Za posledných desať rokov ovládli cyklistické indoorové tréningy stále sofistikovanejšie smart cyklotrenažéry. Tie umožňujú napojiť trenažér na aplikáciu v smartfóne alebo tablete a užiť si zaujímavý tréning aj v pohodlí domova. S príchodom zimy si možno mnohí kladiete otázku : Má pre mňa zmysel zaobstarať si smart cyklotrenažér?
Výhody kúpy inteligentného trenažéra
Kúpa inteligentného trenažéra je investícia, ale ak sa snažíte dobre pripraviť na športové ciele v nadchádzajúcej sezóne a zostať „v sedle“, smart cyklotrenažér je pre vás správna voľba. Ak máte obmedzený rozpočet, existuje veľa cenovo dostupných možností. Nemusíte ísť hneď do interaktívneho cyklotrenažéra. Bežný smart trenažér s možnosťou napojenia na mobilnú aplikáciu kúpite už za cenu pod 300,- EUR.
Aplikácie pre smart cyklotrenažér
Asi najobľúbenejšou aplikáciou pre smart trenažéry v súčasnosti je Zwift. Neobsahuje reálne videozáznamy trate, je to skôr prostredie ako v počítačovej hre. Vôbec to však nevadí. Môžete si tu vytvoriť vlastného avatara a meniť pohľady na pestro vymodelovanú krajinu.
Súčasťou je online sociálny svet, takže ak chcete, môžete svoje úspechy zdieľať s priateľmi na facebooku a instagrame. Vidíte, či jazdia skutoční kamoši a môžete sa k nim pridať, či sledovať ich celkové hodnoty. Naprogramované workouty obsahujú reálne tréningové plány, ktoré motivujú a pomôžu zlepšiť výkonnosť.
Okrem Zwiftu je v ponuke množstvo ďalších tréningových aplikácií, ako My Training, Virtu Go, TrainerRoad, …
Meranie výkonu
Inteligentné trenažéry majú zabudovaný merač výkonu. Výhodné je to, najmä ak wattmeter nemáte alebo na svojom trenažéri používate iný bicykel. Tradične je dosť problematické prekladať merače výkonu, ak nemáte pedále Garmin Vector3.
Prispôsobavanie reálnemu bicyklovaniu
Indoor tréning je čoraz viac populárny. Existuje množstvo doplnkov, ktoré vám poskytnú rovnaký pocit ako pri jazde do kopca alebo pri boji s protivetrom. Tacx Neo Smart Trainer má vibračnú funkciu, ktorá napodobňuje pocit, ktorý máte pri jazde na štrkových alebo dláždených uliciach. Pre začiatok vám určite výborne poslúži nastaviteľná podložka pod predné koleso, ktorá simuluje jazdu do kopca.
Otravné menenie pneumatiky nie je nutné
Pri klasických modeloch cyklotrenažérov s valcom spôsobuje plášť s hrubším dezénom nepríjemný hluk. Avšak väčšina inteligentných trenažérov používa formát s priamym pohonom, kde nepoužívate zadné koleso bicykla a teda nemusíte riešiť prezúvanie plášťa.
Smart cyklotrenažér je skvelý na zimný tréning, ale má zmysel aj pre niekoho, kto žije v meste a v lete sa nevie po práci dostať von si zajazdiť.
Nevýhody získania inteligentného trenažéra… alebo výhody zotrvania pri klasike
- Ak chcete získať plný zážitok, budete musieť investovať veľa peňazí. Väčšina špičkových cyklotrenažérov stojí viac ako tisíc EUR.
- Ak ste cyklistickým nováčikom, potom pre vás nebude minutie takejto sumy pravdepodobne tou najlepšou voľbou. Existuje veľa ďalších trenažérov, ktoré vás budú stáť len niekoľko stoviek EUR alebo aj menej.
- Technológie sú pohodlné, ale nie vždy spoľahlivé. Takže, ak ste typ človeka, ktorý nemá rád zmeny alebo je frustrovaný najmenšími nedostatkami, možno budete chcieť zostať pri tom, čo vám vyhovuje.
Záver si urobte sami
Je to len na vás ako sa rozhodnete pri plánovaní svojho zimného tréningu. Prípadne môžete na začiatok vyskúšať kúpiť lacnejší, použitý smart cyklotrenažér. Na druhú stranu, ak vás jazda na smart trenažéri neosloví, určite ho bez veľkej straty predáte. Ak ste ale ambiciózny cyklista, je veľký predpoklad, že smart trenažér si vás získa a na ďalší rok sa budete obzerať po ešte premakanejšom :-).
Kúpil som rovno Tacx Neo Bike a nemôžem ľutovať.
Zatiaľ mám vyše 1000km a fakt dobrá vec to je.
Investícia na veľa rokov.
Ahoj, mam podobnu skusenost. Ja som ale s kupou cyklotrenazera vahal, kvoli susedom pod nami, ktorym vadi hluk este aj spadnutej lyzicky. Netrha mi to zily, ale zhorsovat si susedske vztahy takmer kazdodennym hucanim (trenuje na nom aj moja manzelka, aby si udrzala kondicku a liniu :-)) alebo vibraciami cyklotrenazera, by dobre nebolo. A naozaj, mnohe z cyklotrenazerov su znacne hlucne a nevhodne do panelaka. Skor uz tak do rodinneho domu alebo garaze.
Nakoniec som ale presiel cez tonu domacich aj zahranicnych recenzii a skoncil kupou cyklotrenazera Saris H2. Vyrobca aj rozne nezavisle testy ohladom Saris H2 vykazuju pri rychlosti 32 km/h hodnotu hluku iba 59 dB. Po jeho 4 mesacnom intenzivnom pouzivani a to Saris pouzivam aj na HIIT treningy, takze tocim aj vyssie rychlosti, najvacsi hluk je sposobovany prehadzovanim a ked pouzivam ERG mode, tak len samotnu retaz. Popravde, pocas treningu mam pustenu hudbu, ktora je hlucnejsia a ked kvoli tomu mi susedia nebuchaju na radiator, tak cyklotrenazer uz nepocuju vobec.
Bola to super kupa. Mam moznost pocas zimy odtrenovat treningy na zvysenie sily noh, ku ktorym by som sa pocas sezony nikdy nedostal. …lepsie povedane nedonutil. Cez sezonu si chcem hlavne uzivat relax z bicyklovania prirodou a nie trenovat. Takze ano, ako hovoris, cyklotrenazer je super investicia. Uz vobec nehovoriac o tom, ze som tuto zimu nepribral mojich obvyklych 12 kg, ktore musim na jar pracne zhadzovat. Nohy sa zdaju byt tiez o hodne silnejsie, takze sa uz tesim na novu sezonu a mnohe dalsie cyklovyzvy.