Otestoval som Rock Machine Blizzard INT e90

Enduro s integrovanou batériou

Mal som možnosť vyskúšať si najvyšší model z ebikov značky Rock Machine Blizzard INT e90. Samozrejme, rád som ju využil a v nasledujúcich riadkoch vám ho priblížim.

Blizzard Int ilustracna

Blizzard INT e90 je vlastne prvý elektrický full tohto výrobcu.  Rock Machine vyrába elektrobicykle už niekoľko sezón, ale doteraz z hľadiska typu rámu to boli len hardtaily.

Rok 2018 to zmenil a na svete je prvý eFULL- Blizzard INT e90. Názov Blizzard pripomína, ze elektrický full vychádza konštrukčne z jeho klasického brata. Zadná stavba je vlastne pevný trojuholník a pružné spojenie so samotným rámom prebieha cez tzv. „virtuálny čap“, podobne ako na klasickom Blizzarde. Ak máte radi skratky, tak Rock Machine používa FPS, čo znamená Floating Pivot Suspension . Vďaka tomuto systému, je pruženie necitlivé na pedálovanie a brzdenie, ako sa ľudovo hovorí, že „neťahá za reťaz“. Za spomenutie ešte určite stojí, že elektrické Blizzardy majú jednu z najkratších zadných stavieb, len 434,4 mm. Aj vďaka tomu je bicykel ľahko ovládateľný a veľmi hravý.

 

K dispozícii sú dva modely

Čo sa týka výbavy, testoval som najlepšie vybavený model, ohodený naozaj kvalitnými a funkčnými komponentami. V krátkosti spomeniem: Predná vidla- Rock Shox Revelation so zdvihom 150 mm, zadný tlmič tej istej značky Deluxe RT DebonAir so zdvihom 140 mm, zadný menič je elektronický rady XT Di2 a tomu zodpovedá aj radenie, vo výbave aj nájdeme teleskoppickú sedlovku s diaľkovým ovládaním.

Samotný elektropohon zabezpečuje osvedčená a už preverená značka Shimano so svojím systémom STEPS. Testovaný Blizzard poháňa jeho výkonnejšia verzia- Steps E8000. Výkonnejšia znamená, že pri tom istom výkone 250 W, má zvýšený krútiaci moment až na 70 Nm. A počas jazdy je to naozaj cítiť.

eBlizzard môžete používať v troch režimoch podpory pedálovania a to, zoradené podľa sily podpory: ECO, TRAIL a BOOST. Dôležité je spomenúť, že kedykoľvek za jazdy môžete podporu vypnúť, stačí keď pohon prepnete do režimu OFF. Vtedy sa bicykel správa ako bežný, klasický bike bez elektromotora.

Režimy – stupne podpory

Vďaka nízkym vnútorným odporom vie jazdec aj s bežnou telesnou kondíciou, zajazdiť aj s vypnutou podporou a takto si šetríte batériu. Samozrejme, bavíme sa o jazde po rovine, ľahkom teréne, prípadne v miernom stúpaní, či v ľahkom protivetre. V ostatných prípadoch je potrebné zapnúť už podporu pedálovania a zvoliť si jeden zo spomenutých režimov podpory. Zo skúseností môžem povedať, že vo väčšine prípadov vystačíte s najslabším režimom ECO. Vtedy Vám aj najviac vydrží batéria. Režim TRAIL je o niečo silnejší, ako aj názov napovedá, je navrhnutý na rôzne terénne nástrahy, ale musím povedať, že pocitovo nie je veľký rozdiel medzi ECO a TRAIL. Keď však zapnete BOOST, tak to už nastanú veci. Tento režim je naozaj fakt silný a ako sa hovorí, že nepozná kopec. Nepripraveného človeka môže až zaskočiť svojou nekončiacou silou a výbušnosťou. Pozor si treba dávať hlavne na šmykľavých koreňoch stromov, či na kameňoch, vtedy zadné koleso môže nepríjemne prehrabnúť.

Pre koho je BOOST veľmi silný, alebo TRAIL príliš slabý, po pripojení bicykla na diagnostiku, je možné silu podpory jednotlivých režimov percentuálne meniť. A takto si viete Rock Machine eBlizzard nakonfigurovať podľa Vašich predstáv. Tento zásah Vám urobia v každej dobrej predajni vybavenej príslušnou diagnostikou na systém Shimano Steps.

Intuitívne radenie

Samotné prepínanie režimov prebieha pomocou páčok umiestnených na ľavej strane riadítok, páčky sa tvária akoby mali ovládať predný menič prevodov, ale ten na biku nehľadajte, lebo vpredu je len jedna píla. A musím povedať, ze s vhodne zvoleným počtom zubov. Vďaka spomenutým páčkam, je prepínanie režimov pohonu príjemné a intuitívne. Informácie o samotnom systéme vrátane aktuálnej rýchlosti, vzdialenosti, či dokonca aj kadencii nájdete na malom, ale dobre čitateľnom displeji, umiestnenom tiež na riadítkach. Pod displejom je jedno tlačidlo, ktorým prepínate jednotlivé zobrazované funkcie. Keďže Blizzard INT e90 používa zadný menič Di2, teda elektronický a je spojený s riadiacou jednotkou celého systému, na displeji si môžete prečítať aj zaradený prevodový stupeň.

Výdrž batérie

Ešte musím spomenúť batériu a jej výdrž. Ako už aj z priložených fotiek vidíte, Rock MachineBlizzard INT e90 má batériu integrovanú v ráme. Má kapacitu 504 Wh, alebo 14 Ah. Výrobca garantuje 1.000 nabíjacích cyklov. Samotné nabíjanie trvá 2- 5 hodín, podľa miery vybitia. Kedže je batéria vyrábaná modernou Li-ION technológiou, nie je potrebné dodržiavať nabíjacie cykly. Teda, nie je potrebné batériu nabiť na 100% a vybiť do nuly.- to práveže tieto typy batérii nemajú radi. Rovnako ako aj extrémne nízke a veľmi vysoké teploty.

Čo sa týka výdrže, resp. dojazdu batérie, pri úplnom nabití režim ECO ukazuje 98 km. Z mojich skúseností môžem povedať a keď to spriemerujem- počas testovania rôzne povrchy, silné kopce, ťažký terén, protivietor, asfalt, ale aj jazda s vypnutým pohonom a prevažne som používal ECO, tak batéria Vám vydrží v pohode 70 km. Ale toto je moje subjektívne hodnotenie výdrže batérie, pretože každý máme inú hmotnosť a aj iný jazdný štýl.

S bicyklom Rock Machine Blizzard INT e90 zažijete kopec zábavy

S týmto bicyklom a s týmto pohonom si užijete kopec zábavy a eBlizzard Vás vyvezie na také miesta a také kopce, kde by ste sa s bežným bikom neodvážili ani pomyslieť, to je fakt.

Na druhej strane, aj s takýmto elektrickým Blizzardom si viete dať páradne do tela a dobre si zatrénovať, stačí si len zvoliť ten správny režim podpory, alebo ho vypnúť, prípadne ísť singletrackom do kopca rýchlosťou 25 km/h niekoľko minút v kuse. Lebo aj to sa dá. Vy si vlastne neskôr uvedomíte, že tento bicykel Vám umožní ísť šialenou rýchlosťou nielen dole, ale aj hore- do kopca..    ….totálna fascinácia a veľký úsmev na ksichte.. 🙂

Za mňa palec hore!

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *