Montážny stojan SuperB – spoľahlivý pomocník

montazny-stojan-superb

Baví vás servisovať bicykel svojpomocne doma? Bez poriadneho stojanu sa nezaobídete, preto vám v tomto článku predstavím špičkový montážny stojan SuperB, model TB-WS30.

Prvé dojmy

Celé sa to začalo prebratím balíka, kde ma milo prekvapila celková váha, v tomto prípade je to iba 6,1 kg a stojan v ruke pôsobí naozaj ľahko. Nie je to však na úkor kvality. Do oka mi hneď padlo farebné prevedenie. Oranžová vystihuje výrobcu SuperB, keďže všetky doplnky vyrába práve v tejto farbe a iba málokomu sa takéto prevedenie nebude páčiť. Oranžová farba je doplnená čiernymi doplnkami a bielym nápisom.

montazny-stojan-superb-bicykel

Montážny stojan SuperB – nastavenie

Stojan máme prezretý, vybraný z krabice a môžeme ho začať nastavovať podľa svojich predstáv. Stojanu zaisťuje stabilitu trojnožka, ktorá rovnako ako kostra stojanu, je vyrobená z kvalitného hliníka. Uvoľnenie trojnožky je jednoduché, za pomoci páčky (rovnaký systém sa používa aj pri sedlovke na bicykli). Páčku povolíme a vytiahneme trojnožku do požadovanej veľkosti, pri najväčšom vysunutí je priemer podstavca približne 1 m. Zospodu trojnožky sa nachádzajú plastové podložky, na ktorých sú prichytené plastové koncovky. Nemusíte sa teda obávať pri servisovaní v domácich podmienkach, že stojan poškriabe podlahu. Montážny stojan SuperB TB-WS30 je teda skvelým pomocníkom aj pri servisovaní aj v byte. Stabilitu máme nastavenú a môžeme sa presunúť na nastavovanie výšky stojanu. Tyč sa vysúva rovnakým spôsobom ako pri uchytení trojnožky. Povolením páčky môžeme regulovať výšku od 111-154 cm, čo bude vyhovovať každému užívateľovi. Pri mojej výške 193cm som stojan stále vysúval na najvyššiu polohu a takáto výška mi výborne sadla.

Montážny stojan SuperB - trojnožka

Uchytenie bicykla na stojan

Upínacia hlava, ktorá drží bicykel, pôsobí kvalitne rovnako ako aj zvyšok stojanu. Je vyrobená z pevného plastu, upínací mechanizmus z duralu a upínacia čeľusť je samozrejme pogumovaná aby sa predišlo zbytočným škrabancom. Hlava je sklápateľná a dá sa nastavovať do rôznych uhlov, podľa servisného úkonu ktorý budeme vykonávať. Upínacia čeľusť sa uzatvára pomocou páčky, ktorá je ergonomická a je príjemná na dotyk. Rozsah upínania čeľuste si viete regulovať za pomoci kovovej matice jednoduchým otočením. Moja teleskopická sedlovka veľmi trčí z rámu takže bicykel som stále upínal za ňu, ale odskúšal som aj uchytenie za hornú rámovú trubku a bicykel držal pekne na svojom mieste.

Stabilita

Stabilitu montážneho stojana zaisťuje spomínaná trojnožka, ktorá túto úlohu vykonáva veľmi dobre, ale nohy je potrebné nasmerovať správnym smerom, aby fungovali tak ako majú. Pravidelne servisujem môj 16 kg enduro bicykel, ale ako si stojan SuperB poradí s e-bikom? Papierovo by to mal zvládnuť bez problémov, keďže výrobca udáva nosnosť 40 kg. Elektrobicykel na stojane drží rovnako stabilne, ale nie je to už ako s bežnými bicyklami s rapídne nižšou hmtnosťou. Elektrobicykel má väčšiu tendenciu sa pohnúť do strán a v tomto prípade je ešte dôležitejšie správne nasmerovanie trojnožky. Ak je e-bike dobre umiestnený a trojnožka otočená správnou stranou tak servisovanie aj ťažšieho elektrobicykla nebude problém a bude držať v akejkoľvek pozícii.

Podložka na náradie

Podložka na náradie je vyrobená z plastu a prispôsobená pre cyklonáradie. Z prednej časti sú pripravené otvory na uloženie napríklad imbusových kľúčov alebo aj pre osku z kolesa. Po bokoch celého ukladacieho priestoru sa nachádzajú ďalšie otvory pre imbusy rovnako aj v stredovej priečke. Podložka tiež obsahuje dve väčšie priehradky pre uloženie akéhokoľvek náradia a jednu kruhovú priehradku. Chýba mi aspoň v jednej priečke magnetická podložka, ktorá by prichytila rôzne skrutky atď. ale boky stien sú dostatočne vysoké na to, aby akákoľvek súčiastka vypadla. Ďalšou obávanou vecou je priechodnosť pedálov. Tu nie je o čom, priestoru je tu dosť, takže pedále sa s podložkou nedotýkajú.

Pre koho montážny stojan SuperBje určený?

Montážny stojan SuperB TB-WS30, s cenovkou približne 170 €, sa zaraďuje do vyššej cenovej kategórie. Je si však potrebné uvedomiť, že kúpa montážneho stojanu je dlhodobá investícia a niet pochýb o tom, že vám vydrží mnoho rokov. Určite bude pre vás lepšie investovať do kvality, ktorú stojan SuperB ponúka. Ak by sme sčítali, koľko EUR platíme servisu za prácu, tak by sme došli k tomu, že za takúto sumu si môžete zakúpiť vlastný stojan. Žijeme v dobe, v ktorej vo všetkom ”poradí ujo google” a výnimkou nie je ani servisovanie bicykla. Na internete vieme nájsť mnoho nápomocných videí ohľadom servisovania, ako napríklad YouTube kanál Život s bicykom alebo MTB Richard Guth a človek zistí, že domáce servisovanie ho baví a nemusí dochádzať s každou maličkosťou do cykloservisu.
Pre koho je takýto stojan určený? Myslím si, že už som to naznačil. Pre ľudí ktorých baví servisovanie a chcú mať bicykel stále pripravený na 100% pre ďalšie dobrodružstvo strávené v sedle bicykla.

Montážny stojan SuperB - uchytenie

Poďakovanie

Na záver by som sa chcel poďakovať e-shopu život s bicyklom za poskytnutie tohto montážneho stojanu na test. Stojan mi bude robiť spoločníka v garáži ešte dlho pri rôznych servisných úkonoch.

Richard Guth

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *