Nová sezóna, nové ciele | Cyklistické vylomeniny po 50-tke

Everesting - Cyklistické vylomeniny po 50-tke

Posledný januárový týždeň sedíme v obchode Život s bicyklom v Leviciach a po intenzívnom plánovaní aktivít na rok 2021 ešte rekapitulujeme, čo pre našich zákazníkov vylepšiť na nových webstránkach Požičovňa bicyklov, Servis bicyklov a na práve spustenom Eshope. Poslednou témou je Covid pandémia a jej dopad na celosvetový nedostatok bicyklov. Hlavne, ako týmto obdobím úspešne prekľučkovať, aby sa čo najviac zákazníkov vedelo dostať k bicyklom.

Každý v tíme Život s bicyklom je vášnivý cyklista, ale zároveň …

Sme na konci mítingu a prechádzame na voľnú debatu o obľúbených aktivitách a osobných cieľoch na tento rok. Debata je o to zaujímavejšia, že niektorí z nás sa okrem bicyklovania venujú aj ďalším športovým aktivitám.

Od Filipa (najmladší z tímu) sa dozvedáme, že poctivo pracuje na kondičke. Do bežeckých tréningov zaradil aj silové a dúfa, že aj tento rok sa zúčastní na prekážkovom behu Spartan Race popri iných bežeckých súťažiach (mimochodom, ak túžite po sile a tele Sparťana, odporúčam vám navštíviť jeho a bratov YT channel OCR Spartan Brothers). S príchodom jari vytiahne aj bicykel a prekontroluje miestne cyklotrasy, či sa niečo nezmenilo a určite pre vás natočí aj nové cyklotrasy v okolí Levíc, ktoré možno ešte nepoznáte.

Ivo to má tiež pestré. Za skialpinizmom sa odvezie do hôr kedy chce – s jediným háčikom. Je závislý od meniaceho sa Covid semaforu. Ale keďže situácia by sa mala s pribúdajúcimi slnečnými dňami zlepšovať, Ivo je vysmiaty. Skialpinistická sezóna totiž zvykne končiť niekedy až koncom mája.

Braňo si lyžiarsku sezónu vychutnáva, pokiaľ to snehové podmienky dovoľujú. Akonáhle sa však oteplí, vyťahuje svoj ebike, aby skontroloval stav lesných ciest v Štiavnických vrchoch, ktoré sú jeho srdcovkou.

Rolo svoj bicykel neodkladá ani v zime a prevezie sa na ňom aspoň do roboty. A keď sa oteplí, vyrazia s tradičnou partiou na každoročné výjazdy v okolí Pukanca.

U mňa to je trocha prehodené. Svoje dlhoročné lezecké aktivity som pred 6 rokmi vymenil za bicyklovanie kvôli rodine a práci hlavne z časových dôvodov. Keď chalani vyzvedajú o súťaži, ktorú spomínam v článku Skúsenosti s Lezyne Super GPS na Spišských 333 EXTREME, Ivo sa ma pýta, prečo neskúsim Everesting.

Čo má bicyklovanie spoločné s Everestingom?

Keďže sa s Ivom poznáme z lezenia už 36 rokov (od roku 1985), tak ma otázka zaskočila.

Čo má bicyklovanie spoločné s Everestom či Everestingom?

Pousmial sa a začal mi vysvetlovať nielen čo je Everesting, ale aj termíny ako Half Everesting, respektíve Mont Blancing, Gerlaching, vrátane zdolávania rovných 10 000 metrov alebo inak Everesting 10k club. Ak tieto termíny počujete po prvýkrát ako ja, tak jednoducho ide o výber kopca, na ktorom budete otročiť hore a dole, pokiaľ nenašľapete napr. výšku Gerlachu (2655 m), alebo Everestu (8,849 m).

Everesting - Cyklistické vylomeniny
K dnešnému dňu zdolalo Everesting 15 926 cyklistov, zo 105 krajín, ktorí spoločne nabicyklovali 133 229 564 metrov a 5 257 501 km bolo zavŕšených.

Vysvetlenie dávalo zmysel, len som nevidel súvis medzi mojím bicyklovaním a Everestingom. Na to poukázal, že na Spišských 333 Extréme som tie výškové metre už takmer našľapal, takže spraviť Everesting by pre mňa nemusel byť problém. Áno, v teoretickej rovine. Je však rozdiel odšľapať 333 km v turistickej rýchlosti a medzitým zdolávať aj kopce, ako si jeden kopec vybrať a chodiť po ňom ako truhlík hore dole. Reálne som si to nevedel predstaviť hneď z niekoľkých dôvodov, preto som tú myšlienku zamietol.

Cestou domov sa ale Ivo k tejto téme vrátil, tentokrát aj s ponukou. Ak by som si to s tým Everestingom rozmyslel, tak ma cyklopredajňa Život s bicyklom podporí zapožičaním najľahšieho XC-čkového horského bicykla Rock Machine Blizz CRB 90-29 (10,4 kg aj so Shimano SPD pedálmi).

Vedel totiž, že idem kúpiť nový bicykel, len inej značky, tak predpokladám, že ma chcel namotivovať. Mal len dve podmienky, aby sa z Everestingu spravilo video a článok a aby som na konci sezóny napísal recenziu na zapožičaný bicykel. A aj keď všetko znelo lákavo, stále mi to neriešilo dôvody, pre ktoré som ponuku nakoniec zamietol.

Čas je dobrý ne/priateľ na premýšľanie

Ako plynul čas, od januárového stretnutia som si prečítal a pozrel desiatky článkov a videí o úspešných a úspešných aj neúspešných a neúspešných pokusoch o Everesting. Históriu a ľudí stojacich za zrodom Everestingu aj dosiahnuté rekordy. Práve pred niekoľkými týždňami bol vytvorený nový Everesting rekord v čase 6:40:54 hod. Tiež som natrafil na stránku Everesting – Hall of Fame, kde som sa dozvedel, že na Slovenku spravilo k dnešnému dňu Everesting už 75 cyklistov a 13 dokonca zdolali 10 000 metrov. A na stránke Gerlaching pribúda z mesiaca na mesiac stále viac cyklonadšencov, ktorí sa rozhodli zdolať výšku nášho najväčšieho tatranského štítu Gerlach. K dnešnému dňu túto výzvu zdolalo 452 cyklo nadšencov.

Hmm, neviem ako, ale zrazu som sa ocitol na pomyselnej hrane, kde už človek nerozmýšľa, či je niečo možné, ale stále častejšie si kladie otázku – ako by to možné bolo. Nakoniec, tak či tak sa budem pripravovať na tohoročných Spišských 333, tak prečo neupraviť tréning a neskúsiť ešte predtým aj Everesting?

No, pre mladších, zdravších alebo trénovanejších, ak majú čo len trocha disciplíny a vôle, by to nemal byť problém. Ja však musím pri kalibrácii žonglovať s veličinami, pri ktorých pochybujem, že by niekto so zdravým zmýšľaním nad Everestingom uvažoval. Naivity ale u mňa vekom akosi neubúda 🙂

Počiatočné prekážky tejto cyklistickej vylomeniny

Môj prvotne odmietavý postoj k Everestingu ako uvidíte malo a stále má svoje závažné opodstatnenia. Nikdy som sa necítil byť cyklistom. Bicyklovanie beriem skôr na udržiavanie kondičky a na prevetranie hlavy od počítača, nanajvýš na zlepšovanie svojich bezvýznamných cyklocieľov. Ale aby som sa dostal k podstate, tu sú dôvody, ktoré ma brzdili v rozhodovaní:

  1. Na kopce je potrebná sila. Nohy som ale nikdy zvlášť netrénoval a v 52 rokoch je trénovanie sily z fyziologického pohľadu nie úplne nemožné, len nárastky sú minimálne.
  2. Aj keď som občas trénoval na ťažších prevodoch, hneď sa ozývalo operované koleno a využívanie vysokej frekvencie pedálovania sa zdá, že má svoje limity.
  3. Po tvrdších alebo dlhších tréningoch mi regenerácia trvá už večnosť a keď neustriehnem tréningovú záťaž, riskujem zranenie, chorobu alebo pretrénovanie.

A samozrejme, mať 12-14 kg navyše tiež nepomáha :-).

Nesťažujem sa, len sumarizujem časť prekážok, ktoré ma v úvode nútili otázku Everestingu neriešiť. Medzitým som sa však už dostal hlavou niekde inde 🙂

Nesmelý začiatok tréningu

Trénovať som začal 23. februára 2021, keď začali cez deň stúpať teploty nad bod mrazu. Robieval som Malý Ružínsky okruh (62 km) 4x týždenne. Spočiatku nešlo o tréning, ale aby som zhodil aspoň 5 kg, aby som mohol začať zaťažovať koleno. Podarilo sa to za 3 týždne. To mi kúpilo čas na zostavenie akéhosi tréningového plánu.

Keď som medzitým oznámil Ivovi, že prijímam ponuku na zapožičanie horského bicykla Rock Machine Blizz CRB 90-29, tak to chvíľu nevyzeralo dobre. Od nášho rozhovoru sa bicykle v obchode už dávno rozchytali a centrálny sklad stihol vypredať takmer všetkých 30 posledných kusov. A to bol model 2019. Nové modely už neboli vôbec a nikto nevie, či vôbec toho roku budú. V čase môjho telefonátu ostali posledné dva kusy. Našťastie, jeden z nich nakoniec putoval na moju adresu a už na ňom zarezávam.

  1. marca som sa teda pustil do veľmi opatrného trénovania, ktoré by ma mohlo dostať bližšie k môjmu prvému vytýčenému míľniku na ceste za Everestingom a tým je …

Gerlaching – ako prvý detský krôčik

Vybral som si domáci kopec s prevýšením cca. 97 m, dĺžkou 1700 m, čo znamená, že jeho priemerný sklon je 5,71%. To by mohlo na úvod mojej váhe celkom vyhovovať. Aby som dosiahol výšku 2655 m, budem musieť opakovať tento kopec 28 krát vrátane rezervy v prípade rozdielnosti záznamov medzi GPS-kom a Stravou.

Teraz si ešte počkám na vhodné počasie a dám prvý pokus. V každom prípade vám dám v ďalšom poste vedieť, ako táto moja prvá cyklistická vylomenina dopadla. A aj keby to dopadlo fiaskom, tak dúfam, že to bude inšpiráciou pre mladších, zdravších a silnejších, ktorých čas žiariť je tu. Takisto aj pre staršie ročníky, pretože nepatria ešte do starého železa, aj keď sem tam už začína niečo vŕzgať 🙂

Držte mi palce.

Karol

Jeden z tímu Život s bicyklom

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *