Panaracer Romero & Aliso | recenzia

Legenda z Japonska

Vedeli ste, že značka Panaracer je z Japonska? A vedeli ste, že táto firma bola pri zrode MTB a vytvorila jednu z prvých pneumatík pre horské bicykle? Občas, keď pri debate o plášťoch spomeniem, že mám „obuté“ PANARACER-y, mnohí hneď spomínajú, že to je legenda!

Plaste Panaracer Romero a Aliso

Nové enduro plášte Panaracer

A táto legenda žije aj v roku 2019. Pre túto sezónu predstavili nové modely pre enduro a DH pod názvami ROMERO a ALISO. V ponuke sú v rozmeroch 27,5” aj 29”, v šírkach 2,4” alebo 2,6”. Na prvý pohľad pneumatiky veľmi pripomínaju konkurenčnú značku Maxxis, Minnion a High Roller. Nejde o výčitku, skôr sa dá povedať, že je to jednoducho praxou overený a spoľahlivý dizajn. Panaracer má vlastný systém Triple Compound – to znamená 3 rôzne vrstvy s odlišnou mäkosťou. Základ tvorí tvrdá zmes, na ktorej v strede behúňa je mäkšia zmes a po stranách sú umiestnené super-mäkké štuple, ktoré zvyšujú priľnavosť v zákrutách a nerovnostiach.
Po celom obvode je zakomponovaná ochranná protiprierazová páska s názvom ANTI-FLAT PLUS. Plášte majú kevlárove patky, TUBELESS COMPATIBLE je dnes už akousi samozrejmosťou pri mtb.
Posledný konštrukčný údaj je TPI 60 – počet vlákien na jeden palec.

Plaste Aliso a Romero od Panaracer

ROMERO

– s agresívnejším dizajnom je určený skôr na predné koleso. Panaracer Romero má vysoké štuple s väčšími rozostupmi, vďaka čomu sa príliš neupcháva a dobre vedie stopu.

ALISO

– nesie názov po populárnom traili v južnej Californií. Aliso je “rýchlejšia” guma s menšími stredovými štuplami určená do voľnejšiho a mäkšieho prostredia.

Oba testované plášte nesú rozmer 27,5 x 2,6”, čo ma spočiatku zarazilo. V duchu hneď prepočítavam, či sa na 30mm ráfikoch vôbec vojdu do rámu. Zvedavo rozbaľujem a pokladám na kuchynskú vahu; Panaracer Romero – 1112g a Aliso – 1083g. Samozrejme by som rád pošetril nejaké tie gramy, ale moje agresívne jazdenie si pýta niečo naozaj spolahlivé. Tu platí jednoduché pravidlo: váha = množstvo materiálu = odolnosť. Po nenáročnom obutí sa ukázalo, že tento údaj skutočne len strašil, posuvné meradlo sa zastavilo na 2,4 palca. Na kolesách pôsobia naozaj robustne a dôveryhodne. Začínam sa tešiť na traily!

Panaracer Romero - hmotnost

Tvrdý test vo Finale Ligure

V apríli máme naplanovanú jarnu bajkovačku do talianskeho enduro-raja Finale Ligure. Úplne nové plášte teda čaká týždenný náklad drsných trailov plných ostrých kameňov, skál, switchbackov, strmín, ale aj blata – a k tomu obrovske množstvo klesajúcich metrov. Posledným doladením ostáva odhadnúť správny tlak a prichádza zoznamovanie s gripom aj trailom. Po par zákrutách dôvera rýchlo stúpa a po niekoľkých trailoch s rôzným povrchom sa cítim bezpečne a rýchlo. Ďaľšie dni jazdíme aj v daždi, vačšinou skalnatý charakter. Premočení sme na kosť, ale grip jak sviňa! 🙂
Po týždni zjazdovania zadný plášť začína strácať svoj panenský “look”. Ostré skaly obrusuju mäkkú zmes veľmi rýchlo, ale priľnavosť sa nestráca.

V blate aj prachu

Späť na domácich trailoch sa stav zadného plášťa dlhodobo nemení, z predného tiež skoro neubúda. Prichádza upršaný máj a s ním blatové traily. Ja si to moc neužívam, ale chcem zistiť limity. Hrany sú stále dostatočne ostré, aj v premočených podmienkách sa zakusujú a držia stopu. Veľkú časť stále hrá dôvera, ale občas už ťažko rozoznať, či je to náhoda, skill, adrenalín alebo skutočne dobrý plášť.
Suché leto je v znamení prachu a voľných kameňov, o litroch potu ani nehovorím. Odklonené pasáže aj korene však plášte požieraju bez rešpektu. V auguste už mám najazdené cca 1400 km a zadný plášť pomaly, ale isto vypovedá službu. Predný je viditeľne opotrebený, ale nevzdáva sa a bojuje ďalej.

Enduro vo Finale Ligure

Plusy a mínusy plášťov Panaracer Romero a Aliso

Dôležitú úlohu zohrávajú najmä bočné steny. Pri oboch plašťoch sú naozaj pevné, tvrdé, a to aj pri veľmi nízkych tlakoch. A tak to mám rád! Jediným mínusom teda zostáva, že zadný plášť Aliso ma dosť mäkkú zmes, ktorá ide nepomerne rýchlo dole. Nie som požierač kilometrov, dávam prednosť singletracku. Radšej menej ale kvalitne a preto si dovolím povedať, že si to so mnou naozaj odmakali.

Skvelou bodkou na záver je, že za celú dobu som nemal ani jeden defekt. Žiadne problémy s mliekom (Joe´s No Flat) alebo prerezanie. Pneumatiky si týmto u mňa mimoriadne navyšujú skóre.

Ak Vás táto recenzia zaujala, pýtajte si plášte Panaracer Romero a Aliso v cykloobchode alebo skúste v eshope. Cena sa pohybuje okolo 40€.

Ak sa vám článok páčil, kliknite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *