Ako vymeniť reťaz na bicykli doma alebo na cestách

Ako vymeniť reťaz na bicykli

Bez dobre fungujúcej reťaze na bicykli sa ďaleko nedostanete. Preto vám vo videu ukážeme, ako si môžete vymeniť reťaz na bicykli doma, alebo si ju opäť spojiť v prípade jej roztrhnutia na cyklotúre. Najprv si však zodpovedzme, prečo je vôbec potrebná výmena reťaze.

Prečo a ako sa reťaz bicykla opotrebuváva

Ak na bicykli najazdíte veľa kilometrov, diely sa časom opotrebujú. Rovnako to platí aj pre reťaz bicykla, ktorá sa časom „natiahne“ a preto je potrebné ju vymeniť. Z technického hľadiska sa reťaz nerozťahuje, ale sa opotrebuvávajú vnútorné puzdrá každého článku a to je to, čo spôsobuje zväčšenie dĺžky reťaze.

Vaša časom predlžujúca sa reťaz, tak zvyšuje tlak na kazetové zuby a zuby prevodníka, čo spôsobuje ich rýchlejšie opotrebovanie. Rovnako to začne spôsobovať nepresnosť a spomaľovanie preraďovania rýchlostí. Ešte neskôr sa k tomu pridruží nepresným ukladaním reťaze do zubov jej prešmykovanie alebo strieľanie. Preto je dobré reťaz vymeniť hneď, keď zaznamenáte jej prvé výrazné opotrebovanie.

Kedy vymeniť reťaz na bicykli

Ako často by ste teda mali reťaz vymeniť? Aby ste sa vyhli už vyššie spomínanému zrýchlenému opotrebovaniu kazety a prevodníkov, je všeobecným pravidlom výmeniť reťaz na bicykli každých 1000 až 2000 km. Nezabudnite ale, že toto je iba akýsi prvý základný orientačný bod.

  1. Za prvé, rôzne reťaze od rôznych výrobcov sa totiž nebudú opotrebovať rovnako rýchlo. Opotrebovanie reťaze bude taktiež závisieť od terénu, v ktorom sa pohybujete, či od spôsobu, ako sa o reťaz dokážete postarať a ako často.
  2. Za druhé, ak ste typ, ktorý používa ľahké prevodové stupne, starostlivo čistí a maže reťaz po každej jazde, nikdy nejazdí v daždi a ste skôr ľahkej váhovej konštrukcie, vaša reťaz pravdepodobne vydrží dlhšie ako 3 000 km.
  3. Za tretie, ak radi jazdíte na veľkých rýchlostných prevodových stupňoch, jazdíte v daždi, reťazi nevenujete veľa pozornosti a ste ťažšej váhovej kategórie, snívať o tom, aby vám reťaz vydržala 3000 km ostane len snom.

Tieto rozdiely v jazdnom štýle, váhe a údržbe sú dôvodom, prečo je najlepšie pravidelne používať mierku na meranie stavu opotrebenia reťaze, ktorá sa dá zakúpiť už od 4€.

Opotrebenie reťaze zistíte tak, že s nástrojom v ruke stlačíte pedál, aby bola horná časť reťaze napnutá, a potom umiestnite merací nástroj na miesto na reťazi. Ak vám mierka na meranie reťaze zapadne medzi články, tak je čas na jej výmenu.

Profesionálny tip #1

Budete potrebovať zakúpit reťaz, ktorá je kompatibilná s typom kazety a počtom prevodov na vašom bicykli. Okrem toho, s výnimkou Campagnolo, je väčšina značiek reťazí krížovo kompatibilných so skupinami Shimano a Sram. Ak používate kazetu a prevodník iného výrobcu, stále si predom u predajcu overte kompatibilitu zakupovanej reťaze.

Profesionálny tip #2

Ak ste reťaz vymenili raz alebo dvakrát predtým, pravdepodobne budete musieť vymeniť aj kazetu alebo prevodník. Platí to najmä vtedy, ak ste sa rozhodli pre výmenu starej reťaze za novú, lebo tá stará vám už začala prešmykovať alebo strieľať.

Veci, ktoré budete potrebovať pre výmenu reťaze

Na výmenu opotrebovanej reťaze za novú budete potrebovať:

  • Novú reťaz
  • Nitovač na reťaz alebo kliešte na rýchlospojku (podľa vami preferovanej reťaze)
  • Kefu
  • Handru
  • Čistiaci prostriedok na odmastenie

Keď máte všetko pripravené, zapnite video a nasledujte jednotlivé kroky.

Prajeme vám úspešnú výmenu reťaze.

Prepis videa: Ako vymeniť reťaz na bicykli

Filip: Ahojte, dnes si ukážeme jeden z jednoduchších servisných úkonov, ale dá sa povedať aj jeden z najdôležitejších a to je výmena reťaze na bicykli.

Na tento servisný úkon budeme potrebovať novú reťaz, nitovač na reťaz, kliešte na rýchlospojky, kefku, handru a čistiaci prostriedok.

V prvom kroku si dáme dole starú reťaz z bicykla, na čo použijeme buď nitovač alebo kliešte na rýchlospojky. Táto reťaz má konkrétne reťaz na rýchlospojku, takže budeme potrebovať kliešte na rýchlospojku Nájdeme si bod, kde sa nachádza rýchlospojka a rozpojíme reťaz. Reťaz odstránime.

V druhom kroku, skôr ako vymeníme reťaz za novú si najprv očistíme časti bicykla (prevodník, kazetu, kladky prehadzovača), ktoré nebudeme meniť. Na odstránenie nečistôt a mastnoty použijeme čistič od ParkToolu a handru. Ako vidíme, prevodník je špinavý, zamastený, môžu sa naň chytať nečistoty, prach a môže to potom obrusovať novú reťaz, takže by sme stratili, výsledný efekt. Tiež nezabúdame na vyčistenie kladiek prehadzovača a samostatnej kazety. Na vyčistenie kazety je potrebná demontáž kolesa, ale kto chce, môže si ho nechať aj na bicykli. Podľa mňa je to jednoduchšie, keď je koleso dole. Človek si vie lepšie chytiť a vyčistiť tú kazetu. Na čistenie kazety používam prípravok od ParkToolu a čistiacu kefku. Kefkou si najprv odstránim hrubú nečistotu. Keď je kazeta zbavená hrubých nečistôt, zoberiem handru, ktorú prehnem na polovicu, navlhčím ju čistiacim prostriedkom a vyčistím priestor medzi pastorkami, pokiaľ sa všetko neleskne.

Po dočistení môžeme prejsť na montáž reťaze.

V prvom kroku si musíme nastaviť správnu dĺžku novej reťaze. Natiahneme vedľa seba novú a starú reťaz. Pozrieme sa na koniec a odnitujeme prebytočnú časť z novej reťaze. Pri primeriavaní je vidiet o koľko je stará reťaz dlhšia od novej. Teraz si zoberieme nitovač a nepotrebné články reťaze odnitujeme. Zo začiatku to ide ťažšie, pokiaľ nit vytlačíme zo svojho miesta.

Pri výmene reťaze na bicykel sa najčastejšie môžete stretnúť s tromi rôznymi spôsobmi, ako sa dá nová reťaz spojiť. Najbežnejší systém spájania reťaze je rýchlospojkami. Tie majú dva články, ktoré sa do seba zasunú a tým spoja reťaz. Další spôsob spájania reťaze je nitovaním, na ktoré potrebujeme nitovacie kliešte a samostatný nit, ktorého zvyšnú časť po zatlačení odlomíme. A tretí spôsob je použiť reťaz s predpripraveným nitom, ktorý rovnako ako v predošlom prípade po spojení reťaze zatlačíte dovnútra. Postupne si ukážeme každý jeden z týchto spôsobov, aby ste si s tým vedeli poradiť.

(Pre detailnosť potrebných vykonaných úkonov nasledujte prosím kroky vo videu.)

Po úspešnej výmene reťaze na bicykli, nám už len ostáva vyskúšať celú škálu prevodov, či sa reťaz niekde nezachytáva, alebo nie je potrebné doladiť prehadzovač.

Dúfam, že sa vám video páčilo. Pokiaľ áno, kľudne pridajte svoj komentár, like alebo odber a poprípade môžete informácie aj zdielať, aby sa aj iní naučili ako vymeniť reťaz na bicykli.


Nezabudnite nám dať vedieť, ako sa vám nasledoval postup vo videu a ako ste spokojný s výmenou reťaze. Kľudne nám pošlite aj fotografiu. Zverejníme ju hneď pod článkom.

Tím Život s bicyklom

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *