Výživové doplnky a regenerácia pri cyklistike

Výživové doplnky pri športe

Každý, kto sa venuje športu aspoň trochu výkonnostne vie, že regenerácia po preteku a medzi jednotlivými tréningami je veľmi dôležitá. Zlepšiť regeneráciu môžete predĺžením regeneračnej fázy. Tým ale odtrénujete menej jednotiek a niekedy to predĺženie ani nie je možné, či kvôli preteku, alebo víkendovej ťažšej túre. Pre zrýchlenie, ale hlavne skvalitnenie regenerácie organizmu po výkone je dôležitá strava, ktorú príjmete ihneď po výkone. A práve na dodanie tých najdôležitejších živín slúžia rôzne výživové doplnky.

Aké živiny potrebuje telo pri výkone

cestná cyklistikaCyklistika je vytrvalostný šport a organizmus pri takomto výkone spotrebuje hlavne sacharidy, ale aj aminokyseliny získané z bielkovín, vitamíny, minerály a ďalšie prvky. Preto je v čo najkratšej dobe po výkone potrebné telu tieto živiny doplniť. Inak sa regenerácia podstatne predlžuje a tréning môže mať doknca negatívny účinok na výkonnosť. Samozrejme, dôležité je dodať telu živiny aj pred výkonom a pri dlhšie trvajúcej námahe aj počas výkonu.

Dodať cukry je pomerne jednoduché. Ideálny je banán, med, prípadne energetické tyčinky či gély. Na doplnenie minerálov  počas výkonu je dobrá minerálka (nesýtená) alebo iontové nápoje. Pivko radšej až po výkone 🙂 Trochu zložitejšie je to s aminokyselinami. Hlavne po ťažkom výkone je potrebné telu dodať čím skôr esenciálne aminokyseliny. To sú také, ktoré si telo nedokáže samo vytvoriť. Dôležité sú hlavne aminokyseliny s rozvetveným reťazcom valín, leucín a izoleucín, označované skratkou BCAA. Najjednoduchší a najúčinnejší spôsob dodania je použiť výživové doplnky s obsahom týchto aminokyselín.

Výživové doplnky

výživové doplnky BCAANa trhu nájdete výživové doplnky rôznych firiem. Dôležité je vedieť na čo presne ich potrebujeme a aké je zloženie prípravku. To sa u rôznych výrobcov líši. Je rozdiel, či chcete dosiahnuť pri tréningu nárast svalovej hmoty, alebo doplniť energiu a ochrániť svaly pred katabolickým efektom. Ja sa venujem vytrvalostným športom, preto používam výživové doplnky určené pre cyklistiku, beh, plávanie a podobné športy. Najväčší rozdiel je asi pri zložení BCAA. Kým siloví športovci, uprednostňujúci nárast svalovej hmoty, používajú BCAA s vyšším obsahom leucínu oproti izoleucínu a valínu (4:1:1), lebo má anabolický účinok. Pre vytrvalostné športy to ale nie je dobrý pomer, lebo pri dlhodobej záťaži telo „spáli“ najviac valín. Táto aminokyselina je spomedzi tejto trojice v najväčšej miere využívaná ako zdroj energie. Preto používam BCAA s vyšším pomerom valínu – tiež v pomere 4:1:1, ale v prospech valínu.
Takýto produkt má v ponuke český výrobca X-IONT a samozrejme nájdete ho aj v našom e-shope. Ideálne je doplniť BCAA pred výkonom a ihneď po výkone. Ak idem túru dlhšiu ako 4 hodiny, či na bajku alebo na lyžiach, pridávam si jednu dávku aj do nápoja, čo pijem počas túry. 

Regenerácia po výkone. 

Na regeneráciu po výkone používam okrem BCAA aj regeneračný nápoj X-Iont X6. Hlavne pri viacdenných akciách, prípadne v prípravnom období, keď si dávam tvrdšie tréningy mi to pomáha. Väčšinou nemám čas sa venovať kvalitnej strave hneď po tréningu (inokedy tiež tomu veľa nedám 🙂 ), takže mi takéto riešenie šetrí čas a mám pocit, že dávam telu, čo potrebuje.

Pár slov o regeneračnom nápoji X6.

výživové doplnky X6Regeneračný nápoj X6 bol vyvinutý ako veľmi účinný nástroj pre regeneráciu organizmu. Určený je pre vrcholových športovcov pri fáze tréningu alebo po pretekoch. Doporučujem ho ale aj pre všetkých fyzicky aktívnych jedincov, ktorí sa o svoje telo starajú a chcú mu vrátiť to, čo vyčerpávajúcou aktivitou stratilo.

X-iont X6 obsahuje unikátnu kombináciu rýchlych aj pomalých cukrov a bielkovín pre komplexné doplnenie energie. Vďaka svojmu jedinečnému zloženiu predstavuje jeden z najúčinnejších nástrojov na zbavenie sa bunečného stresu. Obsahuje látky, ktoré prispievajú k rovnováhe bunkového metabolizmu a k zníženiu pocitu únavy : vápnik, horčík, riboflavín, thiamín, vitamíny B6, B12, C.

Načasovanie doplnenia energie po výkone

Často prehliadaný avšak kľúčový faktor pre regeneráciu. Vývoj regeneračního nápoja X-iont X6 je tak priamou reakciou na fakt, že väčšina športovcov a aktívne žijúcich ľudí sa venuje príjmu energie až 1h-1,5h po výkone a zároveň väčšina z nich nevolí vhodnú formu príjmu živín.

Maramureš tripExtrémny účinok X-iont X6 je zaručený jeho zložením a možnosťou jednoduchého príjmu v krátkom čase po výkone. Zabraňuje katabolizmu svalov a umožňuje okamžitý prechod organizmu z výkonu do regenerácie. Dnes si málo uvedomujeme, že katabolizmus svalov spôsobuje telu stres a tým ovplyvňuje ďalšie tréningy a športové zážitky. Regeneračný nápoj X-iont X6 maximálne urýchľuje regeneráciu a tým umožňuje minimalizovať efekt stresu a únavy na dalšie športové aktivity.

Samozrejme každý si vyberie výživové doplnky, ktoré mu vyhovujú. Niekto si radšej namieša vlastnú stravu po tréningu. Rozhodne ale nezabudnite, že ak má mať tréning účinok, potrebujete svoje svaly kvalitne kŕmiť :-).

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *