Asi najčastejšie meneným komponentom bicykla je plášť. Plášte na bicykel sa menia nielen kvôli opotrebeniu, alebo prederaveniu, ale často aj podľa podmienok v akých sa chystáme bicykel použiť. Nie len závodníci majú k dispozícií aspoň dva páry plášťov, na sucho a do blata, a tie menia podľa aktuálnych podmienok.
V tomto návode sa pokúsime pomôcť niekoľkými radami tým, ktorí nemajú s výmenou plášťov na bicykel veľké skúsenosti.

Uvolnenie plášťa z kolesa
1. Po vypustení tlaku z duše opatrne zasunieme montpáku pod pätku plášťa (pozor, aby sa duša nedostala medzi plášť a montpáku, mohlo by dôjsť k jej prederaveniu) a tlakom na páku pretiahneme pätku plášťa cez hranu ráfika.

Použitie montpáky na uvolnenie plášťa na bicykli2. Teraz máme dve možnosti. Ak ide plášť ľahko dole, stačí ho rukou pridržať a ťahom montpáky po hrane ráfika postupne uvolňovať. Ak plášť v ráfiku drží pevne, prichádza ku slovu druhá varianta. Prvú montpáku zachytíme pomocou špeciálného očka za špicu, v malej vzdialenosti nasadíme pod pätku plášťa druhú montpáku a zopakujeme postup z prvého bodu. Potom už by mal ísť plášť ľahko demontovať dole. Ak vaša montpáka nie je vybavená očkom, stačí ju len pridržať.
Nasleduje vytiahnutie duše. K dokončeniu demontáže plášťa už nie sú potrebné montpáky, plášť ide ľahko vybrať rukou.

Vybratia duše z kolesa bicykla

3.Pri nasadzovaní plášťa na bicykel najskôr nasunieme plášť len jednou pätkou – jednou stranou plášťa do ráfika. Dôležitejší je prvý krok pred inštaláciou duše v podobe jej mierneho nahustenia tak, aby držala tvar.

4.Dušu začíname nasadzovať od ventilku, až potom pokračujeme po celom obvode ráfika. Aj s montážou druhej strany plášťa do ráfika je nutné začať od ventilu. Ten mierne zatlačíme späť do ráfika a potom nasadíme pätku plášťa pod ventil. Tento krok je dôležitý pre to, aby sme mohli plášť presne usadiť v ráfiku.

Vloženie duše do plášťa

5.Potom od ventilu pokračujeme po obvode ráfiku obidvoma rukami v nasadzovaní plášťa. Väčšina plášťov sa dá nasadiť holými rukami. Ak nie, musí opäť prejsť ku slovu montpáka. Postupujte s najväčšou opatrnosťou, aby nedošlo k poškodeniu duše.

Nasadenie plášťa na koleso bicykla

6.Pred nahustením je dobré skontrolovať, či ventil nie je nakrivo. Predíde sa tak zbytočnému defektu. Zhruba po dosiahnutí polovičky tlaku je dobré hustenie prerušiť a roztočiť koleso v ruke. Obyčajný pohľad odhalí, či je plášť presne usadený a nikde nehádže. Ak je to potrebné, usadíme plášť dôkladne do ráfika.

7.Zvláštnou kapitolou sú bezdušové plášte na bicykel. Ich nasadenie do ráfika je zhodné s montážou bežných plášťov, ale pozor na kovové montpáky, ktoré môžu poškodiť ráfik a spôsobiť netesnosť systému. Prvým krokom je nasadenie celého plášťa do ráfika. Potom budeme potrebovať mydlovú vodu (stačí trošku Jari do vody) pre ľahšie zapadnutie pätky do ráfika a pre lepšie utesnenie systému pri hustení.

Kontrola plášťa8.Mydlovou vodou potrieme obidve pätky plášťa a potom pristúpime k husteniu. Na hustenie bezdušových plášťov na bicykel je lepšie použiť veľkú pumpu, keďže k lepšiemu zapadnutiu pätiek do ráfika je potrebný vyšší prvotný tlak.

 

 

 


Ak máte radšej videonávod, pozrite si názorné videá ako opraviť defekt na bicykli. Vo videách si môžete pozrieť podrobný postup pri výmene duše a plášťa na bicykel.
Ako zalepiť dušu na bicykli – videonávod

Postup
1.
Vyhľadajte miesto poškodenia duše bicykla
2. Dôležité! Dôkladne ošmirgľujte miesto poškodenia.
3. Naneste vulkanizačné lepidlo a počkajte, kým bude takmer suché.
4. Priložte záplatu a dôkladne ju pritlačte. .
5. Stiahnite ochrannú fóliu a okraje záplaty dôkladne vyhlaďte.


Dušu založte do kolesa podľa nižšie uvedeného návodu, v ktorom sa dozviete ako postupovať pri výmene duše a plášťa na bicykli.

Postup
1. (Step 1)
Uvoľnenie brzdy
2. (Step 2) Zatlačte prehadzovač do najspodnejšej polohy, aby bolo uvoľnenie kolesa jednoduchšie..
3. (Step 3) Uvoľnite rýchloupinák, alebo skrutky kolesa a vysuňte koleso z rámu bicykla.
4. (Step 4) Použite montpáky na uvoľnenie jednej strany plášťa bicykla z ráfika a vyberte dušu.
5. (Step 5) Nájdite miesto prepichnutia duše a skontrolujte plášť bicykla. V prípade potreby odstráňte ostrý predmet (sklo, klinec,..)
6. (Step 6) Mierne nahustite novú dušu, aby držala tvar. Ľahšie sa bude vkladať bez poškodenia.
7. (Step 7) Vložte novú dušu pod plášť bicykla, začnite nasunitím ventilu do ráfika.
UPOZORNENIE :
Na nasunutie veľmi úzkych plášťov je potrebné použiť montpáky. Buďte pri tom veľmi opatrný, aby ste nepoškodili dušu.
8. (Step 8) Skontrolujte doporučený tlak vyznačený na strane plášťa a nahustite koleso na tento tlak.
9. (Step 9) Skontrolujte či pätka plášťa správne zapadla do ráfika a že plášť bicykla je usadený rovnomerne po celom obvode kolesa. Môžete tiež namontovať čiapočku na ventil.
10. (Step 10) Vložte koleso späť do bicykla.
11. (Step 11) Upevnite brzdu a skontrolujte či správne funguje skôr, ako použijete bicykel.
12 (Step 12) Pred jazdou skontrolujte nasledovné veci :
– či sú kolesá správne upevnené
– či sú brzdy funkčné
– či sú plášte bicykla správne nahustené
– či plášte bicykla rovnomerne sedia v ráfkoch

Ak je váš bicykel opäť poskladaný, bezpečný pre jazdu a plášte nesfukujú, môžete vyraziť!

Ak sa chcete používania duše zbaviť pozrite si návod :
Ako zmeniť svoje štandartné kolesá na bedušové inštruktážne video >>