Rozhovor s Michaelom Van Den Hamom

Rozhovor so šampiónom

Michaelom Van Den Ham – kanadský šampión v cyklokrose

rozhovor s ním urobil redaktor blog.lezyne.com

Michael van den Ham, jazdí za Lezyne-om sponzorovaný tím Garneau-Easton p / b Transitions LifeCare a nedávno získal svoj prvý národný majstrovský cyklokrosový titul v Sherbrooke v štáte Quebec. Dosiahol ho po štyroch rokoch snaženia sa, hoci už mal titul U23 ako i postavenie najvyššie hodnoteného jazdca za posledné tri roky. Naposledy sme s Michaelom hovorili, keď sa umiestnil na 5. mieste na CrossVegas počas tradičnej výstavy Interbike. Popretekoch sme sa s ním urobili rozhovor znova, aby sme získali prehľad o jeho víťaznej jazde, ktorá mu dala česť nosiť „Maple Jersey“ (kanadský národný dres šampióna) na celý rok.

Michael van den Ham na štarte
Michael na štarte Kanadských majstrovstiev v cyklokrose. Foto Sebastian Bouchard

Lezyne: Blahoželáme k prvému Národnému titulu v kategórii Elite! Musel to byť úžasný pocit prísť do cieľa s 30 sekundovým náskokom.

Michael: Ďakujem! Áno, jedna z mojich najväčších obáv bola, že prídem k cieľovej rovinke s Geoffom Kabushom, pretože si nemyslím, že existuje rýchlejší špurtér ako on a tak mať pred cieľom nejaký náskok bolo v tomto prípade ideálom. Začal som posledné kolo asi s dvanástimi sekundami na Geoffa a úprimne, nie je to moc pohodlný náskok. Preto som do toho musel šliapať až do konca. To posledné kolo som cítil ako by bolo večné, ale keď som konečne udrel, natiahol som náskok pred ním, prišla obrovská úľava a úžasný pocit. Myslím, že som začal oslavovať už 200 metrov pred cieľom!

Stupeň víťazov
Stupeň víťazov na Kanadskom národnom šampionáte. Foto poskytnuté od tímu Garneau-Easton p/b Transitions LifeCare.

Lezyne: V roku 2013 si vyhral Národné majstrovstvá U23 a si posledné 3 roky jedným z top jazdcov v kategórii Elite. Cítil si tlak, ktorý by vyplýval z posledných 4 rokov, keď sa ti darilo?

Michael: Myslím, že som v minulom roku cítil väčší tlak a tiež si myslím, že celý tento tlak bol jednou z príčin prečo som mal v roku 2016 ťažký závod a skončil na 5. mieste. Tentokrát som sa sústredil menej na výsledok a viac na proces, ako prísť na štartovú líniu, čo najlepšie pripravený. Nielenže mi to pomohlo zostať sústredený počas celých pretekov, ale i zbaviť sa tlaku. Samozrejme, že ide o Národné majstrovstvá bolo niekde vzadu v mojej hlave, ale tento prístup mi umožnil sa sústrediť na každodennú robotu, nie len na jeden pretek.

Lezyne: Aká bola tvoja stratégia? Ísť do toho na plný plyn alebo obzrieť si favoritov, ako viacnásobného šampióna Geoffa Kabusha a dať si nejaký čas?

Michael: Niečo medzi tým! Občas si robím žarty, že som najhorší štartér v Severnej Amerike, ale mám najlepšie druhé kolo. Tento závod sa vyvíjal presne takto. Mal som pomalší štart a bol som zakopaný nejakých päť alebo šesť jazdcov dozadu, ale v druhom kole mi nohy začali fungovať. Cítil som sa dobre a vedel som, že som chcel Geoffovi narobiť problémy už na začiatku, takže som zaútočil hneď po prejazde štart /ciel v druhom kole a získal malý náskok s teoreticky tretím Markom McConnellom.

Lezyne: V arzenáli si mal tajnú zbraň. Keď bol správny čas, začal siť jazdiť naplno a to bol v podstate ten víťazný moment.

Michael: Išiel som na trať pred pretekmi a prešiel som si trať, keď to nikto nevidel. Vďaka použitiu 40 zubovej píly som vedel, že to môžem dokázať, ak by som bol čerstvý, ale počas pretekov to bolo stále veľkým rizikom. Stopa, ktorá sa mala jazdiť, bola na opačnej strane ako rýchla stopa, ktorú ak by zničili, musel by som z nej odísť a bolo by to oveľa pomalšie, ako keby som práve išiel na prvom mieste.

V treťom alebo štvrtom kole som stále jazdil s McConnellom a počul som, že začína robiť chyby. Mark je tiež veľmi rýchly špurtér, takže keď som zistil, že by som mal šancu zbaviť sa ho, bol som rád za túto šancu! Začal som jazdiť v tom kole rýchlejšie a hneď som na neho získal náskok. Mark vzdal šancu zaútočiť na Kabusha, takže zvyšok pretekov bol v podstate pretekmi medzi Geoffom a mnou.

Lezyne: Športové hodinky Lezyne Micro C GPS zaznamenávajú všetky tvoje dáta. Ako využívaš tieto informácie a aplikuješ ich do tvojho tréningu?

Michael: Hneď niekoľkými spôsobmi. Po prvé, rád sledujem údaje o tepovej frekvencii počas pretekov. Pre väčšinu pretekov je moja priemerná hodnota HR medzi 182-185 údermi za minútu a pravidelne sa kontrolujem počas preteku, aby som sa uistil, že sa mi pohybuje v správnych hodnotách. Napríklad, ak si všimnem zvýšenie tepu nad 190 úderov za minútu, viem, že musím trochu zvoľniť!
Ďalším spôsobom ako využiť Lezyne hodinky je pripravovať tréningy počas týždňa na základe tepovej frekvencie. Samozrejme, že mám na bicykli aj merač výkonu, ale robím veľa tréningov v teréne a tým že cyklokros má veľa špecifických vlastnosti zisťujem, že merač výkonu hovorí iba časť príbehu. Vzhľadom k tomu, že cyklokros je vlastne skúška tepovej frekvencie každý týždeň, rád si tvorím tréningové zóny, ktoré sú založené na týchto údajoch.

Lezyne: Kanada má svoj „nároďák“ uprostred sezóny, takže nemáš veľa času na oddych a oslavy. Ako vyzerá tvoj zvyšok sezóny?

Michael: Áno, nie je veľa času na oddych! Práve som skončil pretekaním na Pan-amerických majstrovstvách a skončil tretí. Ďalším pretekom pre mňa je cyklokrosový pretek Mayor Taylor v Indianapolise predtým, ako dokončím kalendár Severnej Ameriky na Ruts n ‚Guts v Oklahome. Odtiaľ sa vydám do Európy na Kersteperiode, v januári sa vrátim do Severnej Ameriky a potom prídem späť na „sveťák“ vo Valkenburgu v Holandsku.

preteky
Michael jazdí na Pan-americkom šampionáte v jeho novom Národnom drese šampióna. Foto: Ethan Glading

Lezyne: Ďakujeme za rozhovor.

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *