Nádherná cyklotrasa cez NP Slovenský raj | Typ na jednodňovú cyklotúru

Cyklotrasa cez Národný park Slovenský raj

Táto jednodňová cyklotrasa cez NP Slovenský raj ponúkne každému cyklistovi či už na horskom bicykli alebo elektrobicykli jazdu nádhernou prírodou jednej z najkrajších oblastí Slovenska a regiónu Spiš. Cyklotrasa vás prevedie cez zachované krasové planiny bohato zastúpené faunou a flórou, cez hlboko zarezané riečne kaňony, rokliny a tiesňavy, z ktorých si odnesiete nezabudnuteľné zážitky. Rovnako vám ponúkne krásne výhľady a možnosti na rozšírenie fotoalbumu o  dychberúce fotografie s rodinou či priateľmi.

Cyklotrasu poznám zo súťaže Spišských 333 Extreme z roku 2019. Od Spišskej Novej Vsi po Poráč (154 km) tvorila menšiu časť celkovej 333 km dĺžky trate aj výškových metrov. Najbližšie zdokumentujem aj jej druhú časť, ak by ste mali záujem si ju prejsť celú, napr. rozdelenú na dve časti s ubytovaním v Poráči. Prípadne, ak máte záujem, tak sa môžete rovno zúčastniť ďalšieho už v poradí 10 ročníka súťaže, ktorý sa bude konať 22. – 23. 7 2022. Pokiaľ usporiadatelia stále zachovávajú dĺžku trasy 333 km, prevýšenie znížili od roku 2019 z celkových 8000+ m na dnešných 5500 m. Ak by ste si na prvýkrát netrúfali na túto kráľovskú trasu, môžete si vybrať aj kratšiu o dĺžke 222 km alebo 111 km. Viac informácií nájdete na stránke Spišských 333 Extreme.

Cyklotrasa cez NP Slovenský raj podľa chuti a výkonnosti

Výhoda cyklotrasy cez NP Slovenský raj je, že sa dá ľahko rozdeliť podľa vašej súčasnej výkonnosti a chuti bicyklovať na tri rozličné dĺžky. Každá trasa totiž míňa alebo môže končiť na vlakovej stanici odkiaľ sa dostanete ďalej na východ či západ Slovenska. 

Cyklotrasa #1: Spišská Nová Ves (stanica) – Dedinky (stanica)

Vstupná brána Slovenský raj
Vstupná brána do Slovenského raja smerom na Malé Zajfy a Podlesok.
 • Začiatok cyklotrasy: 461 m n.m., najvyšší bod na trase – 1014 m n.m.
 • Celková dĺžka: 86 km
 • Prevýšenie: 2090 m
 • Môj čas: 6 hod.
 • Náročnosť: náročná (4 z 5)

Popis: Cyklotrasa začína v Spišskej Novej Vsi. Trasa vedie na začiatku po mestských asfaltových komunikáciách, ktoré vás ale rýchlo privedú za mesto,  pokračujúc po lúčnych a lesných cestách smerom na Podlesok. Na tomto úseku sú len dva krátke strmé úseky, ktoré bolo pre mňa pohodlnejšie vytlačiť, ako míňať potrebnú silu na ich vyšliapanie. V závislosti od sprevodovania, sily nôh a výdrže sa môžete ocitnúť niekoľkokrát v podobnej situácii aj na úseku medzi Podleskom a Pod Vtáčim hrbom. Túto trasu môžete ukončiť v Dedinkách. Mne trvalo jej zdolanie vrátane fotenia a filmovania 6 hodín. Odtiaľ sa môžete odviesť motorovým vlakom do Margecian (pozrite si predom odchody vlakov, pretože ich cez deň nie je veľa), odkiaľ už viete chytiť vlakové spoje smerom na Košice aj Bratislavu.  

Cyklotrasa #2: Spišská Nová Ves (stanica) – Dedinky – Poráč – Krompachy (stanica)

Cyklotúra Dedinky- Grajnar - Bukovec - Poráč - Krompachy
Výhľad z Bukovca na okolitú krajinu (1127 m).
 • Začiatok cyklotrasy: 461 m n.m., najvyšší bod na trase – 1125 m n.m.
 • Celková dĺžka: 175 km
 • Prevýšenie: 3804 m
 • Môj čas: 13 hod.
 • Náročnosť: náročná (5 z 5 v spojení s #1 časťou cyklotúry)

Popis: Keď prejdete cyklotrasou zo Spišskej Novej Vsi do Dediniek, ako je to podrobne opísané v popise pri trase #1, pokračujete ďalej v zdolávaní kopcov Súľova (terénovo pomerne nenáročný výstup), Grajnar (dá sa prejsť bez tlačenia, ak máte dostatočne ľahké prevody, alebo silné nohy pre zdolávanie krátkych ale prudších výšvihov), Bukovec (výstup, ktorý preverí vašu vytrvalosť tlačiť do pedálov, aj keď už nemáte silu). Z Bukovca sa už poľahky zveziete do Poráča, odkiaľ sa najrýchlejšie zveziete do Krompach Poráčskou dolinou vedúcou na Slovinky. Zo železničnej stanice v Krompachoch už ďalej viete nájsť spoj smerom na Košice alebo Bratislavu. 

Cyklotrasa #3: Spišská Nová Ves (stanica) – Dedinky – Poráč – Krompachy – Margecany – Košice (stanica)

Cyklotrasa Bukovec - Poráč - Krompachy
Zaslúžená kofola na Poráči. …aj keď ma domov čaká ešte asi ďalších 60 km. …ale to už je len po asfalte 🙂
 • Začiatok cyklotrasy: 461 m n.m., najvyšší bod na trase – 1125 m n.m.
 • Celková dĺžka: 214 km
 • Prevýšenie: 4360 m
 • Môj čas: 15:47 hod.
 • Náročnosť: náročná (5 z 5 v spojení s #1 a #2 časťou cyklotúry)

Popis: V prípade, že vám ostala energia, môžete od Krompach pokračovať cez Margecany až do Košíc po perfektnej asfaltovej ceste. Po tisícoch náročných našľapaných výškových metroch v horských podmienkach je to ideálny spôsob, ako uľaviť nohám a užiť si rýchlosť z jazdy. Nezabudnite, že v tejto časti dňa už môžete potrebovať aj nočné osvetlenie.

Cyklotrasa k nahliadnutiu na Strave

Detailné údaje o trase Slovenským rajom (mapa, profil cyklotrasy, vzdialenosť, atď .) nájdetete na Strave.

Strava - Cyklotrasa Slovenský raj
Strava – Cyklotrasa cez Národný park Slovenský raj.

GPS na stiahnutie

Kliknutím na linku si downloadnite GPX file

Užitočné informácie k cyklotúre NP Slovenský raj

Nech si zvolíte ktorúkoľvek zo spomenutých troch dĺžok cyklotúry, stále je ju dobré brať ako celodennú túru. Preto je vhodné si predom túru naplánovať podľa počasia, vyhnúť sa extrémne teplým dňom a ideálne je si dlhšie túry naplánovať v ročnom období s čo najdlhším denným svetlom. Samozrejme, netreba zabudnúť ani na oblečenie, cyklistickú výbavu, vodu a jedlo, o čom píšem podrobnejšie nižšie.

Oblečenie

Vo všeobecnosti platí, že keď pricestujete v skorých ranných hodinách napr. z Košíc do Spišskej Novej Vsi, tak budete mať pocit, že ste vstúpili do mraziaceho boxu. To je skrátka ranný Spiš. V priebehu dňa ale teplota na Spiši pomerne rýchlo stúpa nahor. Mne ráno stačilo krátke a dlhé cyklistické tričko a krátke nohavice s cyklistickými návlekmi na nohy a ruky, tenká a hrubšia šušťačka (pokiaľ som sa nezahrial) a čelenka na uši.

Výbava

2x náhradná duša, montpáky, multikľúč, pumpa, lepiaca sada, nitovačka, elektrikárska páska, handrička, olej, zadné svetlo, predné svetlo, cyklistické okuliare, cyklistická prilba s alarmom a GPS Toscen, powerbank na dobitie elektroniky (v prípade núdze), GoPro kamera.

Voda (pramene)

Osobne som mal 1x 750 ml fľašu na čistú vodu, 1x 750 ml fľašu na energetický nápoj s minerálmi a 1x 2l camelback. Ak by som si pamätal, kde je aká studnička, pri priemernej teplote (deň výjazdu) 21 stupňov, camelback by som určite nechal doma. Na celej trase sa totiž nachádza minimálne 7 studničiek. 

1, prvý výdatný prameň sa nachádza po cca. 30 km nad Novovestskou Hutou po pravej strane cesty a je si ho ťažké nevšimnúť.
2, druhý menej výdatný prameň nájdete v úseku v stúpaní medzi Nad Podleskom a Pod Vtáčim Hrbom na pravej strane v ľavotočivej zákrute. Nedá sa prehliadnuť.
3, ďalšia výdatná studnička je priamo v centre obce Mlynky, keď prídete k rozdvojeniu cesty. Zbadáte ju po ľavej strane. Je viditeľná, ale ak by ste ju v rýchlosti minuli, stačí sa kohokoľvek v dedine spýtať a nasmeruje vás.
4, štvrtý prameň je v Nálepkove. Prejdete okolo kostola, následne okolo potravinového centra a o kúsok ďalej pod svahom na pravej strane asi o 30-40 m uvidíte modrú pákovú ručnú pumpu.
5, nasledujúci prameň nájdete na vrchole Grajnara (po jeho dosiahnutí a odbočení doľava) asi o 200-300 m nižšie. Pozor, ide o povrchový prameň. Je tam čisto, voda je priezračná, neviem žeby niekomu bolo niekedy zle, ale ak niekto takému prameňu nedôveruje, alebo by pršalo, čo môže vodu zmútiť, tak si radšej v Nálepkove načerpajte extra vodu.
6, Veľmi výdatný a čistý prameň nájdete v centre Poráča. Keď prídete do Poráča na rozdvojku, miesto toho aby ste odbočili doprava a išli do Krompachov odbočte doľava a vyšlapte asi 60 m kopec, kde na pravej strane uvidíte pri zastávke autobusu zastrešený tečúci prameň.
7, Ak pôjdete z Krompachov až do Košíc, tak jeden z posledných prameňov ktorý sa vám môže hodiť na doplnenie fliaš nájdete asi 1 km pri zjazde dole Veľkým Folkmarom na pravej strane za prudkou ľavotočivou zákrutou. Ťažké je ho prehliadnuť.

Ak by ste niektorý z prameňov prehliadli, dedinčania vám stále doplnia vodu do fliaš, ak ich pekne poprosíte a trošku s nimi pokecáte.

Jedlo

To bude pre každého individuálne. Na tejto túre som mal 4x 1/2 rohlíky s kuracinou a šalátom, k tomu 4 paradajky a 100g horkej čokolády. Po ceste ale nájdete viac reštaurácií, než by ste sa boli ochotní zastavovať, takže hladom určite nezomriete, ak by sa vám veľa jedla so sebou nechcelo nosiť 🙂

Záver

Ide o veľmi peknú a zároveň fyzicky náročnú cyklotúru. Ako som už v úvode spomenul, trasa od Spišskej Novej Vsi po Poráč tvorila menšiu časť celkovej 333 km dĺžky trate aj výškových metrov zo súťaže Spišských 333 Extreme z roku 2019. Druhú polku trate si prejdem o týždeň alebo dva a opäť ju zdokumentujem pre tých, ktorí sa ju rozhodnú prejsť celú, hoci aj rozdelenú na dve časti s prenocovaním v Poráči.

Prajem vám veľa šťastne najazdených kilometrov.

Karol Nickler
Jeden z tímu Život s bicyklom

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *