Cykloturistika – čo by ste si mali zobrať na cykloturistický výlet.

Cykloturistika - čo zobrať na cyklotúru

Chystáte sa na celodennú, prípadne viacdennú cykloturistiku? Ak ste cykloturistický začiatočník, možno vám pomôže niekoľko rád, čo by ste nemali zabudnúť.

Čo by nemalo chýbať

Hlavne ak sa vyberiete na cyklotúru mimo civilizácie, je dobré mať so sebou nasledovné vybavenie :
– Aj na jednodenný cykloturistický výlet je dobre si zobrať aspoň jednu náhradnú dušu, prípadne sadu lepenia na opravu defektu. A samozrejme malú pumpu, inak náhradná duša nepomôže.
– Svetlo ak aj nemáte stále na bicykli, dajte si aspoň do podsedlovej tašky alebo ruksaku. Cestou vás môže všeličo zdržať a ani nezbadáte a je tma. Ak sa vraciate po ceste, musíte mať aj zadnú blikačku. Pri viacdenných túrach si vždy okrem svetla na bicykel beriem aj čelovku. S ňou si svietite vždy tam, kam sa pozeráte.
– Náradie – treba mať so sebou aspoň to nanutnejšie. Najvhodnejšie sú multifunkčné kľúče na bicykel. Odporúčam také minináradie, ktoré obsahuje aj nitovač reťaze. Nepamätám sa snáď ani na jeden viacdňový cykloturistický výjazd, aby sa počas neho niekomu neroztrhla reťaz. Určite nezabudnite vreckový nožík s otváračom na fľaše a na konzervy.

Multikľúč treba mať so sebou

Aby ste sa nestratili

– Ak radi jazdíte aj mimo značených cyklotrás, odporúčam mať so sebou aj cykloturistickú, alebo turistickú mapu oblasti, do ktorej smerujete. Používam už na bicykli aj GPS navigáciu s mapami, ale mapu si vždy pre istotu pribalím. Netvrdím, že občas aj tak nepoblúdim, ale s mapou sa viem rýchlo zorientovať. V prípade, že sa chystám na dlhšiu trasu mimo civilizácie, napr. po hrebeni, vždy si pozriem únikové trasy. Hlavne v letnom búrkovom období treba mať prehľad, kde sa dá cestou skryť, prípadne ako sa dá rýchlo a bezpečne z hrebeňa dostať k nejakému bezpečnému úkrytu – chate, dedinke a pod.
– Aspoň jeden z partie by mal mať pri sebe lekárničku. V cykloobchodoch sa dajú kúpiť špeciálne lekárničky pre cyklistov. Je lepšie lekárničku mať v batohu a nepoužiť, akoby vám mala chýbať.

Oblečenie, jedlo, tekutiny na cyklotúru

– Ľahkú vetrovku, prípadne pončo proti dažďu. Pončo má výhodu, že zakryje aj ruksak, je z nepremokavého materiálu, nezaberie veľa miesta a v prípade nutnosti vás spoľahlivo ochráni proti dažďu.
– Nezabudnite na dostatok tekutín. Je dobre mať prehľad, kde sa po trase dá doplniť pitná voda. Pri dlhších cyklotúrach, hlavne za horúcich dní, odporúčam aspoň v jednej fľaši mať iontový nápoj. Jedlo je vhodné ľahko stráviteľné, s vyšším obsahom cukrov, na rýchly prísun energie, výborné sú banány. S jedlom počas cyklotúry je to samozrejme veľmi individuálne. Tí čo jazdia vyslovene športovo, už majú stravovací režim odskúšaný. Kto ide na pohodovú cykloturistiku a nevadí mu nejaké kilo na nosiči navyše, kľudne si zabalí kus chleba, konzervu alebo klobásku. Ja sa snažím jazdiť posledné roky naľahko a zvykol som si pred cyklotúrou dobre sa naraňajkovať a na cestu si beriem čo najmenej. Beriem len nejaké cereálne tyčinky a osvedčili sa mi energetické gély, tie ale odporúčam najskôr otestovať. Nie každému musí gél sadnúť a bolesť brucha počas cykloturistického výletu nepoteší.
– Náhradné oblečenie je nevyhnutné pri viacdennej cykloturistike, ale hodí sa aj na jednodenný náročnejší výjazd. Vetrovku som už spomínal, ale dobre je mať so sebou aj jedno náhradné tričko – odporúčam tzv. aktívne termotričko a jedny náhradné ponožky. Samozrejme pri viacdennom cyklovýjazde si treba zobrať toho viacej. Ja osbne si vždy jednu takúto sadu dám do nepremokavého obalu, aj keď si myslím, že mám nepremokavú cyklotašku. Nie je nič príjemnejšie, ako si po poriadnej búrke, keď vám ločká voda v topánkach, môžete vytiahnuť suché termooblečenie a ponožky. Keď máte mokré nohy, nepoteší ani kamarátom ponúknutá ploskačka :-).

Tašky na bicykel

Ruksak alebo taška na bicykel?

– Do čoho sa zbaliť. To samozrejme závisí, či idete na jeden, či viac dní a tiež od terénu, v akom budete jazdiť. Ak jazdíte po spevnených cestách, nie je problém dať si na nosič bicykla aj veľké cykloturistické tašky. Pri jazde po náročnejších lesných terénoch už môže byť ťažký bicykel horšie ovládateľný. Ja na horskom bicykli nosím radšej kvalitný cykloruksak, ktorý mi chráni v prípade pádu chrbát. Ale viacdenná cykloturistika mi vyhovuje viac na gravel bicykli a vtedy volím tašky na bicykel. Niekedy som používal nošič s taškami, ale zistil som, že taška na riadítka a väčšia podsedlová taška mi vyhovujú viac. Samozrejme nemôžem mať so sebou spacák a stan, takže každý deň sa musím dostať niekam, kde nájdem nejaké ubytovanie s posteľou. Ale to už sa vždy musíte rozhodnúť, aký cykloturistický výlet chcete absolvovať. Určite má svoje čaro mať všetko so sebou na bicykli a byť úplne nezávislý od toho, kam v ten deň došliapete. A zase keď ste „naľahko“, nemáte problém aj s cyklotúrou, kde treba občas bicykel niesť na pleci. Ak sa však chcete cykloturistike venovať trochu vážnejšie a podnikať aj viacdenné cyklotúry, vyberte si radšej trochu drahšie, ale kvalitné cyklotašky. Dôležité je, aby taška bola nepremokavá, prípadne aby mala ochranný poťah, ktorý si na ňu v daždi natiahnete. Treba dať pozor na kvalitu prešitia a kvalitu použitých zipsov. Nie je nič príjemné, keď sa vám počas cyklotúry rozpára šev, alebo zasekne na cyklotaške zips. Kvalitných tašiek je už aj v slovenských cykloobchodoch dostatok, takže si určite vyberiete.
– Nezabudnite si doklady, peniaze sa vždy zídu, cykloprilbu, cyklistické rukavice a kvalitné okuliare sú samozrejmosťou. Toto by mali byť tie najnutnejšie veci. Samozrejme, nakoniec vždy niečo chýba, alebo sa cestou stratí, ale aspoň je potom po návtrate na čo spomínať. Prajeme veľa krásnych cykloturistických zážitkov, dobré počasie, ohľaduplných šoférov a šťastný návrat z každej cykloturistiky!

Prečítajte si tiež :

Čo robiť ak vás zastihne búrka na cyklotúre v horách >>

Pitný režim pri cyklistike >>

Ak sa vám článok páčil, kliknite: