10 tipov čo robiť pri náhlej búrke v horách.

Búrka v horách

Búrka v horách je vždy nebezpečná.

Počas cykloturistiky, či pešej turistiky v horách vás môže hocikedy prekvapiť náhla zmena počasia, hlavne počas letného búrkového obdobia. V takýchto prípadoch môže ísť skutočne o život. Ponúkame vám niekoľko rád čo robiť v prípade, že vás prekvapí búrka v horách počas cyklotúry.
Búrka v horách

1. Pred túrou si zistite oblastnú predpoveď počasia. Predpoveď nájdete bežne na internete, napr. na stránkach ako www.pocasie.sk, www.shmu.sk, www.meteo.sk, www.accuweather.com.
2. Napriek tomu sledujte aj počas cyklotúry neustále vývoj počasia. Príznakom pre búrku je prudký pokles tlaku vzduchu (može sa prejaviť rezaním v očiach), vysoké vežovité mraky s oblakmi v tvare podkovy, prichádzajúci vietor a hrmenie.
3. Ak začne búrka, položte bicykel na zem a vyhľadajte úkryt vo vzdialenosti 50 m. Vyhnite sa okraju lesa a voľne stojacim skalám. Hlbšie v lese je bezpečnejšie.
4. Na lúkach ponúkajú úkryt pred búrkou suché kotlinky a jamy (vyhnite sa mokrinám a potokom!) Sadnite si na ruksak a ostaňte v pokoji. Nikdy si neľahnite, ani nezostaňte stáť rozkročený. Nebzpečenstvo prúdu v zemi!
5. Nebezpečenstvu podchladenia zabránite nosením funkčného prádla a náhradného oblečenia v ruksaku. Mokré oblečenie si vyzlečte, vlhkosť zvyšuje straty tepla.
6. Stan vás počas búrky neochráni pred bleskom! Keď už ste v stane, čupnite si tak, aby ste sa v žiadnom prípade nedotýkali stien.
búrka na poľane7. Ak ste v skupine, rozdeľte sa. Ak máte so sebou deti, posaďte si ich na kolená. Táto pozícia chráni telesnú teplotu a poskytne dieťaťu pocit bezpečia.
8. Ruky preč od ploskačky s alkoholom! Počas búrky potrebujete plnú koncentráciu. Ak je to možné dajte si teplý čaj, alebo polievku – to ochráni vaše teplo lepšie ako alkohol.
9. Po búrke musíte spôsob jazdy prispôsobiť zmeneným podmienkam. Uvedomte si, že terén bude šmykľavý.
10. Pred túrou si vždy pripravte možné krízové zmeny trasy (poznačte si chaty, útulne), aby ste v prípade nutnosti mohli rýchlo vyhľadať pomoc.

A pamätajte – najlepšia ochrana pre búrkou je, ak sa jej v horách vyhnete.

Ak sa vám článok páčil, kliknite: