Lyžiarska prilba – áno, či nie?

Deti do pätnásť rokov sú povinné na svahoch nosiť lyžiarske prilby.

Či je leto, alebo zima, deti budeme vídať s prilbami na hlave. Lyžiarska prilba chráni deti aj dospelých pri lyžovaní pred úrazom a v súčasnosti musí byť bežnou súčasťou lyžiarskeho výstroja. Na Slovensku používanie lyžiarskych a cyklistických prílb prikazuje zákon.

Alpina Shooting Ski Stubaier Gletscher Nov. 2013
Alpina Shooting Ski
Stubaier Gletscher Nov. 2013

Rýchlosť, terén, snehové, poveternostné podmienky, lyžiari – deti aj dospelý – a že lyžovanie je nuda? Práve naopak, je to živý organizmus – väčšinou nikým neorganizovaný. Každý ide sám za seba a to sa často krát nevypláca. Tak ako inde aj tu by sme mali myslieť na svoju bezpečnosť a bezpečnosť ľudí okolo nás, veď všetci sme prepojený. Zrážka s lyžiarom bolí a zranenia sa liečia väčšinou dlhodobo a nikto z nás predsa nechce preležať zimu. Preto sa zamyslime nad tým čo môžeme urobiť, aby sme prišli úrazom alebo ich aspoň eliminovali na najmenšie riziko. Určite by sme nemali podceniť servis lyží, našu fyzickú prípravu a lyžiarsku výstroj. Po lete sme všetci síce pekne opálený ale fyzicky nie až tak pripravený na záťaž pri lyžovaní. Nepodceňujte ani počasie na lyžovanie, v hmle či v daždi to ide ťažko a aj malý kamienok, bubon nám vie narobiť vrásky na čele. Rozhodne nejazdite pod vplyvom alkoholu. Toto platí pre všetky premávky : cyklo – moto – auto!
Výstroj. Podstatná súčasť zimy. Buďme viditeľný. Neónové prvky na výstroji sú cool aj sexi takže poďte do toho 🙂

Lyžiarska prilba.

Kedysi sa k nej pristupovalo ako k niečomu čo „netreba“, veď „na čo?“ Dnes už vidíme lyžiarske prilby na svahoch celkom bežne. Od januára je nosenie lyžiarskej prilby zákonom ustanovené ako povinnosť. Nariadenie platí pre deti do 15.rokov. ALE keďže rodič by mal ísť príkladom tak ani jeho by to nemalo minúť.
V súčasnosti je na trhu skvelý výber lyžiarskych prilieb. Ale ako si správne vybrať?
• pre malé deti volíme čo najľahšiu lyžiarsku prilbu. Najlepšie je kupovať prilbu spolu s dieťaťom, aby sa poriadne vyskúšala
• trochu ťažšia môže byť detská celoškrupinová prilba, ktorá pevným plastom prekrýva tiež uši dieťaťa, poprípade prilba integrálna, ktorá je vybavená chráničom čeľuste a brady.

• Určite by správna lyžiarska prilba mala mať nastaviteľnú veľkosť keďže deti rastú ako z vody 🙂 . Veľkosť sa nastavuje pomocou kolieska na zadnej časti prilby a rozpätie je až 5 cm. Pod takúto prilbu sa dá jednoduchšie vložiť špeciálna čiapočka alebo kukla. Stačí iba o kúsok prilbu zväčšiť. Detská lyžiarska prilba sama o sebe dobre plní aj termoizolačnú funkciu.
• Nezabúdajte: Lyžiarska prilba nemôže byť príliš veľká, s tým, že do nej dieťa dorastie. Rozopnutá prilba by mala aj pri prudkom predklone tela zostať na hlave, inak nebude spoľahlivo chrániť. Na svahu musí byť prilba v každom prípade zapnutá! Remienok by sa nemal dať pretiahnuť cez bradu, ale mal by dieťaťu umožňovať otvoriť ústa.
• Nepodceňujte dizajn prilby, veď všetci sa chceme páčiť :-), pestré a výrazné farby sa deťom zvyčajne páčia a budú lyžovať s väčším nadšením, hlavne však budú lepšie viditeľné pre ostatných lyžiarov. To isté platí aj pre dospelých. Navyše svoje dieťa lepšie nájdete v prípade, že sa vám na zjazdovke stratí z dohľadu. Niektoré detské lyžiarske prilby sú dokonca vybavené svetelnou blikačkou, podobne ako cyklistické prilby.

Lyžiarske prilby sa ľahko udržiavajú, stačí ak si handričku namočíte do mydlovej vody a pretriete povrch prilby. Skladujte ich na suchom mieste s konštantnou teplotou.

Nezabudnite na lyžiarske okuliare
Pri výbere detskej lyžiarskej prilby nezabudnite tiež na lyžiarske okuliare, ktoré do nej musia pasovať. Ak dieťa už okuliare má, vezmite ich na nákup prilby so sebou. Ak nie, kupujte ich zároveň s prilbou a vyskúšajte priamo na dieťati, či medzi okuliarmi a helmou nie je medzera, či okuliare dobre sedia na tvári a či netlačia dieťaťu na nos. Zas nie je to módny výstrelok. Lyžiarske okuliare chránia oči pred snehom, dažďom a muškami. Pri rýchlej jazde si len veľmi ťažko vyberieme z oka to čo tam nepatrí.
Ak ešte nemáte ani lyžiarsku prilbu ani okuliare mohlo by vám prísť vhod Alpina set prilba + okuliare. Určite poteší aj ako darček v Vianociam.

Vidíme sa na svahu priatelia 🙂
Lyžiarske prilby a okuliare si môžete vybrať na stránke: eshop.zivotsbicyklom.sk

Ak sa vám článok páčil, kliknite: