Elektrobicykle – Shimano STePS vs Bosch vs Yamaha – v čom je rozdiel?

Shimano STePS elektrobicykle

Je lepší elektrobicykel s motorom Shimano STePS, Bosch, či Yamaha? Napriek tomu, že elektrobicykle čoraz rýchlejšie dobývajú trh, pre väčšinu ľudí sú stále pomerne novým teritóriom. Aj ak možno budete poznať názvy, skrývajúce sa za touto technológiou, poznáte rozdiely v typoch a značkách motorov a viete, pre ktorý sa rozhodnúť?

Pokiaľ nie, ste na správnom mieste! Máme pre vás úplné zmapovanie rozdielov medzi značkami Bosch, Yamaha a novým systémom STePS od Shimana. Pripravíte sa tak na kúpu vášho prvého (alebo ďalšieho!) elektrobicykla.

Módy jazdy

Bosch, Yamaha aj Shimano disponujú rôznymi módmi jazdy, ktoré môžete meniť podľa toho, akú úroveň pomoci chcete počas vašej jazdy:

Shimano STePS Bosch Yamaha
Off: Úplné vypnutie, bez digitálnej obrazovky. Off: Žiadna podpora, prístup ku všetkým zabudovaným počítačovým funkciám OFF: Umožňuje jazdu bez použitia podpory výkonu, funkcie prevodov ostávajú funkčné.
Eco: dojazd ca 150 km – úroveň podpory je 70% vášho výkonu pri pedálovaní Eco: Efektívna, optimálne dostatočná podpora pre maximálne rozpätie (% podpory v závislosti na systéme Bosch eBike) +ECO: Podpora módu +Eco bude približne o 30% dlhšia ako pri móde Eco.
Normal: 100 km –  úroveň podpory je 150% vášho výkonu pri pedálovaní Sport: Okamžitá, veľmi výkonná podpora pre športovú jazdu, či už horskú alebo cestnú jazdu (% podpory v závislosti na systéme Bosch eBike) ECO: Šetrí energiu pre dlhú stacionárnu (ustálenú) jazdu. Najlepšie funguje pri ustálenej jazde po rovnej ceste.
High: 70 km – úroveň podpory je 230% vášho výkonu pri pedálovaní Turbo: Priama, maximálna podpora pri najvyšších kadenciách pre ambicióznu, športovú jazdu (% podpory v závislosti na systéme Bosch eBike) STD: Vyhovuje rozsahu silovej aj ustálenej jazdy. Odporúča sa pre každodenné použitie.
    High: Poskytuje silnú a stálu podporu. Perfektné pri jazde do kopca.

Existuje nejaká výhoda v tom, ak máme viacero módov jazdy?

Toto je ťažká otázka už len preto, že záleží na spôsobe vašej jazdy…Povedzme, že sa chcete vybrať do kopcov po prvýkrát (alebo po prvýkrát po dlhšom čase), prípadne ste sa rozhodli si jazdením vybudovať fyzickú kondíciu v dlhých vzdialenostiach. V takýchto prípadoch pre vás bude príťažlivý motor Yamaha s viacerými módmi. Jednoducho preto, že budete môcť predĺžiť výdrž vašej batérie tým, že znížite podporný mód, čím dosiahnete dlhší dojazd a zároveň vyššiu úroveň fyzičky.

Tým ale nechceme povedať, že menej módov je na škodu! Systémy Shimano STePS a Bosch majú všetky 3 módy, čiže ich budete môcť využívať presne ak je popísané vyššie. Nebudete disponovať spomínaným extra ECO+ módom, o ktorom by ste si aj tak možno mysleli, že ho nikdy nevyužijete. Skvelou vlastnosťou systému Shimano STePS je to, že pri zastavení si automaticky podradí, čím vám dodá silu navyše, zabezpečujúc hladší štart; toto je zabezpečené bez toho, aby bolo nutné označenie ako „extra mód“.

Výkon batérie a jej výdrž

Všetky systémy elektrických bicyklov od Shimano, Bosch a Yamaha sú pomerne dosť vyrovnané, či už porovnáme napätie ich batérií, ich výdrž, nabíjačky a dobu nabíjania. Jediným menším rozdielom sú rozmery/hmotnosť, kde je Bosch najľahší, nasledovaný Shimano a v tesnom závese je Yamaha. Tieto porovnania samozrejme závisia od typu bicykla a systému elektrobicykla, ktorý si zakúpite, takže si zistite špecifiká všetkých elektrobicyklov, aby ste si ich mohli riadne porovnať.

Porovnanie motorov Shimano STePS – Bosch Performance CX – Yamaha PW-X

Ak hľadáte ten najvýkonnejší systém pre eBike, ktorý je k dispozícii, prezrite si tabuľku nižšie, ktorá porovnáva systémy s najlepšími ukazovateľmi spomedzi všetkých od daného výrobcu :

  Shimano STePS MTB Bosch Performance CX Yamaha PW-X
Max krútiaci moment 70nm 75nm 70nm
Max pohon 300% 300% 280%
Výkon 250w 250w 250w

 

Displeje používané na elektrobicykloch

Každá zo značiek zobrazuje na displeji iné údaje pri rôznych typoch ich systémov, takže sa rozhodnite podľa toho, čo od displeja očakávate. Každý z displejov sa totiž stavia k tomu inak, a napriek tomu, že ich ponuky sú v zásade rovnaké, no v inom dizajne, takže skutočne závisí na vašich nárokoch…

Displeje systémov Bosch

Bosch disponuje najširšou paletou displejov a napriek tomu, že rôzne bicykle majú rôzne displeje (podľa typu bicykla a jeho špecifikách od výrobcu pre daný model), ich displejové jednotky si môžete kúpiť oddelene a zmeniť či vylepšiť tak vaše doterajšie nastavenie. 

Display elektromotorov Bosch

 • Bosch Purion – toto je najnovší dostupný displej, ktorý perfektne sedí hneď vedľa vašich riadidiel, takže na nich budete mať viac miesta a budete môcť jednoduchšie meniť módy jazdy.
 • Bosch Nyon – najpokročilejší model, ktorý má funkcie GPS, zobrazuje súčasnú rýchlosť, kadenciu a dokáže pracovať s veľa ďalšími funkciami, ktoré môžete ľahko pripojiť k vášmu smartfónu.
 • Bosch Intuvia – displej pozostávajúci z dvoch kusov s meničom módov, pripevneným hneď vedľa vašich riadidiel a hlavným displejom v strede tyče, vďaka čomu vidíte všetky informácie pohodlne a na veľkej obrazovke.

Displeje systémov Yamaha

Každý z dvoch dostupných eBike systémov od Yamahy má vlastný displej, ale, podobne ako pri Bosch, je možné displeje rôzne meniť za iné, ktoré Yamaha ponúka.

Display elektromotorov Yamaha

 • Yamaha PW-X: jednoduchý, odolný displej, ktorý sa dá elegantne umiestniť na riadítka a ktorý disponuje novým, ergonomickým prepínačom, ktorý si zachováva vysokú funkčnosť pri akomkoľvek type jazdy.
 • Yamaha PW LCD: navrhnutý pre všetky typy jazdenia s novým vertikálnym displejom, vďaka ktorému budú všetky informácie prehľadne na očiach. Prepínač je umiestnený hneď vedľa gripov, takže zmena módov je jednoduchá aj počas jazdy.
 • Yamaha PW  LED: displej jednoduchý aj na použitie, je určený pre tých, ktorým stačia nekomplikované riešenia a základné informácie.

Displeje systémov Shimano STePS

Shimano má len jeden displej pre každý z ich systémov STePS 6000 a STePS 8000 podľa toho, aký model bicykla je použitý: mestský (cestný) alebo horský. Oba disponujú praktickým prepínačom, ktorý je umiestnený blízko gripov, takže meniť módy budete môcť počas jazdy. Navyše, všetko, čo potrebjete vedieť, sa zobrazí na modernom cyklocomputri, umiestnenom na riadítkach. A čím sa tento systém líši? Môžete ho pripojiť na váš smartfón pomocou platformy E-Tube, ktorá vám umožní meniť nastavenia a prispôsobiť si ich cez počítač, smartfón alebo tablet.

Display elektromotorov Shimano STePS

 • Shimano STePS City: jednoduché prepínanie s počítačom umiestneným riadítkach, takže všetko budete môcť robiť počas jazdy.
 • Shimano STePS MTB: tenký displej s meničom prevodov di2 a prepínačom módov na jednom miestne s jednoduchou obrazovkou, ktorá je umiestnená paralelne k vášmu predstavcu.

Čo si myslíme my?

Výberom ktoréhokoľvek výrobcu nemôžete skutočne nič pokaziť, pretože všetci vyrábajú veľmi kvalitné eBike systémy so skvelým výkonom. Všetko sa to teda odvíja od toho, aký typ a model bicykla si chcete kúpiť, ale ak skutočne neviete, kde začať, môžete premýšľať na pár vecami…

 • Hľadáte bicykel, ktorým sa bude dať ľahko presúvať po meste a až tak vám nezáleží na konkrétnom motore? Akýkoľvek z uvedených systémov bude skvelý, spoľahnite sa, že výrobca bicykla vybral pre daný model ten najlepší eBike systém!
 • Chcete veľmi špecifický elektrický bicykel a máte trochu peňazí navyše, aby ste doň investovali? Skúste minúť trochu viac a rozhodnite sa pre systém Bosch PW-S – disponuje tým extra výkonom pre extrémnejšiu jazdu.
 • Chcete, aby bol váš bicykel plne kompatibilný s elektrickým radením prevodov? Zvoľte systém Shimano STePS, ktorý je perfektne integrovaný s ich komponentmi di2.

Stále si nie ste istí? Zarezervujte si skúšobnú jazdu na elektrickom bicykli u svojho obchodníka alebo vyskúšajte bicykle s motormi Shimano Steps v požičovniach elektrobicyklov v Liptovskom Mikuláši  alebo na Podbanskom pri hoteli Permon.

Zdroj: www.leisurelakesbikes.com

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *