Základná výbava na bicykel

Keď vám chýba aspoň základná výbava na bicykel, môže sa stať, že z pekného výletu je znechutenie a sucho v ústach od nadávania namiesto od prudkého stúpania. Nehovoríme tu o povinnej výbave cyklistu, ale o pár drobnostiach, ktoré vám dokážu veľmi pomôcť. Kým som sa naučil, čo všetko sa mi môže aj počas krátkeho výjazdu na bicykli hodiť, musel som párkrát tlačiť bicykel celkom slušnú štreku.

základná výbava na cyklotúruKedy sa hodí základná výbava na bicykel.

Klasika je defekt – bez pumpy a náhradnej duše, prípadne sady na lepenie ťažko riešiteľný problém. Dá sa síce vraj vypchať plášť slamou, lístím a inou bionáplňou, ale neskúšal som a radšej nosím pumpičku a dušu. Na dlhšie túry mám aj pár samolepiacich záplat.

Roztrhnutá reťaz – môžete síce ísť ďalej ako na kolobežke, ale už to nie je celkom ono. Zvlášť ak máte pred sebou ešte 10-20 km v náročnejšom teréne. Nitovač musím mať v taštičke, už som ho využil mnohokrát aj pre kamarátov, ktorí ho nemali. Po takejto oprave sa hodí mať so sebou malú tubu čistiacej pasty, napr. Tip-Top Clean Up.

Neskorý návrat – svetlo síce patrí do povinnej výbavy, ale kto ho do lesa nosí stále na bicykli. Dobre je mať ho aspoň v kapsičke, keď vás prekvapí tma. Stačí sa vybrať novou „skratkou“ a cyklotúra sa môže predĺžiť aj o niekoľko hodín 🙂

základná výbava cyklistuNa drobné opravy, dotiahnutie skrutky, doladenie prehadzovačky sa vždy zíde malé vreckové náradie na bicykel.
Samozrejme, stále sa môže objaviť porucha pri ktorej ani základná výbava na bicykel nepomôže. Ale je dobre byť pripravený aspoň na pomerne jednoducho odstrániteľné závady.

Skúsený cyklista má základnú výbavu vždy pripravenú.

Ak jazdíte viackilometrové trasy, je vhodné nosiť zo sebou aspoň základnú výbavu. Ideálne je mať podsedlovú taštičku, do ktorej sa všetko potrebné vojde. Je to určite pohodlnejšie ako mať všetko nastrkané po vreckách. Ak máte väčšiu taštičku, vojde tam aj malá pumpa, alebo na pumpu požijete džiak, ktorý sa upevňuje pod košík na fľašu.
Takúto základnú výbavu si môžete nakombinovať podľa vlastných predstáv sami, alebo si kúpite komplet sadu aj s taštičkou.

Základná výbava - MTB setKomplet sady sú obvykle cenovo výhodnejšie, ako keď si kupujete náradie jednotlivo. Príkladom takejto sady so základnou výbavou je MTB set Basic alebo o niečo drahší MTB set Pro.

Tieto sady je dobre si doplniť ešte o jednu náhradnú dušu v potrebnom rozmere. Samozrejmá je fľaša s vodou, prípadne iontovým nápojom na dopĺňanie tekutín. Na dlhšie výjazdy treba mať vo vrecku aj energetickú tyčinku alebo gél.

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *