Odvzdušnenie hydraulických bŕzd Shimano na bicykli

Odvzdušnenie bŕzd Shimano na bicykli

Odvzdušnenie bŕzd na bicykli nie je nič komplikované. So sadou na odvzdušnenie bŕzd a pri troche znalosti viete svojim brzdám prinavrátiť ich plnú funkčnosť do 25 minút. Navyše si ušetríte čas aj peniaze, zatiaľčo si zdokonalíte užitočnú zručnosť. Kotúčové brzdy totiž nájdeme už takmer na každom trošku lepšom bicykli. Pri ich vysokej účinnosti a spoľahlivosti v akomkoľvek počasí a teréne do nich veľmi vŕtať nemusíte. Ale aj oni si z času na čas vyžadujú servisovanie. 

Dva najčastejšie úkony, ktoré si hydraulické brzdy pravidelne vyžadujú je: 

  • výmena opotrebovaných doštičiek a
  • odvzdušnenie brzdového hydraulického systému, čomu sa budeme venovať.

Ako zistíte, že je potrebné odvzdušnenie bŕzd

Výbava na odvzdušnenie hydraulických bŕzd bicykla
Výbava na odvzdušnenie bŕzd bicykla – brzdová kvapalina, sada na odvzdušnenie bŕzd, náradie a odmasťovací prípravok.

Čas na odvzdušnenie bŕzd sa prejavuje tým, že brzdová páčka začína mať tzv. gumený alebo dlhý chod, než vám začne zaberať. Aby bolo používanie takýchto bŕzd bezpečné, najprv je potrebné skontrolovať brzdový systém, či brzdová kvapalina odniekiaľ nevyteká. Keď nie, tak je potrebné jeho odvzdušnenie, to znamená výmenu starej hydraulickej kvapaliny za novú. Určite by ste nemali jazdiť na bicykli, ktorého brzdová páčka sa pri brzdení už takmer dotýka riadidiel. Pre zachovanie max. bezpečnosti a najvyššieho bodu varu brzdovej kvapaliny sa ju odporúča meniť raz za dva roky. Pri intenzívnom alebo pretekárskom bicyklovaní sa ju odporúča meniť aj každý rok.

Prepis videa: Odvzdušnenie hydraulických bŕzd Shimano – postup

Filip: V dnešnom videu si ukážeme ako správne odvzdušniť hydraulické brzdy Shimano na bicykli. Dôvodom na odvzdušnenie hydraulických bŕzd môže byť viacej. Najčastejším znakom zavzdušnenej brzdy je, že brzdová páčka začína mať tzv. gumený alebo predĺžený chod. Tiež je potrebné odvzdušniť brzdový hydraulický systém, pokiaľ meníte brzdovú hadičku, alebo sú v systéme netesnosti, popraskané tesnenie, kedy sa vám do brzdy dostane vzduch a brzda nefunguje, tak ako má. Tiež je dobré vymeniť starú brzdovú kvapalinu za novú raz za dva roky.

Čo potrebujem na odvzdušnenie bŕzd bicykla?

Na odvzdušnenie hydraulickej brzdy bicykla budeme potrebovať:

  • brzdovú kvapalinu alebo hydraulický minerálny olej
  • sadu na odvzdušnenie bŕzd – obsahuje striekačku, hadičku a odvzdušňovací lievik
  • zarážku valčekov – ktorý sa dáva medzi brzdové piestiky počas odvzdušňovania
  • náradie – v našom prípade na uvoľnenie brzdovej páčky a odvzdušňovacích skrutiek 7 mm kľúč a inbusové kľúče 5 mm a 2,5 mm na vybratie brzdových platničiek, kombinačky a prípravok na roztiahnutie brzdových valčekov
  • odmasťovací prípravok – spolu s handrou alebo papierovými utierkami
  • ochranné prostriedky – brzdová kvapalina je agresívna, preto je dobré chrániť pred ňou pokožku aj povrch bicykla.

Pokiaľ niečo z tohto náradia nemáte doma vo vašom servise, môžete si to objednať na našom Eshope Zivotsbicyklom.sk.

Pred samotným odvzdušnením skontrolujeme celý brzdový systém vrátane hadičiek brzdovej páčky a strmeňa, či niekde nevyteká hydraulický olej. Pokiaľ nájdete niečo poškodené, najprv závadu odstráňte. Ak je všetko v poriadku, môžeme prejsť na samotné odvzdušnenie.

Ako odvzdušniť brzdy Shimano na prednom kolese

1. Dáme dole predné koleso.

2. Vyberieme brzdové doštičky. Brzdové doštičky sú zaistené poistkou, ktorá je zaskrutkovaná pomocou plochého šrubováka alebo imbusového kľúča s číslom 2, 2 1/2 alebo 3. V našom prípade máme klasickú poistku, ktorá je zahnutá, takže potrebujeme kombinačky, ktorými ju narovnáme, vytiahneme a vyberieme brzdové doštičky. Aby sme počas odvzdušňovania brzdového hydraulického systému nevytlačili brzdové valčeky, aby nám nevytiekla brzdová kvapalina, vložíme do prázdneho priestoru brzdových doštičiek zarážku valčekov. V prípade, že zarážka tam nechce vojsť, použijeme prípravok na roztlačenie brzdových piestikov. Ak taký prípravok nemáte, môžete použiť montpáky alebo očkový kľúč veľkosti 17. Po roztiahnutí brzdových piestov medzi nich vložíme žltý poistný blok a zaistime si ho poistkou, aby nám nevypadol.

Výber brzdových doštičiek bicykla pred odvzdušnením bŕzd
Vybratie brzdových doštičiek pred vložením zarážky valčekov a odvzdušnením bŕzd bicykla.

3. Pomocou imbusového klúča si uvoľníme brzdovú páčku bicykla a narovnáme ju do vodorovnej polohy, aby nám gravitácia pomohla pri odvzdušňovaní a vzduch nám išiel smerom hore a neostal v naklonenej časti páčky.

Pred odvzdušnením bŕzd narovnáme brzdovú páčku
Pred odvzdušnením narovnáme brzdovú páčku bicykla do vodorovnej polohy.

4. Keď máme brzdovú páčku narovnanú, môžeme pristúpiť k odskrutkovaniu odvzdušňovacej skrutky. Použijeme na to v našom prípade 2 1/2 mm imbusový kľúč. Pri odkrúcaní dávame pozor, lebo na tejto skrutke sa nachádza gumové tesnenie, tak aby sa vám nestratilo alebo neroztrhlo pri manipulácii. Namiesto odvzdušňovacej skrutky našrubujeme odvzdušňovací lievik, pri ktorého šrubovaní treba byť opatrný, aby ste nestrhli pri jeho zaťahovaní závity, lebo je vyrobený z plastu.

Vybratie odvzdušňovacej skrutky brzdového hydraulického systému
Vyberieme na brzdovej páčke bicykla odvzdušňovaciu skrutku hydraulického systému.

5. Do striekačky natiahneme brzdovú kvapalinu, v našom prípade to je minerálny olej od Shimana. Pri naťahovaní brzdovej kvapaliny dávame pozor, aby nám nevznikali zbytočne nové vzduchové bubliny. Striekačku naplníme zhruba do 3/4 jej objemu. Keď máme v striekačke brzdovú kvapalinu, nasadíme na ňu hadičku, otočíme ju nasávacím otvorom hore a vytlačíme z nej prebytočný vzduch, aby sa nedostal do brzdového systému.

Naťahovanie brzdovej kvapaliny Shimano do striekačky
Naťahovanie minerálneho oleja Shimana do striekačky.

6. Keď máme striekačku s brzdovou kvapalinou pripravenú, dáme si dole gumenú záslepku z nášho strmeňa, ktorá slúži ako ochrana proti prachu a nečistotám. Následne hadičku na striekačke zasunieme na odvzdušňovaciu skrutku. Pomocou 7 mm kľúča odvzdušňovaciu skrutku uvoľníme a začneme pomaly tlačiť novú brzdovú kvapalinu do brzdového systému. Tým ako tlačíme do systému novú kvapalinu, sa stará, špinavá a zavzdušnená kvapalina začne vytláčať a hromadiť v odvzdušňovacom plastovom lieviku, ktorý sme v bode 4. nainštalovali.

7. Keď máme brzdovú kvapalinu v systéme, zaistíme zaisťovaciu skrutku. Predtým než dáme von lievik je dobré niekoľkokrát jemne poťukať po páčke, čo môže pomôcť uvoľniť zaseknutý vzduch. V našom prípade sme tam už nemali žiadne vzduchové bublinky, takže môžeme odšrubovať odvzdušňovací plastový lievik. Samozrejme, starú brzdovú kvapalinu, prípadne minerálny olej zrecyklujeme tak, ako sa má.

Uvoľníme zaseknutý vzduch v brzdovom systéme bicykla
Uvoľníme zaseknutý vzduch v brzdovom systéme bicykla a odšrubujeme odvzdušňovací plastový lievik so starou brzdovou kvapalinou.

8. Nasadíme a zašrubujeme naspäť odvzdušňovaciu skrutku páčky, kde si dáme pozor na tesnenie, kt sa snažíme pred zašrubovaním posunúť čo najbližšie k lavičke, aby neostalo na závite a pri šrubovaní sa nepoškodilo.

9. Keď máme brzdu odvzdušnenú, je potrebné ešte celý brzdový systém odmastiť, aby sa brzdová kvapalina nedostala na kotúč alebo brzdové doštičky. 

10. Ako posledné vrátime na miesto strmeňa gumovú prachovku, vrátime brzdovú páčku do pôvodnej polohy a osadíme naspäť brzdové doštičky. 

11. Následne odskúšame, či je brzda plne funkčná a to tak, že stlačíme brzdovú páčku. Ak nám ide brzdová páčka k riadidlám ako predtým, tak je potrebné tento proces odvzdušnenia bŕzd opäť zopakovať. Pokiaľ je páčka tvrdšia a má pevnejší chod, tak sa nám odvzdušnenie hydraulickej brzdy Shimano na bicykli podarilo.

Odvzdušnenie bŕzd Shimano na bicykli
Odvzdušnenie bŕzd Shimano na bicykli je za nami.

______________________________________

Dúfam, že vám video o odvzdušnení bŕzd pomôže. Ak áno, kľudne pridajte svoj komentár, like alebo odber a poprípade môžete informácie aj zdielať, aby sa aj iní naučili, ako si svojpomocne odvzdušniť brzdový systém na bicykli.

Nezabudnite nám dať vedieť, ako sa vám nasledoval postup vo videu a ako ste spokojný s konečným výsledkom.

Tím Život s bicyklom

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *