Cyklistická prilba Alpina Rootage EVO – recenzia

Cyklistická prilba - Alpina Rootage Evo

Cyklistická prilba ktorá padne do oka každému a ochráni hlavu takmer ako integrálka? S prilbou ALPINA Rootage EVO zabudnete na nadmerné potenie hlavy!
Pekný dizajn, vysoká ochrana hlavy, výborné odvetranie a kvalita na prvom mieste? To vystihuje model cyklistickej prilby Rootage EVO od spomínanej značky ALPINA. Medzi horskými cyklistami je najpopulárnejšia tzv. malá cyklistická prilba, ktorá siaha od čela po zadnú časť hlavy, tá ktorú poznáme všetci. Výrobcovia vyvíjajú helmy ktoré čo najviac chránia hlavu a tak predlžujú prilby tak, aby zakryli čo najviac zadnú časť hlavy (temenná kosť) ktorá pri páde v horskom teréne je riziková. Ak ostaneme pri značke ALPINA tak ako príklad poslúži model Rootage. Ale čo tak si vybrať cyklistickú prilbu s iným dizajnom, za ktorý sa bude každý otáčať a chráni hlavu ešte omnoho viac? V tomto článku si rozoberieme enduro prilbu ALPINA Rootage EVO.

Prečo práve cyklistická prilba Alpina Rootage Evo?

Po celý čas, čo sa venujem horskej cyklistike som mal k dispozícii iba spomínanú malú prilbu a veľkú cyklistickú prilbu (zjazdová full face). Malú prilbu som využíval pri ľahšom trailovom jazdení a veľkú prilbu v bikeparku alebo enduro pretekoch, kde je povinnosť takúto prilbu mať. Stále mi však chýbal akýsi medzistupeň týchto kategórii prilieb. Všetko má svoje výhody a nevýhody. S malou prilbou sa oveľa komfortnejšie šľape do kopca, ale pri zjazde nepociťujem dostatočný pocit ochrany, pri veľkej prilbe je to presne naopak. Počas horúcich letných dní bicyklovať s veľkou cyklistickou prilbou je doslova za trest a tak som si začal hľadať, ako tento problém vyriešiť. Našiel som dva spôsoby. Cyklistická prilba s predĺženou ochranou až po uši alebo full face prilba s možnosťou odobratia časti, ktorá chráni bradu. Keďže som typ jazdca, ktorý rád jazdí ”naľahko” bez zbytočností, tak môj favorit bol jasný.

Cyklistická prilba Enduro Alpina Rootage EVO
Cyklistická prilba Enduro Alpina Rootage EVO – bočný záber.

Prvý dojem

Keď som otvoril krabicu, tak som si hneď všimol mohutnú stavbu prilby, ktorá sa samozrejme prejavila na hmotnosti 510 g. Som jazdec, ktorému pár gramov naviac nevadí, no nájdu sa aj takí jazdci, ktorým to môže robiť problém. Po prvom dotyku som pocítil kvalitu cyklistickej prilby Alpina Rootage EVO. ALPINA použila materiály ako napríklad EPP ktorý nestráca svoj ochranný účinok ani po viacerých nárazoch. Prilba je ”omrknutá” tak poďme si ju nasadiť. Pri prvom nasadení ide hlava ťažšie cez časť prilby, ktorá chráni uši, no tak to má byť aby prilba perfektne sadla na hlavu.

Cykloprilba Enduro Alpina Rootage EVO z predu
Cykloprilba Enduro Alpina Rootage EVO – záber z prednej strany.

Komfort cyklistickej prilby Rootage Evo

Hneď po kvalite ochrany je dôležitý komfort ktorý zaisťuje celkový dojem z prilby. U cyklistickej prilby Rootage Evo sa o to starajú vypchávky, ktoré sú prichytené suchým zipsom a sú umiestnené osobitne po častiach. Musím pochváliť lícne vypchávky ktoré sú hrubšie a veľmi príjemné na dotyk. Prichytené sú plastovým pinom a počas jazdy ma nijako neovplyvňujú. Môj celkový dojem z cyklistickej prilby ešte dopĺňa perfektná vychytávka a to možnosť vertikálneho nastavovania kolieska, ktorým doťahujeme prilbu. Ja som si koliesko dal do strednej polohy, to hlavu viac ”podoberie” čo zvýši komfort a pocit bezpečia. Ďalšou nemenej dôležitou vychytávkou je spôsob zapínania prilby. V tomto prípade ALPINA použila veľmi jednoduchý systém zapínania prilby pomocou plastového klipu ktorý sa bez problémov rozopne pomocou jednej ruky.

Dizajn prilby

Neodmysliteľnou súčasťou pri výbere cyklistických prilieb je dizajn. Ako som v úvode článku spomínal, cyklistická prilba ALPINA Rootage EVO je prilba, ktorá má stále atypický vzhľad pretože takýto typ prilieb nie je natoľko rozšírený, že ich vidíme každý deň ako bežné prilby. ALPINA vyrába 3 farebné typy tohto modelu. Na fotkách môžete vidieť model s farebným označením dirt blue, ďalej je v ponuke čierna matná a coffee-grey matná. Čo sa týka veľkostí, môžete si vybrať veľkosť M (52-57cm) a L (57-62cm).

Profilový záber - cyklistická prilba Alpina Rootage EVO
Profilový záber cyklistickej prilby Alpina Rootage EVO.

Vetranie

Možno niektorí z vás sa radia pravidlom- čím viac vetracích otvorov = tým lepšie odvetrávanie. To je chyba a to neplatí. Prilba disponuje sedemnástimi vetracími otvormi, no dôležitejšie je nasmerovanie vetracích otvorov tak, aby čo najviac vzduchu prúdilo do prilby z prednej časti a vzadu aby sa nezdržiaval a nepotila sa nadmerne hlava. To táto prilba spĺňa aj keď nie ”ukážkovo”. Predsa len je to mohutná enduro prilba a v tejto kategórii je dôležitejšia ochrana než vetranie, ale medzi enduro prilbami v tejto kategórii obstála perfektne.

Úchyt kamery na prilbe

Pre mňa ako videotvorcu táto možnosť potešila. Spočiatku som hľadal miesto kde nalepiť držiak na vrchu cyklistickej prilby ale neskôr som si všimol vopred vyznačené miesto pre nalepenie pod šiltom čo ma veľmi potešilo. Už aj v ALPINE došlo, že záber z pohľadu jazdca je oveľa lepší. Pri vysokej hmotnosti kamery (158g) sa mi stáva, že pri nerovnomerne rozloženej váhe mi prilba doslova na hlave lietala, no v tomto prípade to nemôžem tvrdiť. Ak použijeme okuliare motokrosového štýlu, s ktorými je prilba kompatibilná, tak dosiahneme minimálny nepríjemný pohyb prilby, ktorý pri jazde ani nevnímam.

Pre koho je cyklistická prilba Alpina Rootage Evo určená

Myslím si, že už na prvý pohľad je jasné, pre koho je táto cyklistická prilba určená. Výrobca ju pripravil pre ťažké enduro trate, hraničiace so zjazdom. Dôkazom toho je aj kompatibilita so zjazdovými okuliarmi motocrossoveho štýlu, ktoré sú u jazdcov v tejto kategórii veľmi obľúbené. Ak vás láka takýto terén a na kopec sa ide za svoje, tak jednoznačne odporúčam takúto prilbu. Pre začínajúcich a mierne pokročilých jazdcov si myslím, že takýto typ cyklistickej prilby bude zbytočný. V tomto prípade bude podľa mňa stačiť bežná trailová prilba.

Richard Guth - cykloprilba Alpina Rootage EVO
Richard Guth s cykloprilbou Enduro Alpina Rootage EVO.

Poďakovanie

Na záver by som sa chcel poďakovať e-shopu Život s bicyklom za poskytnutie tejto prilby na test. Cyklistická prilba Alpina Rootage EVO mi naďalej bude chrániť hlavu počas celej sezóny na rôznych enduro singletrailoch.

Richard Guth

*****

Ak vás prilba zaujala, môžete si pozrieť podrobnejší popis, ostatné farby, prípadne si prilbu zakúpiť aj v eshope Život s bicyklom .

Plusy
  • kvalita
  • celkový komfort
  • možnosť uchytenia kamery
  • jednoduchý spôsob upínania pomocou plastového klipu
  • dizajn
  • pomer cena/výkon
Mínusy
  • hmotnosť
  • šilt s ktorým sa nedá manipulovať, no je to kvôli prichyteniu kamery
Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *