacie voľnokolo. Na zadnom náboji je vonkajší závit, na ktorý sa voľnokolo naskrutkuje. V tomto prípade je celý mechanizmus voľnobežky vo voľnokole. Spolu s ozubenými kolesami sa z náboja odstráni aj račňový mechanizmus (obrázok vľavo).

Ak chcete stiahnuť ozubené kolieska zo zadného náboja, musíte poznať typ náboja – či máte kazetu, alebo skrutkovacie voľnokolo. Takisto musíte poznať značku kazety / voľnokola. Napríklad kazeta Shimano a Campagnolo sa líšia a je potrebné použiť rozdielne náradie. Náradie na stiahnutie ozubených koliesok musí byť presne na konkrétny typ, inak môže dôjsť k poškodeniu dielov.
Po vybratí kolesa sa pozrite na plochú stranu kazety/voľnokola na pravej (vonkajšej) strane osky náboja a prečítajte značku. Obrázky ukazujú niekoľko rôznych možností.

Sťahovák FR-1.2
Skrutkovacie viackolečko Shimano® , 12 drážok,
priemer 23mm. shimano_volnokolo

Sťahovák FR-2
Staré skrutkovacie viackolečko Suntour® – 2 vrúbky, priemer 25mm
suntour_volnokolo_fr2

Sťahovák FR-3
Skrutkovacie viackolečko Suntour® – štyri vrúbky,
priemer 24mm
suntour_volnokolo_fr3

Sťahovák FR-4
Skrutkovacie viackolečko
Atom® a Reginia®, 20 drážok,
priemer 21.6mm atom_volnokolo_fr4

Sťahovák FR-5,
alebo FR-5G s tŕňom

Kazety Shimano® , Sun
Race®, Hugi®, a ďalšie. 12 drážok, priemer 23.4mm
kazeta_shimano_fr5
Sťahovák FR-6
Voľnokolo na BMX a Freestyle, 1-rýchlostné. 4-vrúbkové, vonkajší priemer 40mm, vnútorný 32mm.
volnokolo_bmx
Sťahovák FR-7
Skrutkovacie viackolečko Falcon® ,
12 drážok, priemer 23mm.
volnokolo_falcon_fr7
Sťahovák BBT-5/FR-11
Kazeta Campagnolo (nevhodný pre voľnokolečká Campagnolo), 12 drážok, priemer 22.8mm.
kazeta_campagnolo_fr11

Demontáž a motáž kazety.

Shimano®, Campagnolo®, Sun Tour®, Sun Race®, Chris King®, DT-Hugi®, a ďalšie značky.

FR5_kazetaAk vaše ozubené kolieska vyzerajú takto, budete mať pravdepodobne náboj s lockring kazetou. Moderné kazety majú všetky ozubené kolieska opatrené drážkovaním. Ozubené kolieska kazety sú nasunuté na orech zadného náboja a sú zaistené pomocou lockring zámku. Lockring je umiestnený za najmenším kolieskom.
Pozrite sa na slovo, „LOCK“ a šípku na lockringu. Smer šípky označuje, na ktorú stranu treba lockring otočiť aby sa zamkol. Otočte lockring proti smeru hodinových ručičiek, opačným smerom ako ukazuje šípka, aby sa uvoľnil. Môže sa ozvať hlasnejší zvuk, keď sa lockring na kazete uvoľní.
Upevnite bicykel do montážneho stojanu a vyberte zadné koleso.

Použitie sťahováka FR5 a SR1
Použitie sťahováka FR5 a SR1

a. Odstráňte maticu rýchloupináka.
b. Skontrolujte kazetu a vyberte správny typ sťahováka.
c. Nasuňe sťahovák do drážok / zárezov.
d. Naskrutkujte maticu rychloupináku späť z vonkajšej strany sťahováka.
e. Kazetu fixujte reťazovým sťahovákom SR-1 proti pretáčaniu.
f. Nasuňte nastaviteľný kľúč na šesťhranný koniec sťahováka a otočte ním proti smeru hodinových ručičiek, aby sa lockring uvoľnil. Môžete použiť aj kľúč na sťahovák SR-1. Kazetu podržte reťazovým kľúčom FRW-1.
g. Ak máte zverák, môžete šesťhran sťahováka upevniť do zveráka do zveráka. Pomocou reťazového sťahováka potom otočte ozubené kolieska proti smeru hodinových ručičiek. Nedržte koleso pri otáčaní ozubených kolies, nechajte nech sa koleso otáča, točte iba ozubenými kolieskami pomocou reťazového sťahováka.

V nasledovnom klipe si môžete pozrieť ukážku procesu uvoľnenia lockringu a sťahovania kazety so sťahovákom Park Tool FR-5.


Použitie sťahováka FR-5G s čapom

stahovak fr5g
Odstráňte maticu a nainštalujte FR-5G. Uistite sa, že drážky dobre zapadli do lockringu. Držte ozubené kolieska ako je popísané vyššie a otočte sťahovák FR-5G proti smeru hodinových ručičiek.

Inštalácia kazety

Orech náboja a ozubené kolieska kazety sú často navrhnuté tak, aby kolieska bolo možné nasunúť iba v jednej polohe. To umožňuje výrobcovi zladiť nábeh reťaze potrebný pri radení.
Postup :
a. Skontrolujte drážky na orechu náboja. Nájdite širokú drážku. Skontrolujte vnútorné drážky na ozubených kolieskach a nájdite široký zub-výbežok. Tento široký zub zasuňte do širokej drážky v orechu náboja. Vyrovnajte drážky a nasuňte všetky ozubené kolieska.
b. Nasuňte dištančný krúžok v rovnakej orientácii ako bol pred odstránením.
c. Namažte závity lockringu a naskrutkujte lockring do orecha .
d. Nasuňte šesťhranný sťahovák a nainštalujte rýchloupinák, maticu naskrutkujte na vonkajšej strane sťahováka.
e. Otáčajte sťahovák v smere hodinových ručičiek až kým nie je tesne utiahnutý. Doporučená je momentová sila približne 40 nm. Pre inštaláciu lockringu, nie je nutné použitie reťazového sťahováka – biča.

Demontáž a inštalácia skrutkovacieho voľnokola.

Sťahovák fr-1-2 na voľnokoloTento typ voľnokola vyžaduje použitie sťahováka FR-1.2
Tieto typy ozubených systémov majú obvykle buď zapustené zárezy alebo drážky, umiestnené vo vnútri pod najmenším kolieskom. Staršie Suntour voľnokolá mali dva zapustené zárezy. Niektoré voľnobežky Suntour príšli so štyrmi zapustenými zárezmi. Shimano a Sachs voľnokolá majú rad malých hranatých drážok. Park Tool má v sortimente sťahováky na stiahnutie všetkých typov skrutkovasích voľnokoliesok.
Poznámka: Falcon voľnokolá majú väčšie drážky než Shimano. Používajte iba na ne iba sťahováky FR-7. NEPOUŽÍVAJTE rozhodne sťahovák FR-1.2 na Falcon voľnokolá.
Postup :
a. Upevnite bicykel do montážneho stojanu a vyberte zadné koleso.
b. Odstráňte maticu rýchloupináku.
c. Skontrolujte stred voľnokola a zvoľte správny typ sťahováka.
d. Nasuňte sťahovák do drážok / zárezov.
e. Znova nainštalujte maticu rýchloupináku – umiestnite ju na vonkajšej strane sťahováka. Ak má koleso pevnú osku, použite maticu osky na fixovanie kľúčom.
f. Fixujte maticu proti sťahováku.
g. Otočte sťahovákom proti smeru hodinových ručičiek pomocou veľkého nastaviteľného kľúča. Môžete tiež použiť Park Tool reťazový sťahovák bič, typ SR-1, alebo kľúč na sťahovák voľnokola FRW-1. Uvoľnenie voľnokola bude totiž vyžadovať určitú silu.
Ďalšou možnosťou je upevnenie sťahováka do čeľustí zveráka a otočenie ráfika proti smeru hodinových ručičiek.
h. Otočte sťahovák iba o jednu plnú otáčku proti smeru hodinových ručičiek. Potom povoľte a odstráňte maticu rychloupináku, než budete pokračovať v odkrúcaní voľnokola.
i. Pokračujte v otáčaní sťahováka proti smeru hodinových ručičiek, kým sa voľnokolo uvoľní zo závitu náboja.

Inštalácia skrutkovacieho voľnokolečka
Postup :
a. Dobre namažte vazelínou vnútorné závity voľnokola.
b. Položte koleso na podložku do vodorovnej polohy. Nasaďte voľnokolo na závit náboja tak, aby ozubené kolieska boli rovnobežne s ráfikom.
c. Pozrite sa na pravú stranu náboja a voľnokola. Skontrolujte, či oska kolesa je v strede otvoru voľnokola . Ak oska mimo stredu, voľnokolo môže byť skrížené na závitoch náboja. Vyberte voľnokolo a znovu nasuňte, aby bolo presne.
d. Začnite jemne otáčať voľnokolo rukou v smere hodinových ručičiek, až po úplné dotiahnutie. Ak počas skrutkovania cítite priveľký odpor, znovu voľnokolo uvoľnite a pokúste sa ho nasadiť na závity lepšie. Ak voľnokolo nasilu natočíte v zlej polohe, môže dôjsť k poškodeniu závitu.
e. Použite reťazového sťahovák – bič na pevné utiahnutie voľnokola v smere hodinových ručičiek .
f.Ak ste inštalovali nové voľnokolo alebo na nové koleso, skontrolujte všetky nastavenia prehadzovačky

Prevzaté zo stránok : www.parktool.com