Montáž lanka radenia a otočného radenia na bicykel

Tento článok od firmy ParkTool popisuje montáž lanka radenia na bicykel u rôznych typov lankových radení.

KTORÉ NÁSTROJE BUDETE POTREBOVAŤ?

Montážny stojan
Imbusové kľúče

1. Otočné radenia SRAM®

Otočné radenia SRAM® sa bežne nazývajú Grip-Shift. Radenie sa montuje na riadítka medzi brzdy a gripy. Radenie na riadítkach môžete otáčať, takže radiace lanko z neho vystupuje bez zásahov.

Existujú rôzne generácie radení Grip-Shift a inštalácia radiacich laniek sa môže rovnako líšiť. Prezrite si bližšie radenie, jeho krytku a vnútro. Pretočte radenie do pozície, v ktorej je lanko najmenej napäté. Odstráňte krytku (viď obrázok). Odpojte lanko od vyrovnávacích prevodov. Kryt radenia dajte nabok a stlačte lanko tak, aby sa odpojilo od radenia.

Niektoré modely môžu mať nad koncom lanka malú nastavovaciu skrutku. Na odstránenie takejto skrutky použite inbusový (šesťhranný) kľúč.

V niektorých modeloch SRAM® môže byť lanko pridržiavané malou klipsňou. Na otvorenie takejto klipsne použite malý skrutkovač a vytiahnite koniec lanka.

2. Montáž lanka radenia – SHIMANO® STI radiace páčky

Radenia Shimano® už vyšli v niekoľkých generáciách, ktoré sa líšia spôsobom pripojenia laniek. Na tele radenia sa môže nachádzať krytka, ktorá musí byť odstránená. Existujú krytky, ktoré sa dajú vybrať ako aj krytky, ktoré sú pripevnené závitom. Ak máte veko, dajte ho preč. Pretočte radenie do pozície, v ktorej je lanko najmenej napäté. Odpojte lanko od vyrovnávacích prevodov. Obal radenia odložte nabok a stlačte lanko tak, aby sa odpojilo od radenia.

Montáž lanka radenia Shimano STI

Radenia XTR® a XT® môžu mať aj krycí pliešok. Na odmontovanie dvoch skrutiek použite krížový skrutkovač (Philips), veľkosť č.1 alebo 0. Skrutky sú dosť malé, takže postupujte opatrne. Pomôže, ak si bicykel obrátite dole hlavou tak, aby hlavičky skrutiek smerovali smerom nahor.

Shimano STI radenie

Lanko je pridržiavané tak, že sa dá ľahko odmontovať. Medzi nastavovacím valcom a telom sa nachádza štrbinka. Točte valcom dovtedy, kým nie sú štrbinky v rovine a potlačte lanko smerom hore a von. Do otvoru a nastavovacieho valca nainštalujte nové lanko. Pripevnite plieškom a zaskrutkujte. Uťahujte skrutky, kým súčiastky nebudú priliehať, ale zároveň dajte pozor na to, aby ste to neprehnali.

Lnko radenia Shimano STI

3. Integrované radenie SHIMANO® XTR RAPID RISE

Zabudované radenie Rapid Rise má krytku, ktorú je potrebné odstrániť. Na odmontovanie malých skrutiek, ktoré držia kryt lanka, použite malý krížový skrutkovač (Philips).

Zatlačte jemne ale pevne zároveň na kryt lanka smerom von. Kryt môže byť nasadený dosť tesne. Nesnažte sa kryt vytiahnuť, len ho tlačte smerom von.

Hlavica prevodového lanka sa nachádza v držiaku. Manipulujte radením tak, aby ste sa dostali ku koncu lanka, ktorý je treba vytiahnuť hore a von. Namontujte nové lanko. Kryt zasuňte naspäť na svoje miesto. Vymeňte skrutku krytu.

4. Radenie SHIMANO® REVOSHIFT

Radenie rady Revoshift je otočné. Na odstránenie radiaceho lanka je nutné radenie sčasti rozobrať. Radenie je na riadidlá pripevnené pomocou upínacej jednotky.

radenie shimano revo shift
RADENIE REVO SHIFT

Pretočte radenie do pozície, v ktorej je lanko najmenej napäté. Otáčajte radením smerom dopredu, z pohľadu jazdca. Odpojte lanko od vyrovnávacích prevodov a odstráňte obal z tela radenia.

Lanko je k telu radenia prichytené malou skrutkou. Táto skrutka sa nachádza na vrchnej časti tela prevodov smerom k prednej časti bicykla. Je na vnútornej strane radenia, v otočnej časti. Na jej odstránenie použite malý krížový (Philips) skrutkovač, napríklad veľkosť SD-0.

radenie shimano revo shift skrutka
ODSTRÁŇTE SKRUTKU KRYTU

Kryt je z plastu, takže buďte opatrní a nebuďte drastickí. Prednú stranu krytu bude možné zdvihnúť, ale nerobte to, pretože v tomto momente bude kryt náchylný na zlomenie.  Zadná časť krytu je výčnelkom prichytená k telu radenia. Vzadu v radení pri spoji skúste tenkou čepeľou alebo úzkym nástrojom kryt vypáčiť. Potom zdvihnite zadnú časť krytu.

Použite malý ostrý predmet na vybratie hlavičky lanka z lôžka v radení. Potiahnite staré lanko a vyberte ho z radenia. Do priestoru v tele radenia nainštalujte nové lanko. Ešte než dáte naspäť kryt a zaistíte ho skrutkou sa presvedčte, že lanko je umiestnené správne a nie je pokrivené.

radenie shimano revo shift montáž

5. Inštalácia lanka do radenia cestných bicyklov integrovaného do brzdovej páčky

Lanko sa pripája na radenie prestrčením cez malé lôžko, ktoré sa nazýva pivot radenia. Občas je náročné ho vidieť. Začnite otočením radenia tak, aby bolo lanko čo najviac uvoľnené. Koncovú časť lanka prestrčte cez pivot smerom von a ťahajte až kým nebude vonku celé.

6. Páčky SHIMANO 7900

Uvoľnite bowdeny laniek spod radenia. Vytiahnite gumový kryt, čím sprístupníte otvory pre lanká na vonkajších hranách každého z radení. Meňte polohu malej páčky niekoľkokrát, až kým nebude lanko ukotvené v správnej pozícii.

Radenie Shimano 7900
ODKRYTE UMIESTNENIE LANKA POD GUMOVÝM KRYTOM

Koniec lanka pretiahnite cez ukotvenie a von na vrchnú stranu radenia. Výstup radiacich laniek môže byť podľa dvoch možností. V prvej smeruje lanko s bowdenom do prednej časti riadítok. V druhej smeruje vonkajšia drážka lanko s obalom do zadnej časti riadítok. Brzdové lanko má výstup z vnútorného otvoru.

Lanká radenia Shimano 7900
TENŠIE RADIACE LANKO SMERUJE Z VNÚTORNEJ DRÁŽKY. HRUBŠIE BRZDOVÉ LANKO SMERUJE Z BRZDOVÉHO OTVORU.
Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *