Prečo používať cyklistickú prilbu

Prilba Alpina D-AltoPoužívať cyklistickú prilbu by malo byť už úplnou samozrejmosťou a to nielen preto, že to nariaďuje zákon. Napriek tomu bez cyklistickej prilby jazdí stále väčšina cyklistov. Úlohou cyklistickej prilby je chrániť tú najdôležitejšiu časť nášho tela. Niekedy stačí malý úder do hlavy nechránenej cyklistickou prilbou na veľmi vážny úraz. Pri náraze hlavou na prekážku mozog vplyvom zotrvačnej energie narazí na lebečnú kosť, čo môže zapríčiniť závažné zranenie alebo dokonca i smrť. Cyklistická prilba zmierňuje následky zranení práve tým, že je bariérou medzi hlavou a pevnou prekážkou pri náraze.

Ako cyklistická prilba pomáha ochrániť zdravie cyklistu?

  • materiál vo vnútri prilby pohlcuje časť nárazovej energie, takže mozog naráža na lebečnú kosť s menšou zotrvačnou silou
  • sily uvoľnené pri náraze sa vďaka povrchu prilby rozptýlia na väčšiu plochu s menšou intenzitou
  • prilba slúži ako mechanická bariéra pri náraze hlavy cyklistu na pevnú prekážku

Na čo sa zamerať pri kúpe prilby na bicykel

Aj keď sme prevádzkovateľom internetového obchodu, hneď na úvod musíme uviesť, že pred kúpou prilby na bicykel je dôležité si konkrétny model cyklistickej prilby vyskúšať. Pri každej prilbe na bicykel je síce uvedená veľkosť, obvod hlavy, avšak každá prilba (a aj hlava) má trochu iný tvar. Niekto potrebuje prilbu širšiu, niekto užšiu, niekto plytšiu, niekto hlbšiu.
Pri výbere cyklistickej prilby je dôležité, podobne ako pri výbere bicykla, vedieť na čo budete prilbu používať. To znamená, či ste aktívny športovec – cyklista, rekeačný jazdec, alebo chodíte na bicykli do práce, či do záhrady.

Pre každého, kto kupuje cyklistickú prilbu sú však dôležité tieto veci :

  • Cyklistická prilba musím mať atest (označenie, že vyhovuje norme EN 1078), svetoví výrobcovia cyklistických prilieb majú v prilbách aj označenie TÜV (testovaná nezávislými skúšobňami TÜV ) a GS (Geprüfte Sicherheit – odskúšaná bezpečnosť), čo sú značky akosti a dokumentujú štandard v kvalite a bezpečnosti.
  • Kvalitný upínací systém prilby – nastavovanie vnútorného obvodu a tiež čo najlepšie nastavovanie upínacích popruhov.
  • Dostatok kvalitných vetracích otvorov (pozor pre prúdenie vzduchu je dôležitý aj tvar otvorov, vnutorné tvarovanie prilby, nielen počet otvorov), pričom je dobré, keď sú predné otvory cyklistickej prilby chránené sieťkou proti vleteniu hmyzu do prilby. Komu už vletela do prilby osa, nikdy na to nezabudne.

Pri skúšaní cyklistickej prilby si overte, či vám prilby sedí pevne na hlave aj bez zapnutia upínacích popruhov pod bradov. Popruhy sa musia dať nastaviť tak, aby pracky boli pod ušami nie na nich. Po zapnutí popruhu by sa vám mal zmestiť palec medzi popruhy a bradu. Prilba vás nemá silno tlačiť, ale ani sa nesmie pohnúť pri žiadnom prudkom pohybe. Odporúčame urobiť pár prudších pohybov hlavou – prilba by to mala prežiť bez vážnejších vybočení zo svojho miesta. Upozorňujeme, že prilba má byť usadená na hlave rovno; nemáte ju mať padnutú dozadu.
Ak bicyklujete ozaj veľa, určite je pre vás dôležitá aj hmotnosť prilby. Po pár hodinách jazdy už príliš ťažkú prilbu na hlave cítiť.